Yani solda oturunca solcu olunuyor

Fransa’da kelleler sepetlere doldurulmadan hemen önce, parlamento salonunda kralın sağ tarafında orta yolda kralcılar, sol tarafında radikal cumhuriyetçiler oturuyordu. Sağ taraf aristokrat vesaire, sol taraf aristokrat karşıtı vesaire. Sol taraf sosyalist ve liberal ve (sıkı durun) kapitalist idi. Ben çok kırıntı bilgimle bunu önce anlayamayıp, sonra açıklamasının çok basit olduğunu görüverdim. Aristokrasinin sadece aristokrat aileye doğmakla elde ettiği parasal güce karşı, solun herhangi bir insanın- halkın- çalışarak edindiği parayı savunduğu, serbest pazarın aleşade insana açık olduğu bir kapitalizm.

Ancak ondokuzuncu yüzyılda başka türlü bir sosyalizmin doğuşuyla sol kapitalizm düşmanı olmuştur.

Fransa’da o sıralar bile sol ve sağ yer değiştirip durdular ki, Amerika’da da benim çok hayranlık duyduğum Abraham Lincoln, bugün sağ parti Cumhuriyetçiler’den başkan olmuştur. Sağın sol, solun sağ olduğu tuhaf durumlar…

Fransız İhtilali’nden sonra solcular konservatif ve orta karar, otokratik, ihtilalci; onların solunda hakların önceliğini savunan liberaller. Sağda kraliyetin geri gelmesini isteyenler.

Sonunda solun da solu olan komünizm. Sadece hakların yetmediği, başka türlü istekler. Eşitlikten haklardan çok, ekonomik düzlemece.

Bizim Tükiye kuşu, sol kanat yokluğundan böyle tek kanadı yukarıda, kafası tepetaklak uçmaya çalışan bir çolak martı.

Cumartesi sabah 5’te kalkmışım. Tahinli ekmek yapmışım. Oğlanın bale dersi ve sonra arkadaşlarda Türk usulü kahvaltı edilecek. Kahvaltıdan önce kan şekeri düşüklüğüyle sol sağ konuları bu kadar oluyor!

8 Comments

  1. Kan sekerim duzeldi Tijen! Hosgeldin yine. :o)

    Alp & Ege’nin Annesi, bilemiyorum…. Bir de sag lazim bize. Fasist ve dinci olmayan bir sag.

    Muhaber, merhaba! Ortada kalanlar kralin kucagindaymis tabii ki. Ortanin solu varmis ama sol da sag gibi. Ucu bucgi gorunmuyor. :o)

  2. Yazdıklarınızı epeyce bıyık altı (olmayan bıyığımın altı) ile gülerek okuyorum. Ne kadar batılı olmuşsunuz siz. Gerçekten vah vah vah içler açısı.. Dünya ne yazık şimdlik obama”matik tık tıklıyor. Hani denir ya bazı insanlar ezik doğarlarmış ve o ezik doğdukları yerde bir imkan bulur da birgün baş olurlarsa kraldan da kralcı olurlarmış. Obama seçilmeden önce ben ve Türkiye”de benim gibi böyle düşünen çoğunluktaydı. Bakmayın siz dinci takımının obamatik baktığına Hüseyinleştirdiklerine onu. Aklı başında hiçkimse bir amerikalı”ya asla güven duymaz.
    Sol konusunda dediklerinize gelince, doğrusunun isterseniz kral’ın solunda biz oturmadık, sağında da oturan oldumu bilemem fakat Atatürk”ün şu muasır medeniyet tarifine aydın geçinenlerimiz bu kadar uzak olabilirler Allah”tan kahvedeki, sokaktaki halkım gerçek anlamda sağduyulu ki başka düşünüyor. Tabii o sese kulak verebilmek için Türkiye”de sokakların kokusunu duyabilmek gerekiyor. Gay ve eşcinsel evlilik konusunda yazdıklarınız ise batılı mantalitenin başka bir versiyonu. Açık olan şu ki bilim ve felsefenin yeniden doğudan yükselmesi gerekli. Ah şu hristiyan bağnazlığından İslam dünyası kurtulabilse çünkü Müslüman olup da hristiyan bağnazlar gibi düşünmekten vazgeçemedik asırlarca. Biraz doğu”dan düşünün derim. Anadolu bu sentezi dost erenler döneminde yapmıştı.

  3. Durun bir iki şey daha ekleyeyim. Batılı mantalitenin hani insanları böl böl yönet mantığıyla kısa boyluların kel olanları ile kısa boyluların hem kel hem fodul olanları ve efendiciğime kralın sağ tarafındaki şişman göbekliler sağdamı oturuyordu diyenlerle yok solda gibilerdi diyenlerin ve de …neyse işin içinden çıkılmaz bence o yüzden bu detay ayrımcılıklarından vazgeçtim. Doğulularda mantık daha kestirme sanırım. İlericilerle gericiler arasında Cengiz Han”ın sağında oturanlar yok solunda oturanlar ayrımı yapmamış olmalarını alkışlıyorum. Az ilerici çok ilerici eyyamcı(ortacı ne şiş ne kebap yanmasıncılar) bir de az gerici ve çok gerici takımı ayrımıyla yetinmişler herhalde :)))) Vallahi bir ara üniversitede solun fraksiyonlarını dur ya bir sayayım diyerekten yarıyolda şaşırıp yeni baştan saymaya kalkıştığımız dönemleri hatırlıyorum da. Allah”ım sen ne KRALMIŞSIN BÖYLE bu herifleri sağına soluna oturtacak ne vardı alsaydın önüne geçseydin karşılarına ne halt yiyeceksen öyle yeseydin diyesi geliveriyordu insanın. Dev-sol, Dev-yol, ilerici gençlik bilmem ne farksiyonları içinde ortanın solcusu olmak pek de şanlı ve de makbul değildi kralcığımın sol”un tarihinde amma işte o eski solcularının şimdilerin meşhur amerikan destekli liberalleri (liboşları)olacaklarını o yıllarda söylemiş olsalardı soldan sağa transfer olmakla aklımı karıştıran mussolini”nin hayaletini görmüşcesine yerimizden zıpırtırdık yerin yedikat dibine. Vah benim karagözüm dedi hacivat…

  4. Her neyse siz yine de bana bakmayın ne de olsa yeni roma imparatorluğunun anlı ve şanlı vatandaşısınız. Obamatik, gay”zermatik ve de bilimum jesus inancına inatmatik takılabilirsiniz benim sorunum Türkiye”m ne olacak çünkü.. Gerisi laf-ı güzâf !..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


three × 1 =