Tipik

Tipik bir insan, yani mesela gecenin bir yarısı uzaylılar inse, görevleri en tipik insan canlısından bir adet örnek alıp götürmek olsa, 28 yaşında erkek, Han ırkından Çinli ve yılda 13bin Dolar’dan az para kazanıyor. Kredi kartı ve cep telefonu var ama banka hesabı yok. Soyadı, Çin’de en yaygın soyad: Li.

2020 yılında, Çin’de erkek nüfusu, kadın nüfusundan 40 milyon daha fazla olacakmış. Doğada 140 erkeğe 100 kadın doğuyor ama erkek fetus ve bebek daha hassas olduğundan, hayatta kalma ihtimali daha az. Bir de kadın daha uzun yaşadığından, bir dengeye oturuyor nüfuslar. Modern tıp ve Çinli’nin oğlanları tercih etmesi dengeye milyonlarca erkek bırakmış durumda.

Çok çok eskiden değil ama çok çok uzakta, toz toprak bir Hint köyünde kız çocuklarını güle oynaya evlendirmeye çalışıyorlarmış yetkililer. 10-12 yaşlarında çocuklar. Bu göçebe kabile diyelim, geleneksel olarak erkekleri bıçak yapar, kadınlar “eğlendirir”miş. Modern zamanlarda eğlendirme bölümü, pezevenkler yoluyla basbayağı fahişeliğe dönüşmüş. 20 yaşın üstündekinin fiyatının düştüğü, kaşar sayıldığı, 10 yaşındakinin en fazla parayı getirdiği bir durum. Evli kadınlara yan gözle bakılmadığından, çareyi çocukları evermekte bulmuşlar. Tabii böyle kabileye koca bulmak zor- bir yardım kuruluşu drahoma ile satın alıyormuş kocaları. Hindistan’da drahoma, başlık yasağı var ama bir şekilde etrafından dönerek hallediyorlar işi demek.

İnsan demek istiyor ki, çocuk fahişeliğin ilacı, çocuk gelin midir? Okutsanıza, iş öğretsenize. Ama kız bebeklerin boğazlandığı, sokağa atıldığı, dünyanın çocuk gelinlerinin neredeyse yarısına yakınının yaşadığı bir ülkede, bazen ilaç yutması zor, hatta ilaca değil de, daha çok zehre benzeyen birşey oluyor.

Bir elinde gazoz, diğerinde şeker olan , genç bir zenci çocukcağız öldürüldü geçenlerde. Florida’da. Acaip yerel kanunları var. Mesela evine biri zorla girmeye çalışıyor, silahını alıp vuruyorsun. Suç değil. Sokakta kendini tehlikede hissediyorsun, vuruyorsun, suç değil. Nasıl yani? Yan bakılmak tehlikede hissetmeye yeterli midir ? Böyle silah yaltağıı, maganda hayranı bir yerel kültür. Bazen facebook’da, sivil silahlı sokak denetçilerine özenenleri görüyorum da, buralarda ne acılara sebep olduklarını düşünmekten alamıyorum kendimi. Adamın biri de böyle, vuruvermiş çocuğu. Sonra bir gazeteci çıktı, kapşonlu hırka giyerse, böyle şeylerin olması normal dedi. Bizim poşulu öğrenciyi hatırladım. Yeni çıktı daha hapisten. Protestocudur, poşu taktığından belli diye tutuklamışlardı. Bu çocuğu da, hırsız uğursuzdur, kapşonundan belli diye öldürdüler.

Eskiden koca koca çizgili elbise giydirirlermiş suçlulara ki kaaçrken kamufle olamasın. Daltonlar gibi. Filmlerde eve giren hırsızları da öyle giydirirler. Herhalde bir kere yapan bir daha yapar diye düşünüyoruz. Hapishane kaçkını soyguncu. Onlar enlemesine çizgili. Nazi kamplarında ince, boylamasına çizgili üniformalar giydiriyorlardı. Neden? Bıylamasına çizgi ince gösterir, zaten avurtları çıkmış, cesede dönmüş adamı zayıf göstermek için değil herhalde. Guantanamo’dakilerine portakal rengi tulum gibi birşey giydiriyorlar. Daha doğrusu kuzu kuzu oturana beyaz, saldırgan olanına portakal rengi.  Bir ara bir yetkili, yok öyle birşey, artık kimse portakal rengi giymiyor dedi ama nedendir bilmem. Portakal renginin aşağılayıcı bir yönü mü var? zaten kader çarpmış, bir de portakal rengi giydirip eziyet etmeyin mi diyorlar?

 

 

 

1 Comment

  1. Turuncu rengi hiç sevmem ama sakinleştirici etkisi olduğunu duymuştum. Sanırım tehlikeli ve salgırgan olan suçlulara bu yüzden turuncu tulum giydiriliyordu. Bence onlara bu rengi giymek fayda falan vermez!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


nineteen + eighteen =