Yakışıklı

blog11111111111

Brian’ın evini soyan zerzevatın birini yakalamışlar. Fotoğrafından da görüldüğü üz’re, en iyisi Brian’la evin içinde karşılaşmaması olmuş. Diğeri herhalde herifin kız arkadaşıymış. Dışarıda mı bekliyormuş, ne?

Oregon’da metamphetamine problemi var. Amerika’nın daha çok küçük şehirlerini kıskacında tutan bir çeşit uyuşturucu. Türkçe’deki uyuşturucu lafı da çok yetersiz bir laf. Mesela kokain, uyuşturmuyor ki! Metamphetamine de keza. Bunlar beyinde dopamin ve serotonin salgısını arttıran cins şeyler. Ancak aşırı derecede alışkanlık yaptıklarından ve vücut çok çabuk sürede daha fazlasına ihtiyaç duyduğundan, birçok ülkede ve hatta Hollanda’da hastalara verilmeleri bile yasak.

İğrenç birşey şu iş. Biz müzik konferansı işindeyken çalışanlarımızın nasıl elimizden kayıp kayıp kokaine kurban gittiklerini hatırlıyorum. Şimdi Brian’ın çalışanları arasında da bunlardan var. Bir tanesini şirketin sigortasını kullanarak tedavi ettirmeye çalışıyor. Kimin ne kullandığını anlamak öyle kolay ki.

Herneyse, bu adam da bu işlerle geçinip giderken, arasıra para bulmak için evlere girip, gayet komplike hırsızlıklar yapıyormuş. Komplike demem şu: Brian’ın ev sahibinin kimliklerini çalıp bir sürü para harcamış ve ayrıca sadece antika cinsi şeyleri yüklenmiş.

Brian birkaç günlüğüne biryerlerdeyken girdi hırsızlar. Dedikoduya göre bu adamlar postahaneden birilerini ayarlıyorlarmış. Sen birkaç günlük yolculuk için postanı ve gazeteni durdurduğun anda bu kuşlar haber veriyorlar ve eve hırsızlığa gidiliyor. İyisi mi postayı durdurmamak ve bir arkadaştan alınmasını rica etmek.

Derken, (ne alaka?) Avusturalya açıklarındaki adalarda yaşayan yerlilerde anaerkil aile yapısı hüküm sürüyor. bu anaerkil konusu biraz kafa karıştırıcı. Anaerkil, illa kadın yumruğunu masaya vuruyor ve erkekler çil yavrusu gibi kaçışıyor demek değil. Soy anadan geçiyor demek, o kadar. Bir dolu çeşidi var. Mesela bu adalarda da babanın hiçbir hakkı yokken, dayı çocukları büyütüyor, eğitiyor. Erkek, kendi kız kardeşinin ailesinden sorumlu ama kendi ailesinden sorumlu değil! Bizim Anadolu’dan çıkan Kibele vesaire bereket tanrıçaları heykelcikleri de herkesi pek heyecanlandırıyor ama bu illa o toplumların kadını birinci sınıf yaratık olarak algıladığı anlamına gelmiyor. Bir tanrıçadan bereket dilenmek başka şey, evindeki kadına haklar vermek başka şey.

Sibirya Türkileri’nin Umai adında bir ana tanrıçası var. Isis’in Horus’u emzirdiği gibi İsa’yı emziren Meryem. Ben Hindu Durga konseptini en ilginç bulurum: Hayat veren ve öldüren kadın tanrıça.

Bir dolu tanrıçanın hepsi beller ince, memeler dolgun, yüz güzel, saçlar ipeksi.  Sonuçta yine benim en sevdiğin tanrıça Çatalhöyük tanrıçası. Diğerleri bereketten, doğumdan, bebekten, çocuklarını kollamaktan, dünyayı kucaklamaktan ne anlarlar? Tanrıça dediğin bastı mı yeri titreten, göbeğiyle göğüsleri can verdiği bebelerden sakmış ama beyni dipdiri ve sağlıklı, gereğinde mahsulü kanıyla koruyan, gereğinde bütün dünyaya yetecek kadar ekmek pişiren, nesillerin sırlarını içinde saklayan, büyülerini sadece kızlarına öğreten, kanlı canlı vücudundan hayat ve yaşamın kaosu fışkıran bir şey olmalı!

blog2222222222222

14 Comments

 1. Ehhe Elif, ben bu heykeli Anadolu Medeniyetleri Müzesinde uzun uzun inceledim, fotoğrafladım, kendime de benzettim, ehhheee.

  Bu arada harbiden iyi ki karşılaşmamışlar, hayır bir de o kullandıkları naneler gerçeklik duygusunu yitirmelerine neden oluyormuş, insan anasını bile tanımaz olur derler ya. Yoksa öyle ürkütmek için mi söylerler? Bilmiyorum ama fotoğraftaki adamın gözler çok acımasız. İçim ürperdi.

 2. Mz, yok yahu, ne sakasi! Aman bosver, Brian boks filan yapiyor ama uyusturucu altindaki herif on kisinin cesaretine ve gucune sahip olur. Neme lazim!

  Ekmekci, Asliberry, hakikaten muhtesem bir kadin, degil mi?

  Asliberry, polis fotoyu Brian’a ve ev sahibine yollamis. Isimizi yaptik, bakiniz anlaminda herhalde. Ben Brian’dan aldim. :o)

 3. Çok geçmiş olsun Elif. Karşılaşmama olayı da isabet olmuş cidden. Ben geçen sene eve giren adamı camda gördüğüm anda elektrik çarpmış gibi zangırdamaya başlamıştım. Üç gün uykusuzluk da cabası. Tekrar çok çok geçmiş olsun :((

 4. geçmiş olsun.

  fotoğrafın verilmesine çok şaşırdım, öyle böyle değil resmen ağzım açık kaldı.

  bi de minik ayrıntı, kokain, meth, ecstasy gibi maddeler uyuşturucu değil uyarıcı olarak adlandırılıyor. şimdi şöyle bi düşündüm de haklısın genel kullanımda ikisini kapsayacak yaygın bi sözcük yok galiba – ya da ben bilmiyorum. narkotik vs. desen ı ıh, hem nesi türkçe. karakol jargonu “madde”, her duyuşumda gülüyorum. madde bulundurmak, madde bağımlılığı, bazen de direkt kullanım 😀

 5. asıl yazacağımı unuttum. çok büyük olasılıkla biliyorsundur, ama belki bu yorumu bir okuyan bir tıklayan olur aşağıda vereceğim linke diye yazıyorum işin aslı. (çok okunan bir blogdan toplumsal faide sağlama şeysisi :D)

  methle başa çıkamıyorlar evde bile üretilebildiği için, montana meth project adlı bir oluşum, amores perros, 21 grams, babel’in falan yönetmeni olan amca inarritu ile kısacık spotlardan oluşan bir sosyal reklam kampanyası yapmışlar. spotlar çok vurucu (en azından beni dağıttı). izlenmesi ve/veya “madde”nin hedef kitlesine izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu arada ek, meth türkiye’de de önü alınamaz şekilde yaygınlaşıyor, çünkü etken maddesi sudafed ve benzer adlı grip ilaçlarında kullanılan bir madde.

  elinizi ilaç dolabınıza atın, mutlaka üstünde “dekonjestan” yazan, “etken maddesi psödoefedrin hcl” yazan bir ilaç bulacaksınız. işte meth, evde, bu ilacın bi kutusu ile kolayca yapılabiliyor. “evdeki malzemeyle, pratik ölçülerle”! kristal de yaygın adların biri.

  lütfen izleyin

  elif, teşekkür ederim 🙂

 6. Miso, yuzyuze gelmeyi hayal bile edemiyorum!!!! :o(

  Doli, Oregon polisinin sitesinde, o gun yakalanan herkesin fotografini koyuyorlar. Tuhaf, degil mi? Hani ispat edilene kadar scsuzdu filan meselesi.

  Madde en uygun herhalde. Madde madde alt alta. :oP

  O oksuruk ilaclarini simdi dukkanlarin eczane bolumune koydular. Hala recetesiz ama eczaciya gidip istemen gerekiyor ki, yasin kucukse vermiyorlar. Buyukse de iki kutudan fazla vermiyorlar. Tam bir engelleme degil tabii, kafasina koyan bulur caresini ama maksat biraz zorlastirmak.

  Eskiden, ben burada nasil cocuk buyuturum, ben “madde”den filan anlamam ki diye dusunurdum ama masaallah Turkiye buralari gecti coktan.

  Izledim linkini. :o) Haklisin, adami dagitir ama dagilmisa birsey eder mi, bilmem!!!! :oP

  Burada (California) marihuana yasal. Doktora gidiyorsun, basim agriyor diyorsun, recete ile veriyorlar. Zaten marihuana tutun sigarasindan daha zararsiz. Ben hic kullanmadim ama annemle kocasini Hollanda’da fena etmistik!!!! ;o)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


eighteen − nine =