Konuşmama ve konuşma özgürlüğü

Dün Yüksek Mahkeme’den bir karar çıktı: Hayvanlara eziyet, yasadışı ve acımasızca öldürmelerin videoları ve fotoğraflarının satış yasağı kaldırıldı. On yıl önce daha aşağıdan bir mahkemeden çıkmış bir karardı, böylece bozulmuş oldu. Karışık bir iş. Köpekleri kavga ettirmek yasak ama filmini satmak serbest. Konuşma özgürlüğüne giriyormuş.

Seattle’da bir adamı, hayvan seksi için yetiştirilmiş hayvançiftliği işletiyor diye içeriye attılar. Filmini satmak serbest mi acep? Hayır, yetiştirdiği hayvanlar da serçe değil, at. Yani ne kadar cürümün olacak ki at da sana bir dönüp bakacak? Sen orada sinek misin, nesin, farketmez bile. Hani vız gelir, tırıs gider!

Çiftliğin sahibi bir zamanların .com milyoneriymiş. Ne diyeyim? Atları şeyettirmeyecekti, halbuki bacaklarını filan kırıp, yerde sürünmelerini filme çekip satacaktı. Günümüz hassasiyetlerine uzak kalmış bir vatandaş olduğu kesin. Yoksa bir zamanlar teknolojinin önündeymiş.

Anatol’un sınıfında haftada iki kez, evden getirdikleri birşey paylaşıyorlar. Yani anlatıyorlar işte: buradan aldım, şunu yapıyor, şu malzemeden yapılmış. Bir çocuğun velisi bir kitap getirdi dün. Öğretmen bir bakıp geri verdi. Yok, dedi, bunu paylaşamaz. Paskalya ile ilgili bir kitap. Devlet okulu ya. Dini şeyler yasağı var. Geçen sene fazla Paskalya yumurtası boyandı diye şikayetler gelmiş. Bu sene Paskalya’nın pas’ı bile yasak. Bu kadar hassaslar. Bizim için çok güzel. Noel de Noel Baba’ya indirgenmişti. İçimizi Hannukkah ile bayıltmadılar. Geçen sene gittiği anaokulu özeldi ve biraz itiş kakış yaşamıştık orada.

Bir üniversitede, ünlü bir tane, başka bir kapışma gerçekleşiyor. Üniversitelerde öğrenci kuruluşları var. Bunlar üniversitelerden parasal destek alıyorlar, toplanmaları için yer ayarlanıyor. Gösteri yapıyorlar. Mesaj panosuna birşeyler asmaları serbest. Bir dolu grup: zenciler dayanışma, Yahudiler dayanışma, geyler dayanışma, vesaire. Tek kural var: herkese açık olacaklar. Yani sadece zencilere veya geylere veya neyse onlara açık da, başka insanlara kapalı olamazlar. Yoksa üniversiteden destek alamıyorlar.

Bu okulda da bir Hristiyan birliği kurulmuş. Ama okul ayaklandı. Çünkü gey yaşama karşılar. Evlilik öncesi sekse karşılar. Kürtaja karşılar. Dinlerine aykırı olduğu için, bu cinsten öğrenci kabul etmiyorlar. Şimdi bu konuşma özgürlüğü müdür? Okulun prezidenti şöyle demiş: isterlerse kaldırımlarda gey karşıtı slogan atsınlar. İsterlerse yeşil gözlüler katılamazlar diye adet çıkarsınlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Çünkü konuşma özgürlüğü denen birşey var. Ama okulumuzdan zırnık alamazlar, gösterilerini okul bölgesinde yapamaz, reklam koyamazlar. Çünkü bizim okulun konuşma özgürlüğü içinde, başkalarına ayrımcılık yapma özgürlüğü yoktur.

Tebrik ederim. Çok da iyi bir okul. Oğlum büyüyünce yollarım.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


four × 5 =