Sansürle imtihan

Merakım şu: Blogçular, neresinden bakılsa toplumun eğitimli takımı, okumayı, yazmayı seven, söyleyecek birşeyi olan, fikirleri ayrı da olsa seviyeleri yaklaşık insanlar. Blogların kapatılmasına karşı bir tepki var. Bu tepki ne kadarıyla harekete dönüştürülebilecek, bir disipline sokulup, elle tutulur hale gelebilecek mi? Marjinal ses yükselmelerinden ortaya çekilip, herkesin hareleti haline getirilebilinecek mi?

Türk toplumu olarak, azimle peşine düşülmesinin gerektiği savaşımlardan kırık not alıyoruz. Çabuk yılıyor, yoruluyor, siniyor ve unutuyoruz. Toplumun gidişini nüfusu daha fazla, barış ve huzur isteyen orta bölüm değil, düzeni çalkalamakla değiştirmeye çalışan uç bölgeler (sanırım uç olmanın doğasında hırslı ve çalışkan ve yılmaz olmak da var ki) kararlaştırıyor. Böylece küçük bir dalgayla değerleri ve birliği alabora olma tehlikesi geçiren, çok büyük ve çatırdayan bir sal gibiyiz.

Blogçular, bu büyük toplumun küçük bir örnek kalabalığı. Blogların kapatılması konusu nasıl işlenecek, ne gibi bir harekete geçilecek? Çok da kalabalık olmayan bu grup, arasındaki politik veya dini veya herneyse anlaşmazlıkların üstüne yorgan çekip, ortak iyilik için biraraya gelebilecek mi? Yoksa grubun teknolojik bağı politikleşecek, herkes kendine benzeyeni bulacak, grup bölündüğü için güçsüzleşecek, hedefini şaşıracak ve hareket başlamadan bitecek mi? Minyatür bir ülke problemi. Merak ediyorum.

(Lütfen Sansüre Karşıyız! konusu altında topladığım yazılara bırakılan yorumları okuyun, birbirinizle iletişimi kesmeyin, içinizde sansüre karşı doğan tepki, bir süre sonra bir kenara fırlatılan hobiler misali soğumasın.)

Uğrayınız: http://www.bloghareketgunu.com/imza/bloguma-dokunma/

Okuyunuz: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10214565.asp?gid=229&sz=39993

Katılınız: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=22246

4 Comments

  1. Ben fikrimi soyleyeyim; hic birsey olmayacak! Cok degil, kisa bir surede simdi cikan sesler de susacak, her zamanki gibi alisilacak, tunel, yeralti vs. yollardan yazmalar devam edecek, muhtemelen bir sure sonra yasak da kalkacak zaten youtube misali, eski duzene donulecek, bu olay da yenip yutulduguyla kalacak…Yanilmis olmayi cok isterim!

  2. Çok önemli bir konuda,doğru tespitlerle güzel
    bir misyona imza atıyorsunuz.Keşke herkes
    sizin gibi duyarlı davrnsa.
    İyi günler dilerim.

  3. Nasıl bir yasak sahi bu? Bir bahane bekleniyormuş bu aşikar lakin kim bunu anlamayacak kadar saf görünen? belli ki fazlayız bunu düşünemediğimizi sanan zihniyetlere. Çığlıklar yükseliyor her bir yerden. Peki ya duyan var mı? Kulaklarında devasa tıkaç…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


two + 2 =