Tammuz

Nisan kelimesi Babil dilinden. İbranice’de ve Arapça’da da var. Asurca ve Sümerce (ilk meyveler demek).

Temmuz, Babil tanrısı Tammuz (Sümerler’de Dumuzi) şerefine. Her yıl ölen ve yeniden doğan, sonraki tanrılar için ilham veren, tanrıların tanrısı.

Ağustos, Romalı İmparator Augustus şerefine. O ay doğduğu için değil, o ayda tahta geçtiği ve o ayda hayatında bazı dönüm noktaları olduğu için.

Eylül; Akatça Elulu’den, Arapça ve İbranice’de de var.

Mart, Roma savaş tanrısı Mars’dan.

Şubat’a cüce ay derler. Ocak’la birlikte, Romalılar’ın isim vermeye değer bulduğu son ay. Kışın ay olmadığına inanırlarmış daha önce. Gökyüzünde bir kere dahi ay görmeden geçmesi mümkün tek ay.

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır der annem. Anneannem de derdi. Mart ayında üşüdüğü zaman. Kışın sonu gelir, odun filan kalmamış, birden soğuk bastırır da adama çaresizlikten küreğini bile yaktırır anlamında.

Yılın en soğuk ayı Ocak. Veya Temmuz. Yaşadığınız yarı küreye göre. Yılın en kısa günü aralık ayında ama en soğuk zaman aralık değil. Su ısıyı tuttuğundan. Soğuması zaman alıyor. Dünyayı da soğuğa bırakması.

Cuma günü Disneyland’a gittik. Anatol şöyle anlatıyor: Disneyland’de yüzüm böyle oldu: (ağız açık, gözler açık, eller açık). Şok oldum.

Bir oda müziği topluluğu kurma aşamasındayız. Daha adı yok.

Şu Alman yamyam ve yediği arkadaşı… İnternetten tanışmışlar. Yenen Alman, hayatı boyunca yenmek istemiş. Öbürü de yemek. Neyse ki internet var. Her derde deva. eski olay canım. Önce yenenin, henüz tamamen yenilmeden önce tabii, penisinden parça kesmişler. Flambe yapmışlar. Flambe, bir şeyi tereyağda sote edip, sonra içine bir çeşit alkol koyarak ve tavayı eğerek ya da kibrit çakarak alkolü ateşe vermek demek. Ateş çebuk sönüyor ve hoş bir sos kalıyor. Ama bunlar becerememişler. Et yanmış. Yanmış flambesi mutfakta yarı yenmiş dururken, yenilme konusu başlamış da, tabii hala tam yenilmemiş olan, su dolu küvete girmiş. Herhalde kanama durmasın da ölsün diye. ancak diğeri, nedendir bilinmez, belki kan fazla akarsa et tatsız olur diye, erken davranmak ihtiyacı duymuş. Yemeğine gitmiş, alnından öpmüş. Belki güzel birşeyler de fısıldamıştır kulağına. Sonra bıçaklayıp öldürmüş ve 10 ay boyunca, yaklaşık 25 kilosunu yemiş. Şimdi hapiste. Vejeteryan olmuş.

Hayda! Bu da nereden geldi aklıma şimdi? Halbuki şu komik konuşmaları yazacaktım:

Anatol: Annecim, ben yeniden bebek olmak istiyorum. Yeniden doğayım.

E: Neden?

A: Çünkü kız doğmak istiyorum. Oğlan olmaktan sıkıldım. Hep doğayım. Bir kız olayım. Bir erkek olayım. Bir kız olayım. Bir erkek olayım.

E: Eeee? Sebep?

A: Çünkü ben bir senin gibi olmak istiyorum, bir Daddy gibi olmak istiyorum. Seni çok seviyorum.

E: Ben de seni çok seviyorum.

…………………….

Neden büyüyoruz, büyüyoruz, büyüyoruz, sonra da ölüyoruz?

Çünkü canlı olan herşey ölür.

Peki, şey ne?… Hani göğsünde sonsuza kadar yanan ışık… Neydi?
Kalp mi?
I-ıh. Hani ışık!

Öyle birşey yok. Ruh mu demek istiyorsun?

Eveeet!
Öyle birşey yok.
Ama iskeletler sonsuza kadar varlar, di mi?

Hayır.

İskeletlere ne olur?

Yokolurlar.

Nasıl yokolurlar?!!!
Toprak olurlar. Çiçek olurlar. Dünya olurlar.

Ben ölmek istemiyorum.

Sen takma kafana. Senin ölmene daha çooook var.
Ben sadece senin gibi olmak ve büyümek istiyorum. O kadar.

Tamam.

anatooool1

8 Comments

 1. Mz: Karayip Korsanlari, Toy Story, Splash Mountain.

  Space Monutain’da cocugu oldurdum zannettim. Unutmusum; simsiyah, gurultulu ve cok cok hizli. Yanimda oturuyor ama sesi cikmiyor, zaten duymam mumkun degil. Elimle basini avucuma aldim. Bas, oyuncak gibi savruluyor! Ama goremiyorum ki hicbirsey! Cocuk kesin bayildi korkudan dedim! Iskence. Sonra “ride” bitti. Baktim bembeyaz olmus. Hic citi cikmiyor. Sonra, ben cok korktum dedi. :o(

  Bir de araba yarisi gibi binilen seyi cok sevdi. Haunted House tabii. Kisacasi Space Mountain’dan korktu, Tiki House’de sikildi ama onun disinda herseye bayildi. :o)

  Asliberry: Sanirim bizlerin evlerinde kadin ikinci sinif sayilmadigindan, oglanlar annem gibi olmak istiyorum demekte bir acaiplik gormuyorlar. O zaman da ben de senin gibi olayim, kiz olayim diyorlar. Cinsel secimden cok, o insana sevgi ve hayranlik sanirim. Kari gibi gulme, kivirtma filan denilen evde olsa boyle konusmazlardi.

  Goddess, valla ovunmek gibi olmasin, muthis sarilir benim oglum. Cok icten! Mz biliyor. Sokakta hosuna giden birine, ya da git saril, tesekkur et dedigim hic tanimadigimiz birine bile simsiki sarilir. :o)

  Figen, her yeni yasinda, ah iste simdi cok tatli oldu diyorum, sonra daha da tatli oluyor. :o)

 2. There is nothing in that film that is not proper for a 4 year old. Love is not inappropriate. Man and woman, woman and woman, man and man… whatever. :o)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


twenty + 4 =