Kendimi başka bir kıtaya atmadan önce

Dostlar, üç aylık uzun tatilime başlamak üzereyken, tabii herşey, filmlerde olduğu gibi, havai fişek gösterisiyle, kreşendolara açılarak bitiyor: iki akşam üst üste provam var, gündüzleri CD’lerimin benim başında durmam gereken detayları bitirilecek, Cuma ve Cumartesi geceleri temsillerim var. Pazar günü uçuyorum.

Ben bloguma giriş yapmaya, daha az sıklıkta da olsa devam edeceğim. Blog dostlarımı takip edeceğim. Ama tatil tatildir işte. Olduğu kadar.

İki ay boyunca İstanbul ve Antalya’dayım. Benimle iletişim kurmak isteyen dostlar, e-posta adresimi www.elifsavas.com sitesinden bulabilirler.

Bu sıcakta, güneşin altında çatır çatır yanarken 2 kiloya yakın (3 pound) ekşi kiraz veya daha iyisi vişneyi (çekirdeklerini çıkarmadan) temiz beze koyun. Bezi bağlayıp, bir tencerede 3 büyük bardak su, 5 büyük bardak şeker 4 çorba kaşığı limon veya hani burada lime dedikleri, yeşil limona katın. Orta ısıda, 25 dakika pişirin.

Vişne şurubunuz soğuyunca buzdolabında saklayın. 3 veya 4 ölçek soğuk suya bir ölçek şurup katın. İran’da, İsfahan’ın meşhur gül bahçelerinde bu şurubu suya katıp içerlermiş. Bizim neyimiz eksik? Elinize güzel bir kitap alın. Gölge bir yerde, ayaklarınızı dikip yavaş yavaş için. İçine buz koymak, biraz alkolle neşelendirmek (cin veya votka veya şampanya!) mümkün.

Yaz ayları hepimize afiyet, şeker olsun.

15 Comments

 1. elifcim,
  bu verdiğin tarif Kıbrıs’ta da uygulanır, ama değişik şekilde: asla ve asla su koyulmaz. Ölçüyü bilmiyorum ama sadece limon/mandalina/lime suyu
  ve şeker koyulur. içmeden önce de soğuk suyla karıştırılır. Enfes olur, enfes. Ağzım sulandı şimdi.

  marruu

 2. bende Türkmen votkası var , akbürgüt , yani beyaz kartal …
  onunla elma suyunu denicem 🙂 bakalım nasıl olacak
  iyi tatiller …

 3. Vişne toplamaya gidiyoruz, sen de gel dediler geçenlerde, gitmedim. Kiraz olsa neyse, dedim. Geçen seferki çilek fazlam yerine, bu sefer vişnem olsaydı, bu tarif tam benlik olurdu üstelik.

  İyi temsiller ve sonrasında da güzel tatiller dilerim Elif sana, güle güle gidin ve dönün.
  Sevgiler.

 4. Neşeli, keyifli tatil dilerim. Vişne şurubu tarifi güzele benziyor, denemek gerek. Birazcık votkayla ağaç altında
  yavaş yavaş içilip tatlı tatlı uyumak gerek 🙂

 5. Tarif kesinlikle denenecekler listesine alındı. Sana iyi tatiller. Hem de üç ay ha. Ne güzel. 16-17 saatlik uçak yolculuğuna da bu yakışır zaten:)

 6. Hımmm, bu içeceği yudumlarken de Binbir Gece Masallarını okumalı o zaman. Oradan böyle tarifler hatırlıyorum, nar şurubu aklımda kalmış en çok.
  3 Ay tatil dedin ya, burada çalışma masamın üzerine salyalarım aktı resmen.

 7. Bu arada iyi tatiller demeyi unuttum. Ha bir de uçak yolculuğu uzun ya, sürekli kıpraşmanız gerekiyormuş. Yani o kadar uzun süre uçak yolculuğu, hele hiç
  hareketsiz oturarak yapıyorsan insan vücudu için çok riskliymiş. Ve bu tehlike sadece yolculuk boyunca geçerli değil, bir kaç ay boyunca tehlike devam ediyormuş.
  Aman ben de birden kendimi felaket tellalı gibi hissettim, neyse harika bir tatil diliyorum.

 8. merhaba,
  tarif için çok teşekkürler. kaçtır yapıyoruz.
  hemen bitiyor ama…
  iyi tatiller!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


eighteen + thirteen =