Nietszche’nin Kızkardeşi Paraguay Ormanları’nın Sikinde mi?

for-refer-popup111111111111

 

Nietzche’nin ırkçı kızkardeşi ile kocası, gitmişler Paraguay Ormanları’na, yanlarında 13 başka Alman ailesiyle, herkesten uzak, buralarda ırkımız neslimiz bozulmadan yaşar gideriz diye cehennem çıkışlı bir ütopya kurmaya. Yahudiler’i yollamak için yer aradıklarını biliyordum almanlar’ın, ama binsekizyüzlerin sonunda bazı almanlar’ın kendilerine yer aradığını bilmiyordum doğrusu. Amerika kıtalarında var öyle topluluklar. Amerika Birleşik Devletleri’nde de var. Sonuçta bu ülke, Avrupa’da aşırılıklarını rahat yaşayamayanların doğurduğu bir ülkedir. Nerede dincisi, faşisti buraya kaçmış, dünya üzerinde cennette yaşayalım diye. Dindar kalmış ülke ama gel gör ki doğanın kaosa düşkünlüğü bir oyun oynamış bu insanlara. Dünyanın en karışık milletli ve dinli (her ne kadar çoğunluk Hristiyanlık’ın çeşitleri de olsa yine de birbirini farklı gören Hristiyanlar hepsi ve tabii daha bin tür başka din) ülkelerinden biri burası.

Paraguay’ın ormanlarına yerleşen ırkçı Almanlar’ın çoğu ya hayatta kalmayı başaramamış, ya intihar etmiş (Nietszche’nin kayınbiraderi), ya da Almanya’ya dönmüş (Nietzche’nin kızkardeşi. Dönmekle kalmamış, Nietzche öldükten sonra, adamcağızın eserlerini Nazi maşası olarak kullanmak için elinden geleni yapmış, Anti-Semitizm’e tamamen karşı olan Nietzche’nin adını kirletmiş bir insandır kendileri.)

Bugün bu Alman birliği 4300 kişiymiş. Ama soyadları dışında tarihçelerini görüntüden bilmeye imkan yok- evliliklerle aryanlık filan kalmamış. Hatta evlerinde almanca ile yerli dili ile İspanyolca karışımı bir dil kullanıyorlarmış. Saf Almanca da kalmamış. Paraguay’a benzer sebeplerle gelen diğer Avrupa topluluklarına göre de oldukça fakirlermiş.

2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Paraguay’ın babası Alman olan diktatörü kucağını Avrupa’dan kaçan Naziler’e açmış. Bu garip bilgiyi garip bir şekilde, bu bilginin öğrenilmesi tuhaf kaçacak bir ortamda öğrenmiştim: bir Paraguay restoranında! Çok güzel yemekleri var Paraguay’ın. Ve her yemeğin yanında Almanya’da aynısı yapılan bir çeşit lahana turşusu da var. Dikkatimi çekti- Paraguay ve lahana pek bir arada düşünülecek şey değil diye, garsonla bu konuda sohbet etmiştim. O anlatmıştı Naziler’in lahana turşusunu ve o turşunun geleneksel Paraguay yemeklerine katılışını. Bilmem Hitler görse hoşuna gider miydi, gayet renkli, neşeli, lezzetli, plastik sandalye plastik masa restoranda, esmer vatandaşlar turşuları hapur hupur yiyorken. Yemekten anlamaz, hatta sevmezmiş yemek yemeği Hitler. Vejeteryanmış ama o kadar yemeği bile sırf hayatta kalacak kadar, hiç zevk almadan yermiş. Yine de Alman yemeğini soyu bozuk yerli elinden kurtarmak için saldırır mıydı Paraguay’a, bilmem.

Her ne kadar disipline etmek, kurallara bağlamak, otorite altına sokmak istiyorsak da doğayı, bir şekilde esmerleşiyor insanlar, lahanalar turşuya yatırılıyor, kelimeler karışıyor. Orman geri alıyor toprağını. Tabii ormanı yokederseniz başka. Ama onun da bir planı vardır tabii. Kendisi olmasa da, hayaleti başa çıkacak düzen, disiplin ve kurallarla. İlla karıştıracak ortalığı, otoriteye nanik çekecek.

PARAGUAY-3-popup2222222222222

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


five × 1 =