Kim kimden neden nefret ediyor

Kimin kimden neden nefret ettiğinin çetelesini tutmak zor. Kırgızlar Özbekler’den neden nefret ediyorlarmış? Nefretin varlığını bile bilmiyordum. Özbekler’i boğazlamaya girişene kadar.

Din farkı olmasa ırk farkı, o da olmasa dil farkı. O da mı yok? Size zenginlik farkı verelim. Sebep mi yok? Maksat boğazlamak olsun.

Kırgızistan’ın güneyi etnik olarak daha ayrıkmış. Halahala! Ayol biz hepimiz kurtun memesinden kopma Türk özü Türk değil miydik? Ama bir köyün diğerine kız vermediği yerler düşünülürse, Türk’ün çeşidi de fark ettiriyor demek.

Güney Kırgızistan fakir. Ama Güney Kırgızistan’ın Özbekleri zengin. Kırgızlar göçebe, Özbekler yerleşik. Kırgızlar hayvancı. Özbekler tarımcı. Hükümet düşürüldü. Ekonomi fecaat. Birkaç etnik vuruşma dedikodusu ne kadar işsiz güçsüz Kırgız genç erkeği varsa sokağa saldırtmış. Ev yakıp, kadın çocuk öldürmekle boş zaman değerlendiriyorlar. Hayatlarındaki problemleri unutmak, unutamasalar da başkalarına yüklemek için uygun bir ortam.

Kırgızlar diyor ki; zengin Özbekler fakir ve eğitimsiz Kırgızlar’ı ırgat gibi kullanmışlar. Özbekler de diyorlar ki Kırgız hükümet ayrımcılık yapmış. Özbek dilinde eğiten okul çok azmış mesela. (Bunların hepsi Türkçe konuşmuyor mu? Lehçe farkı canııım. Yoksa biz aslında tek millet ve ulus filan falan. Kardeş hepimiz, gardaş, karındaş. Gel sana bir sarılayım, Türkiye olarak, hani bayağı da toprak altı zenginlikleriniz var ya, insan kardeşini görmez mi arasıra?)

Aslında araları çok uzun zamandır bozukmuş ama Rusya kontrol altında tutuyormuş bozukluğu. Ama işte ekonomi daha bir göçünce, biliyorsunuz başbakanları da indirildi yakın zamanda. Bir de İslamist problemi varmış maalesef.

IHH oraya da yardım yollayacak mı, yolladı mı, merak ettim şimdi.

Merak yakamı bırakmıyor. Belki bilen vardır diye bırakayım şu soruyu internetin ağlarına: Osmanlı İmp. dışında kurucu ailesinin adıyla anılan başka imparatorluk var mı? Yani mesela Habsburg’lar bir aile olarak yönetiyorlardı imparatorluklarını ama imparatorluğun ismi Avusturya Macaristan idi. Habsburg İmparatorluğu değil. İngiltere de Kraliçe Elizabet’in soyadı değil. Çin’de Han İmparatorluğu vardı. O işte aile adıdır. Osmanlı gibi. Osman gibi. Şuraya yazarken kendim buldum cevabımı ama başkaları da vardır herhalde.

Neda adında bir kızcağız vardı ya, İran’daki seçimlerden sonra yapılan protestolar sırasında öldürülmüştü, meğer aynı isim ve soyadla başka bir Neda varmış. Yüzleri de çok benzeşiyormuş. facebook cinsi yerlerde protestoyu sürdüren kişiler yanlış foto edinmişler kendilerine. Kendi işine bakan, protestoya katılıp da öldürülmeyen üniversite öğrencisi Neda’nın fotoğraflarını koymuşlar heryere. Hatta pankartlara basıp sokaklarda yürümüşler başkasının suratıyla. Şimdi o kızcağız, yani yaşayan Neda Almanya’daymış. Politik sığınmacı olarak. çaresiz, beş parasız, dil bilmez, yol yön bilmez halde. Bir kimlik karışıklığının insanın başına açtığı işlere bakınız siz. İran’dan kaçtığı gün- çünkü çok tehdit almış protestolarda öldürüldü diye!- BBC düzeltme yapıp dünyaya yanlışlığı duyurmuş ama ne çare! Hala internette öldürülen Neda için iki surat çıkıyor. Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla örülüdür derler.

Zorla ve hatta ölmeden ölmekten beter şehit böyle olunuyor. Ya da askere alınıp biryerlere yollanıp terörist kurbanı olan ve aslında herhalde işi o işler olmayan çocuklar gibi zorla şehit de olunuyor.

4 Comments

  1. Acikcasi su Osmanlilar kismina takildim sonra dusunce Anadolu’da kurulan beyliklerin hepsi bir isimle aniliyor (Karamanogullari, Aydinogullari vb..) ama oncesinde orta asya’ya baktigimizda kurulan devletler bir isimle anilmiyor. Belki gocebelikten yerlesik duzene gecerken (ozellikle Anadolu’da) ailenin adiyla anildilar yani bilincli bir sekilde Osmanli imparatorlugu dendigini dusunmuyorum. Belki baska aciklamasi da olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


17 − 5 =