Satılık:

Bebek patikleri, hiç giyilmemiş.

Efsaneye göre, Hemingway’in yazdığı kısacık hikaye: “Satılık: Bebek patikleri, hiç giyilmemiş.”, hani 6 kelime ile bir hikaye yazma hikayesi, tabii 6 kelime İngilizce’nin yapısıyla ilgili birşey, çünkü Hemingway’in hikayesi aslen: “For Sale: baby shoes, never worn,” iken, aynısını Türkçe’ye “Satılık: patik, kullanılmamış,” şeklinde daha da az kelimeyle yazıvermek mümkün. 6 kelimeyle hikaye yazma yarışması açıp, bir kitapta birleştirmişlerdi. Başkasının sırtından kitap kotarıvermek mi, yoksa yaratıcı ruhları hıza getirmek mi, o insanın hayatı algılamaktaki mizacına kalmış bir konu. Kitabın adını, yarışmaya katılanlardan birinin hikayesi ile oluşturmuşlar: Planladığım Tam Olarak Bu Değildi.

Ben aşağıya birşeyler sıralayayım. Bunlar, hikaye kitabıma koymayı düşündüğüm birkaç hikayenin ufaltılmış ufaltılmış halleri olsun.

-Önce kitabı yazdı dediler ama belki önce cinayeti işlemişti.

-“Judas, en büyük fedakarlığı yapmalısın,” dedi Tanrı. Ve oğlunu öptü.

-Peder Serra, bir daha dönmeyeceği yollardan geçerken, arkasından sarı hardal çiçeği tohumları bıraktı.

-“Sana yeteneği veririm ama sen de bana ruhunu vereceksin,” dedi Şeytan. Elini uzattı. “Borcumu öderken haberim olmasın,” diye cevap verdi.

-“Hanımkızım, Allah’ın işine karışılır mı? Hepimiz gibi göl de bugun var, yarın yok.”

Daha başka birşeyler var ama sonra.

5 Comments

 1. geçen senelerde emre aköz birkaç gün bu konuyu “yazmış”, okuyuculardan da kendi yazdıklarını göndermesini istemişti. birtane orada yazılanlardan ekleyeyim ben :p

  “Kadın uyutulacak kedisiyle göz göze bakışıyordu. gözyaşları kurumuştu!”

 2. Satılık bebek patikleri çok hüzünlü geldi birden. Bir tane de ben ekleyeyim:

  “Omzunda bebeğiyle uyuyan adama yeniden aşık olarak baktı…”

 3. Gaykedicigim, kendin yazsana! Merak ettim simdi. :o)

  Pinar, otobiyografik hikaye mi bu? :o)

  Nihan, merhaba!!!!!!!! Sanirim kotu tarafindan br hikaye. Ama ne cok seyi,bir cirpida anlativeriyor, degil mi? Hikayeyi seviyorum ben.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


1 × 4 =