Olürsem kabrime gel!

Ergeneklikon filan derken Efes’te Kleopatra’nın kızkardeşinin mezarı bulundu ey ahali, haberi olan var mı?

Prenses Arsinoe’nin kemiklerini Efes’te buldular. Hem de yüzünün şeklini çıkaracak kadar. Makedonyalı babayla Afrikalı anneden doğma, Kleopatra’nın öldürttüğü, babadan kardeşi Arsinoe, kocası savaşta ölünce çocuklarının tahtta söz sahibi olmasını sağlamak için kendi erkek kardeşiyle evlenen Arsinoe. Kraliçelik çekişmesini kaybedip önce Efes’e sürülen, sonra Kleopatra’nın isteğiyle ve Mark Antony’nin emriyle öldürülen prenses.

Ayrıca, ey ahali, bilmiyorum bilen var mı ama o binlerce yıl öncelerde, Anadolu’da şık görünsün diye bebeklerin başını uzunlamasına bandajlarlarmış. Güney Amerika’da yapılan bandajlama kadar aşırı olmamakla beraber, uzun kafa şekli gözdeymiş ki, bebekleri güzel olsun diye böyle yaparlarmış.

Çatalhöyük’te bol miktarda hadım edilmiş erkek kalıntısı bulunmuştu. Ama bu haber yeni değil. Dini inançlarla uygulanmış hadım bu, haremdeki kızlara yan gözle bakmasın diye yapılanlardan değil. Tarihte birkaç hadım Hristiyan azizi de var. Herhalde pek bilinen birşey değil. Yolu Anadolu’dan da geçmiş bu ilk Hristiyanlar, İncil’de bir cümleye göre, cinselliğini Tanrı’ya kurban edip hadım yaşayanların cennete gideceğini okumuşlar da, o yolda kesmişler kendilerini.

Şu Etrüskler var ya, hani İtalyanlar’dan önce İtalya’da yaşayan, hayatın en dibine kadar tadına varabilmiş muhteşem milletlerden biri, araştırmalara göre genetik olarak Anadolu’da bugün yaşayan Türkler’le aynı kanı taşıyorlarmış, ey ahali! Yani İtalyanlar’dan çok Türkler’le akrabalarmış, Anadolu’dan göçmüşler. Eskinin Lidyalılar’ıymışlar büyük ihtimal. Bugün Anadolu’da yaşayan insanlar kadar Lidyalı! Yani bütün dünya Türk değil ey ahali. Ama Türkler Anadolulu. Anadolu işte böyle koynuna alır da yoğurur adamı. Sonunda sen damarında ne akıyor bildiğini sanırsın ama içi Likyalı, Frikyalı, Hitit, Bizans vesaire doludur. Adam ben en saf şuyum buyum diye hayatını ve başkasının hayatını didip durur, mesela senin kökün şu bu diye de saldırmaktan sakınmaz. Sonunda son gülen Anadolu olur. Sen kemik olursun, kemikleri bulurlar, üzerinde test yaparlar da, tutar şununbunun dölüyle kardeş çıkarsın!

Belki o zaman kemiklerin canlansa da hayata geri dönebilsen, çaresiz, bu bana karşı düzenlenmiş bir komplodur diye dövünecek değilsin ya, gerçek ortada, o zaman dersin, haaa, tamam ben meğer saf şu bu değil de, saf Anadolulu’ymuşum ama şu toprak da ne toprak, bak ne muhteşem dinler, sanatlar, kültürler, bilimler çıkartmış bağrından.

Ben, durduğum yerde bütün bu medeniyetlerden kendime paye çıkartmaktan hiç utanmıyorum ve kendimi Anadolulu sayıyorum.

Türkiye bu kadar gündelik sansasyonların arasında boğulurken, arasıra gerilere bakıp, hayatın ince ayarını yapmak lazım. Hani şu doğaya dönmeye çalışan Fransız filozoflar gibi, toprağa ve tarihe dönmek merhem gibi geliyor. Üstelik ülkesinin düştüğü halleri çok uzaktan seyreden birine bile. Veya, belki de uzaktan seyredebildiği için.

catal_huyuk_restauration_b4

6 Comments

 1. “İnternette yazmak, okyanusa içinde mesaj olan şişe salmak gibi birşey. Benim şişemi siz buldunuz.”

  evet, sonunda bu şişeyi ben de buldum.yazılarınızı entellektüel açıdan çok doyurucu buluyorum.
  burayı yeni keşfettim ama, biliyorum ki kısa sürede büyük bir açgözlülükle yazıların hepsini tüketeceğim…
  lütfen yazmaya devam edin :).
  iyi günler,

 2. Ben de 10 senedir orada yasamiyorum, ama bu benim de bir Anadolu’lu oldugum gercegini degistirmez. Ayrica yine sizin gibi boyle buyuk bir tarihe, kulture sahip bir topraktan gelmek, havasini almis olmaktan gurur duyuyorum.

  Hatirlarsiniz 90’larin basinda yeni yeni hukumete, buyuk belediyelere gelmeye basladiklarinda ne bu tas yiginlari zaten bizim degil, musluman degil, satalim gitsin demislerdi, tarihimiz icin.

 3. “Ben, durduğum yerde bütün bu medeniyetlerden kendime paye çıkartmaktan hiç utanmıyorum ve kendimi Anadolulu sayıyorum.”
  KESİNLİKLE KATILIYORUM.

 4. Merhaba Marin Eden!!!! Hosgeldin. :o)

  Calanon, kimlik itis kakisi icine girecegime hepsini kucaklasak? Cok sey istiyorum galiba. Hala edinemedik biz bu topraklari. Onun posikolojisiyle’ yokolmus kavimlere bile tahammulumuz yok.

  Ekmekcikiz, hemsehrim benim!!!! ;o)

  Zeynos, kiskandirma beni!!!!!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


20 + 9 =