Sam Amca’nın Viskisi

Amerika püritan yer. Püritanlar bir çeşit dinci. Ahlakçı. Birbirine karışır cinsten. Seni senici. Amerika’ya ilk gelen beyazlar iki çeşitti: Kendine macera ve para arayanlar. Avrupa’da dincilik edip popolarına tekmeyi yiyenler. O yüzdendir ki Amerika’nın dinci kökü güçlüdür. Avrupa’ya benzemez. Avrupa’nın süslü katedralleri vardır. Amerika’nın çırılçıplak, sert ve tutucu kiliseleri.

İlk geldiğimde buralara 21 yaş altı içki yasağı ne tuhaf gelmişti! Yahu bal, üniversiteye giden, evlenebilen, suç işlerse adamdan sayılan, oy veren, bazı görevlere seçilen, vergi yükümlüsü olan, asker olup savaşa yollanan 18- 21 yaş arası insan bir bardak bira içemeyecek mi? Restoranda anne babasının yanında bile? Tabii o yaşta anne baba yanında olan Amerikalı var ise! Çoğu çoktan yuvadan uçmuş, iş güç sahibi, ev kirası, araba taksidi ödüyor! Değil sokakta, evde bile yasak içmek yahu!

Amerika’nın sırf parti, eğlence, şu busuyla ünlü, çok moktan üniversiteleri vardır. Çocuklar zamanlarını içebildikleri kadar içmekle geçirirler. Bazen alkol komasına girip de nalları diken olur. Kavga dövüş, tecavüz de cabası. İpini kopartan misali, yasak olduğu için sahte kimliklerle alınmış, yasaktır’ın çekiciliğiyle efendi efendi barda, restoranda içeceğine gizlice odasına sokulmuş, aceleyle içilen fıçı fıçı içki! Ha o olmadı, kolaya katılmış sert cinsinden birşeyler. Hem günahlayan, kötüleyen ama büyüklere serbest ya, ışıl ı8şıl ışıldayan yasak bir meyve. Gel de kopartma dalından!

Bir öğlen yemeyi yiyeceğiz, restorana giriyorsun, bar bölümü boş. Ama yanında çocuk var, oraya oturamıyorsun. Masa bekle babam bekle. Sonra masaya geçip çocuğunun hamburgerini ısmarladıktan sonra kendin de biranı içiyorsun. Hadiiii…

Bir ara Philadelphia’da yaşadım. Hele ki orada bir de Pazar günü kutsaldır diye içki satamama durumu var. Millet başka eyaletten alıp getiriyor ya da zulasını dolduruyor. Bunun gibi devlet tekelinde alkol dükkanları var bazı eyaletlerde. Tabii içki pahalı ve dükkan hemen hep kapalı. Bir ara 1930’larda içki kerhen yassahtı. En ünlü mafya babalarının filizlendiği devir.

Bazı restoranlar var, içki izinleri yok. Yok ama restorana gelenin içki içmesi yasak değil. E, o zaman alıyorsun biranı, şarabını yanına, restorana girip yemeğini yerken yanında. Sokakta içme yasağı olduğu için gazete kağıdına sarıyorlar şişelerini barın önünde. Arabada açılmış içki taşıma yasağı var. Ha, o iyi bir yasaktır. İçerken şöförlük yapmayı önlediği için.

İçki ruhsatı almak pahalı. Ama işini bilen bir şekilde alıyormuş- özellikle zorlu şehirlerde. Bir de Mormon dincisi şehirler var ki sormayın gitsin! Ne içki, ne kafein, ne birşey. Kilometrelerce yerlerde bir allahın kulu satmaz, bulamazsınız. Ört ki ölem.

İngiltere’de sarhoşluğu önlemek için barları erken kapatır oldular. Bu sefer millet bar kapanmadan şişip daha feci oluyormuş!

Derler ki İtalyanlar, Fransızlar neden adabıyla içer de mesela Ruslar edepsizdir o konuda? Çünkü Akdenizli yemek yerken içer. Ailesiyle, dostlarıyla ağır ağır. Bir toplum fonksiyonu olarak içki. Oysa İngilizler ve Ruslar eve gitmeden duman olmak ister. Ayakta içer. Ailesiyle değil, hemen evinin köşesindeki barda. Kadınsız. Az sohbet, bol alkol.

Amerika’da obezite bitmez. Çünkü dünya zevklerine takıntılı bir bakış var. Büyük suçluluk duygusu, günah korkusu ve sonra yüklenmek, ölesiye yemek, içmek ve sonra yine pişmanlık, oruç. Bırak obezlik, püritanlık adamı akıl hastası eder!

3 Comments

  1. Ben de bazı Amerikalı annelerin bloglarını takip ediyorum. Yaratıcı fikirlerle dolu bloglar ama kadınlar bayıyorlar hakikaten ya. Habire doğuruyorlar, asla çocuklara sinirlenip de çok çocuğun zararlarından dem vurmuyorlar, onca iş güç arasında Lord’larına nasıl da zaman ayırdıklarını anlatıyorlar. Off, hakikaten sıkıcı…

  2. Siteyi tesadüfen bulup, bazı yazıları incelemiş çıkıyordum ki “İnternette yazmak, okyanusa içinde mesaj olan şişe salmak gibi birşey. Benim şişemi siz buldunuz.” yazan yeri keşfettim.

    Bu da ayrıca bir güzel olmuş. Çok güzel bir site, sık kullanılanlara ekledim.

    Saygılar. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


seventeen + 6 =