Tahin Helvası’nın başına gelenler

img_0979.jpg

img_0982.jpgimg_0983.jpgimg_0985.jpgimg_0988.jpgimg_0987.jpgimg_0989.jpg

 

Ben buraya hiç tatlı tarifi yazmadığımı farkettim. Sebepsiz değil; eve misafir gelmeyecekse tatlı yapmıyorum. Çünkü hepsini yiyoruz ve tabii ki kendimize sinir oluyoruz. Misafir gelince yaptığım pastanın, kekin ucundan tırtıklıyoruz, moralimiz bozulmuyor!

Tat-sız tariflerime bir son vermiş olmak için çok kısacık, çok pratik birşey yazıvereyim dedim: fırında tahin helvası. Ya da “resmi” adı herneyse. Tahin helvasını (şamfıstıklısı daha da güzel oluyor ama çikolatalısını tavsiye etmem.) rendeliyorum. Fırının ızgara bölümüne girebilecek bir tabağa (ben demir döküm tavama) yayıyorum. Rendenin derinliği bir ya da en fazla iki parmak olsa iyi olur. Üstüne azıcık limon ve biraz pekmez gezdiriyorum. Izgara bölümüne koyuyorum. Başında durmak lazım çünkü pişmiyor pişmiyor da birden yanıverıyor! Üstü benek benek kahverengi olunca olmuş demek. Sonra masanın ortasına, yanında herkese tatlı kaşığı ile sunuyorum. İlla sıcak yenecek, ağzınız yana yana, sulana sulana, kaşıklar birbiriyle çarpışa çarpışa!

 

img_0990.jpgimg_0991.jpg

15 Comments

 1. Acalya, bu meyhane tatlisidir. Bol rakidan sonra adam/kadin acilsin da evine gidebilsin diye yenilir! :oP (Iskembe yerine veya yanina. ;o) Ben iskembeyi sirdenden severim. Lafim lafimi aciyor yahu!) Ben Tammo’yla iyi anlasacagim sanirim. :o)

 2. Ooo meyhane tatlisi ha?! zaten tahin helvasi mideyi guzelce sivasin da mide yanmalari, ulser bilmem ne olmasin diye yerlermis ya (annem onun icin yer yani) demek midedeki asidi, alkolu bilmem neyi aliyor, super. Iskembenin sirdeni ne demek? ya dur ben nette arastirayim ya, ne hazirciyim…Tammo’yla iyi anlasirsin kesin.

 3. Ben Hatay’da o dolmadan yemistim, hiiic pisman olmadim!

  Tabii alkolun verdigi uykuya seker bir saldirida bulunuyor! Gozlerin yerinden ugruyor, ondan sonra bi tek daha atilir.

 4. Ben tahin helvasi sevmem, tahinli corek severim, tahin pekmeze ekmek banmayi severim. Tahin helvasi sevmem. Menude bu tatli olmasin lutfen ben oraya gelince:)

 5. Of Fulya, cok guzel bir tahinli kurabiyem var. Sen yeter ki gel anacigim, her gun mutlaka pirasali kereviz yemegi yiyecegiz desen de dayanirim….. Yani herhalde.

  Ama bu tahin helvasina benzemiyor pisince. Bir de Suadiye’de bir yerde tahinli kurabiye ve ekmek yaparlar ki amaniiiin! Tahin pekmezin tahini bol olacak ama. Fazla tatli geliyor yoksa.

 6. Elifcim, tahinli kurabiye tarifini de yazar misin bir gun? Gabriele icinde tahin olan seylere bayiliyor, yapivereyim. Ben de eve misafir gelmezse tatli/pasta/kek yapmiyorum, daha firindan cikar cikmaz bitiriyoruz cunku 🙁

 7. Ben de aynen Açalya’nın durumundayım, pek hazetmem tahinden ve de helvasından. Fakat kocam bayılır, ben de onu sevindireyim bari….askerden gelince :)). Ne güzel ifade öyle; kaşıklar çarpışa çarpışa, bayıldım :).

 8. Amaniin, ne güzel ciceklerin varmis senin! 🙂 tesekkür ederim.
  Evet, tarifin pek degisik, hic aklima gelmezdi helvayi firinda tekrar pisirmek. Aklimda olsun, denerim bir gün. Bir de Sirdan konusu gecmis. mevzu sirdan olunca kimse büyük konusmasin derim ben. Asla yemem dedigin seyi öyle bir istahla yiyorsun ki.:) Ama kesinlikle alkollü olmak sart!

 9. AAA Yasemiinnn senin de mi blogun var, hic haber vermiyorsunn??? Hemen okuyacagim..

  Bende mi acsam diye dusundum ama saga sola laf yetistirmekten kendi web sitemi bile guncelleyemiyorum 🙁

 10. bu tatlıyı, eskiden, içkiyi fazla tükettiği dönemlerde çok yerdim meyhanede, tarifi de zor sanırdım.oysa ne kolaymış. gerçi o zaman yemek yapmayı da bilmezdim. yaparım ben bunu en kısa zamanda. mersiii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


eight − 7 =