Upupa Epops

hoopoe.jpg

Baktım ki, hüthüt kuşu çok googlelanıyor, googlanırken insanlar benim bloga düşüyor, bari kuşla ilgili bilgi arayan buradan bulabilsin diye, artık bu kelimeyi öğrenciler mi arıyor, yoksa sufi/dini sebepleriyle mi aranıyor, herneyse, biraz bilgi yazmak iyi olabilir diye düşündüm.

Ben bloga adını verirken birkaç şeyler birden gelmişti aklıma. Herşeyden önce hüthüt kuşu derken insanların dudaklarının almak zorunda kaldığı şekiller, üstelik hütleyeceğim diye nefes nefese kalma olasılığı, kelimenin Türkçe’ye has harflerle dolu olması, kuşun isminin (her dilde) çıkardığı sesten esinlenmiş olması, kuşun bizzat çıkardığı sesle ünlü olması hoşuma gitmişti. Aslında ibibikle aynı şey hüthüt. Ama ibibiğin türküsünden gelen kültürel yükü var ki, yüksüz, cıbıl isim bulmak ilgimi daha fazla çekmişti.

Havada gören var mı bilmiyorum ama hüthüt çok tuhaf uçar. Koca şey, kelebek gibi bir oraya, bir buraya savurur kendisini. Tepesindeki ibiği de bir tuhaftır. Yuvası da feci halde bok kokar. Kimsecikler yaklaşmasın diye. Tuhaf bir hayvan velhasıl.

Sonradan öğrendiğime göre, solucan filan yediği için, Tevrat’taki pis kuşlar listesindeymiş. Valla, sofraya konulmaktan paçayı böylece kurtaracaksa, benim için diyetinde bir sorun yok.

Yunan mitinde Tereus, baldızını baldan tatlı görmüş de, tecavüz etmiş. Kimselere söylemesin diye dilini kesmiş, karısına baldız sizlere ömür demiş, baldız kızkardeşine tecavüzü ifade eden halılar yapıp yollamış, gerşeği öğrenen kadın çocuğunu pişirip babasına yedirmiş, ne yediğinin farkına varan Tereus iki kızkardeşi öldurecekken, tanrılar neyse ki bu rezilliğe hepsini birden kuşa çevirerek dur demişler. Tereus hüthüt kuşu, karısı kendisinin öldürdüğü oğluna ağıt yakan bülbül, baldız da şarkı söylemek yerine, ufak sesler çıkaran kırlangıca dönüşmüş.

Tereus kelimesi, benim arasıra kullandığım teres lafına ne çok benziyor!

Kur’andaki bir hikayeye göre, hüthüt kuşu Kral Süleyman’a, Saba Melikesi Belkıs’ın zenginliklerinden haber vermiş. Süleyman, Melike’ye kendi tanrısından bahsetmiş, çok etkilenen Belkıs da din değiştirmiş. Hazinelere ne olmuş, bilmiyorum.

Çinliler, hüthüt kuşunun bahar müjdecisi olduğuna inanırlarmış. Pek süslü, kendini beğenmiş, gösterişli ve güzel bulunurmuş. Ama Fransızlar aynı fikirde değiller. Hüthütü pek salak görünüşlü buluyorlarmış ki, embesille aynı anlama gelen bir kelimeleri var hüthüt için.

Fars şiirinde önemli yeri olan Kuşlar Konferansı adlı bir eserde, önemli yer alıyormuş ki ben ne bu şiiri okudum, ne de daha önce kuşun Sufi’yen önemini biliyordum.

Ortaçağ Avrupası’nda hüthütün etini ve kanını büyü yapmakta kullanırlarmış.

Hüthütün hikayesi bu. Ben isminin söylenişi, uçuşu ve kendinin güzellik sayıp böbürlendiği ibiğiyle sinirli ve sersem halleri ve sesi yüzünden seçmiştim bu ismi.

Bu noktada bir sobeleme hisleri geldi içime ki dayanamayacağım. Okuyan, ilgilenen kendi blogunda, blogunun isminin nereden geldiğini yazıversin bir zahmet.

17 Comments

 1. Bu kuş Datça’ya yaz aylarında gelir. Kış yaklaşırken başka yerlere göç eder. Burada bu kuşun adı “Tepeli Çavuş” tur.
  Datçalılar kuşu iyice gözden geçirip fena bir ad takmamışlar, değil mi?

 2. Arapça hudhud kelimesinden türkçeye girmiş elif, bir de sana daha önce bahsetmiştim Uhut dağının adından “Çok şişmek, kabarmak” anlamında kullanılan hüt dağı gibi şişmek anlamında kısaca “hüt dağı” olarak kullanılan bir deyimde varmış.

 3. Hüthüt Kuşu’nu, Uhud dağını ve Hüt dağı gibi şişmek deyimlerini biliyordum da, kuşun neye benzeyebileceğini hiç kafamda canlandıramamıştım. Bilgi için teşekkürler.

 4. ilginçmiş, ibibik kuşunu bilirdim de, onun hüthüt olduğunu bilmezdim.
  bir de mit’i amma entrikalıymış. şimdi en terbiyeli seçim olarak entrikalı dedim. okurken içimde daha ilginç nidalar oluşmuştu oysaki.
  aslında sobe konusunu sevdim. ben de bir ara elektra kompleksini nasıl değiştirdiğimi yazayım.
  sevgiler…

 5. ben de dun bu senin yazini gormeden huthut kusunu dusundum, ne kadar original bir ad oldugunu. abdala malum olurmus ama aptala da oldu iste 😛

 6. Hüt hüt kuşunun güzel sesli, devamlı şakıyarak şarkı söyleyen, dahası anlatacak çok şeyi olan bir kuş olduğunu düşünürdüm bloguna gelip gittikçe:) Ben seni ve blogunu bu kuşa değil, kuşu size benzeten canlandırmalar yapmışım galiba, yaparım böyle şeyler:)Kafam ters çalışır bazan:)

 7. Bu arada ekmekçi kız haklı, kaç kişinin blogunun böyle anlamlı ismi var ki? İnsan komplekse giriyor valla sizin yanınızda:)Ben ne yazabilirim ki her şey ortada işte.

 8. biraz önce penceremin önündeki demir parmaklığa kondu güzel bir hüdhüd. geceleri pek uyumaz derler hüdhüd için . büyük dedemin köydeki lakabıda hüdhüdoğlu imiş .haber geldi sandım birden dedelerimden. internette arayınca ilk sizin şişe çıktı karşıma. kıramadım güzelliğinden şişeyi, saldım tekrar okyanusa.

 9. I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 10. A glance in the specifications for that Playbook and it really is right away evident that this is actually a leading finish machine. The unit capabilities a 1Ghz dual core processor, best for quickly internet searching and handling the multi tasking services that the device delivers. RAM memory around the gadget is also amazing at 1GB. When it comes to the operating system, RIM have made the decision against basically adjusting a edition discovered on their present variety of mobile devices. The 6.0 OS has long been created specifically for significant display products such as this. 1 down aspect to this really is that current Blackberry applications will not work, however this range has constantly been considerably limited and will not discourage a lot of possible buyers. In addition to this, the Playbook supports Java, so any applications making use of this coding may be applied right away. A host of connectivity alternatives are obtainable so you can usually be sure of net coverage. WiFi is supported with all 3 current speeds catered for. The internet browser alone positive aspects from each Flash and HTML assistance, supplying a more complete on the internet experience than may be found around the iPad. Two cameras are integrated in the unit. The front going through digital camera can seize images at a resolution of 3 million pixels, as well as the rear digital camera raises the bar a bit further by offering five million. Video clip capture facilities are superb, with 1080P higher definition filming, and many thanks towards the unit offering a HDMI socket, the results may be played directly on the HD television or projector.

 11. Hi, I discovered this blog site while in search of ideas intended for plants for my wedding ceremony. You’ve some good images here. Exactly what are their titles it is always good to know? I’d like to make use of some of them in my own floral arrangements. Many thanks. Amelia Mitchell

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


seventeen − one =