Kediler, testisler

Dünya, zamanı fiziksel olarak kendi meydana getirdiği halde, eskidiği, güneşinden her gün ölümüne uzaklaştığı halde, zamandan bihaber; yeni yıl, 2008, sözler, umutlar, belkiler, inşallahlar kalabalığının üstünde.

Alevden doğan Zümrüt’ü Anka gibi yeni gelen yılla, mevsimle, sabahla yenilenmek, iyileşmeye çalışmak, günah çıkartmak herkese özgü, yaygın bir içgüdü olmamalı ki, mesela Taksim’de bu sene son bir kez meme sıkıştırayım diye mi, yoksa yılın ilk meme sıkıştırması niyetiyle mi, bilinmez kararlarla erkek olmanın dayanılmaz cazibesine kapılıp giden benzer tornaların benzer evlatlarının fotoğraflarına bakmış idim.

Bu gece BBC Dünya Haberleri’nde, ki eğer mutlu bir gece geçirmeye niyetliyseniz, seyredilecek program degildir, yine söz vermemişler arasında, Kenya’nın tozlu bir sokağında irice bir adam, belki bir karısı, bir sevgilisi, iki de çocuğu vardır, annesinin yemekleri gibisi de yoktur, uzunca başka bir adamın (onun da sevgilisi, karısı, çocuğu, anası vardır bir evin içinde) omzuna doğru sopa gibi birşeyle vuruyor da, ben onu sopa ya da Kenya’da herhalde elini atsan bulursun zannıyla ağaç dalı sanıyorum. Uzunca adam irice adama bakıp birşey söyler gibi yapıyor, sonra irice adam sopasını kaldırıyor, bir kez daha uzunca adamın vücudunda bir yerlere indiriyor. Müziksiz de, koreografisi dikkatle düzenlenmiş bir acaip valsi birlikte dansediyorlar. Sonra uzunca adam uzaklaşmaya başlıyor, irice adam partnerinin kaybından hüsrana uğramış olacak, ağır ağır arkasından takip edip, sopayı bir kez daha kaldırıp, planlanmış noktanın yakınlarına biryerlere indiriyor. Uzunca adam, sanki güneşten yanmış sırtının soyulan derisi kaşınmış gibi, elini tersten sırtına uzatıp kaşıyor. Beyaz tişörtünün üstünde kum gibi bir izler. İki dansçı, ritüellerinde hiç acele etmeden, aslanla geyiğin yavaşlamış mücadelesini dansediyorlar. İrice adamın yüzünde vahşet yok, uzunca adamın yüzünde acı yok. Ses yok. Ciddiyet var. Sonra irice adam bir kez daha indiriyor sopayı, daha omuz, daha boyun yakınlarında bir yere. Uzunca adam tökezliyor. Ekran kararıyor çünkü aslanın aorta saldırısı, geyiğin gözleri fırlak ama uyuşmuş hareketleri, bir çeşit sevişme, seyirciler için şık bir gösteri değildir artık.

İrice adamın elindeki sopa değilmiş. Palaymış. Uzunca adamı palayla vura vura öldürmüş. Ama dedim ya, seyirci olarak sözleri duyacak kadar büyümüşüm de, olayı görecek kadar büyümemişim.

Ama duyacak kadar büyüdüğümü düşünenler yanılıyorlar. Yazarak kendimden uzaklaştırmasam seyrettiğimi, tuvalette diz çöküp kusmam gerekecek.

Veterinerde beklerken okudum; erkek kedileri iğdiş edip testislerini çıkarttırdıktan sonra hayvanın cinselliğini kendisininkiyle özdeşleştiren hayvanseverlerde, kedinin testis torbasına sahte topçuklar koydurtma modası varmış. Kedinin kuyruğu kalkıp arka tarafı gözler önüne serilince çirkin durmasın diye.

2 Comments

  1. Yuzlerce kisi birbirini öldurdu, daha da öldurecege benziyor Afrika’nin en turistik ulkesi Kenya’da.

    Aile sirketi midir ki, bilebile öldurulecegini 19 yasinda toy oglan anasinin halefi oluyor, demokrasi getiriyoruz yaygaralari arasinda Pakistan’da.

    Anlamiyorum ben Dunya’da olup bitenleri…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


5 + 1 =