Ne kadar sallarsan salla,

“Ne kadar sallarsan salla …” Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu Liberal grup üyesi Kıbrıslı Rum Marios Matsakis’e.

“… dona düşer son damla.”

…………………………………………………..

Dün Obama’nın başkanlık yemininin seyrettim. Anatol’un ders aldığı sanat merkezinde, çalışanlarla birlikte, herkes kahve, çay içiyorken, gözyaşlarını silip alkışlıyorken, etrafımızda Obama posterleri, herkes birbirine bir başka kibar, sanki yeni yıl da, hayat boyu tutulacak sözler veriliyormuş gibi umut dolu.

…………………………………………………….

Şu şarap şişelerine konulan mantar tıpalar var ya, gerçek mantarın mantar ağacının kabuğundan yapıldığını bilen var mı? Bir çeşit meşe. Güney Doğu Avrupa ve Kuzey Batı Afrika’ya özgü bir ağaç.  Eskiden biralar da mantarlanırmış. Hala mantarlı bira üreten biracılar var.

25 yaşına gelen ağaçtan mantar yapmak için kabuk alınabiliniyor. sonra her 10- 12 yılda bir. Ağaç 150- 250 yıl yaşayabildiğine göre, hayatı boyunca 12 kere mantar yapmak için kabuğunu soymak mümkün.

oak11111111oak222222

cork_tree3333333331

4 Comments

 1. Elif, insanlarda büyük beklenti var bu Hüsein Barak’a karşı. Bana bu beklenti biraz aç tavuğun kendini darı ambarında zannetmesi gibi geliyor.

  Bir de şu var yani, tamam mr. President ülkenin lideri, ama altında bir bürokrat ordusu var. USA da bir yerlerden bağlı ülkedeki lobilere. Ayrıca çok kötü bir dönemde devraldı Obama. Kolay düzeltilecek gibi değil ekonomi. Bu tip durumlarda işler beklenildiği gibi gitmediği zaman liderlerin klasik hastalığı olan popülizm de hortlar kaçınılmaz olarak.

  Ayrıca dışişleri bakanı olan Hillary Clinton’un eşi Bill’in başında olduğu bir Clinton Fon’u var yanlış bilmiyorsam. Sızan haberlere göre Arap şeyhleri, Rus oligarkistler ve binbir türlü ne idüğü belirsiz organizasyon daha Hillary işbaşı yapmadan bu fona bağışlarda bulunmaya başladılar. Condolea denen paçavrayı aratabilir bu Hillary gibime geliyor. Bu kokular hiç hoş değil…

  Tabii Tv de görünce Hüsein Obama’ya sempati duymamak elde değil. İlk izlenim insanın içini ısıtıyor. Ama bunda, ülkeyi ondan önce yöneten şerefsizin de payı var. Sarıldı yani tüm dünya Obama’ya ama fos çıkacak diye korkuyorum. İyi niyetinden şüphem yok… Şartlar onu zorlayacak, kolaya kaçacak diye korkarım.

 2. Ekmekci, dusun ki bizim bir adamimiza yabanci bir devlet adami (basbakan!) kafani penis gibi salliyorsun, sidikli anlaminda bir laf soylesin! Dusunebiliyor musun? Hemen mallarini almayiz filan. Iki gun. :oP Bayraklarini da yakariz. Oh. :o)

  5 Posta, dedigin gibi, umit fukaranin ekmeg. Bu Pust Bush bizi feci etti, biz de umitleniyoruz iste. :o) Ama soyle bir mantik yurutmeye calisiyorum ben: eger bir itogluit ulkeyi tek basina ve kendi itleriyle bu hale getirebildiyse, bir baskasi tersini neden yapamasin???? Benim umit ekmegime surdugum margarin boyle. :o)

  Ama hakikaten, dis iliskiler acisindan kismini birak, ulkenin icini oyle bir oydular ki, Obama ve kafilesinin bunu duzeltecegini dusunuyorum. Onu da birak, dinci ve hissi gablel vuku ile ulke yoneten biri yerine, akilci, okumaya duskun, bilim meraklisi, entel biri basa gecince, hem yetiskinlerin ama cocuklarin uzerinde bile pozitif etkisi oluyor. Onu da birak, iki zenci cocuk adami ornek alsa ve hayatini duzenlese, yine br kazanc.

  Ben sadece ABD, dunya gucu seklinde dusunmuyorum, bir de icinde yasadigim, hayatimi kurdugum, gelecegimi bagladigim, cocuk buyuttugum bir ulke olarak da dusunuyorum.

 3. Efsaneye göre hz. Ibrahim yakilirken bir kus gagasi ile atesin ustune bir damla su dökmeye calismis, söylemisler bir damla su ile ates sönermi diye, kusda biliyorum sönmeyecegini ama rengimi belli etmek istedim demis. Cok uluslu sirketler, oligarklar, lobiler ve herseyden öncesi Amerikanin cikarlari senin benim istedigimiz bekledigimiz seyleri Huseyinden yapmasina musade etmeyecektir ama, en azindan adamin rengini belli etmesi acisindan pozitif beklentiler icin bir umut isigi yakiyor.
  En kötu ihtimal fakir mahallere kömur dagitir.:)))

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


four × 3 =