Maymun kazanır mı?

Amerika’nin Georgia adlı, güneyli, tutucu, dinci, ırkçı bir eyaletinde, bar ve içki dükkanı sahibi miymiş, neymiş, magandanın biri çocukların çok sevdiği Curious George adlı bir karakteri ve altına Obama 2008 yazısını tişörtlere bastırıp satıyormuş.

Curious George sevimli, meraklı bir karakter. Program çocuklara bilimi şekere bulayıp yutturan, kaliteli bir program. Ancak bu maganda evladı magandanın maksadı, zenci Obama’yı maymunla bir tutmak. “Bu tişörtlerle ne demek istiyorsunuz?” diye sorana, “Obama’nın çenesi, ağzı, gözleri! Allah aşkına, adam maymuna benzemiyor mu?” diye bir cevap vermiş.

Şimdi, Puşt Bush’un maymuna benzer karikatürlerini hep çizerler. Adamcağız ne yapsın, hakikaten şebeğimsi bir hali var. Ancak sonuçta beyaz ırktan gelmedir. Oysa Amerika’da, zencilere maymun diye hakaret etmenin acı ve uzun bir ırkçı geleneği var. Yani Bush karikatürleriyle aynı anlamı taşımıyor.

Eskiden derdik ki, Amerika’da önce bir zenci, sonra Meksikalı, sonra Çinli ve belki 25. yüzyılda bir kadın başkan olabilir! Tabii hatalıydık. Clinton, zenciye tükürmeyi bile reddeden, ırkçı, fakir, işçi kesimden oy toplayabiliyor da, Obama bu bölgelerden oy çıkaramıyor. Şimdi, daha önce kendi de başkanlığa soyunmuş, güneyli, beyaz Edwards adlı, kendini bilen, aklı başında, politikaları insancıl bir adam, Obama’dan yana olduğunu duyurmuş. Bu ırkçı oyları Obama’ya kaydırmak için.

Güler misiniz, ağlar mısınız? Madem diyorlar, biz bu ırkçılarla başa çıkamıyoruz, hiç olmazsa onların da oy vereceği insanların bizim yanımızda olduğunu gösterelim.

Clinton, böyle ırkçı oylarıyla güçlendiğinden gururlanır da, hala bu başkanlık yarışında kalır mı? Utanç verici birşey ama kimbilir?

Sonunda adaylığı Obama alacak. Ama biz bu ırkçı ama demokrat oyları nasıl alacağız, Cumhuriyetçiler’e kaptırmayacağız, orasını bilmiyorum.

2 Comments

  1. Merakli Maymun’un Isvecce adi ‘Nikke Nyfiken’: Nikke Niclas’in Isvecce kisaltilmisi, nyfiken ise merakli demek…
    Ben endiselenmeye basladim, bu demokratlar birbirlerini yipratip yine cumhuriyetciler kazanacak!!!

  2. Kendi de kart teke gibi…

    Ben henüz vatandaş olmadığımdan oy veremiyorum ama Obama’nın kazanmasını istiyorum. Bana güven verici geliyor konuşmaları, sesi, duruşu. Hillary ise yılan gibi, yüzsüzün teki hala yapıştı gitmiyor…nüfüsunun %90’ı liseye dahi gitmemiş West Virginia’dan aldığı oylara seviniyor. Hem hırslı hem yılan gibi..ben de kin kussaymışım…errr.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


four × 3 =