Sen Diyor Kapusta, Ben Diyor Kapuska

Şimdi “kapuska” kelimesi Türkçe’dir diye tutturmanın anlamı yok. Belli ki biryerlerden gelmiş. Nereden? Rusya’dan, Macaristan’dan, Polonya’dan vesaire. Yanlış anlaşılmayayım, lahananın anavatanı Akdeniz’in kıyılarıdır. Bir çeşit hardal otunun ehlileştirilmiş hali. Yunanlar, Romalılar seve seve ve bolca ve ilaç niyetine yerlermiş. Ta o zamandan kalma tarif ve sağlık kitaplarında lahanaya bir övgüler düzmüşler, sanırsınız bahsedilen kalem kaşlı, sürme gözlü yar. Ama kapuska, ya da kapusta, turşu lahanayla yapılan bir çeşit yemektir. Aynen Karadeniz yörelerimizde turşu edilmiş sebzelerden yapılma kavurmalar gibi.

Ben bir lahana dolması yaparım, hani bazılarının kibarca sosyete, kabaca orospu mantısı dediği bir mantı vardır. Mantının şey edilmiş hali. Onun gibi, sarılmaz da, börek gibi kat kat olur ve nefis olur. Sonra da fırınlarım üstelik. Onu da yazarım bir ara. Ama şimdi bugün çok basit bir kapuska yemeği yapmışım, alıştığımızdan az biraz değişik ama ne leziz! Onu yazmazsam olmaz:

Bulgurlu Kapuska:

1 büyük lahananın yarısı, doğranmış (white cabbage)

½ kuru soğan, doğranmış

2 diş sarımsak, çentilmiş

1 ½ tablespoon salça

2 tablespoon sıvı yağ veya zeytinyağ

1/2 cup orta numaralardan bulgur

Bir çimdik şeker

Tuz ve karabiber

Soğanı yağla kavurduktan sonra, buna lahanayı ve sarımsağı ekleyip, kavurmaya devam etmeli. Lahanalar yumuşayınca  üzerini örtecek kadar su ekleyip, pişirmeli. Lahanalar eh neredeyse pişti haline gelince (10 dakika) üzerine bulguru, şeker, tuz ve karabiberi eklemeli yemek çok kuru gibi görünüyorsa az su katmalı. Bulgur 15 dakikada pişer. Yemek çok sulu olmasın. Hatta suyu bayağı azalmışsa daha da hoş. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kırmızıbiber, yanına turşu ile aman ne güzel gider!

Ama evde yok!:

Evde salça yok! Olabilir, büyükçe bir domatesi küçük doğrayın, soğanla birlikte suyu çekene kadar kavurun. Aynı şey.

Bulgur yok! Pirinç, canım.

Öyle de Oluyor:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


15 + 10 =