Kediler için öldürücü ilaçlar

Benim bir kedim Türkiye’de veteriner cehaleti yüzünden ölmüştü. Şimdi olayı burada uzun uzun yazmak gereksiz. Gazetelere bile konu olduğumuz için internette kedisi ile ilgili birşeyler araştıranlar konuyu görüp, benim çok tembellik edip de bir türlü listesini vermediğim, kediler için çok tehlikeli olan ilaçları soruyorlar. Buraya listeyi yazıyorum. Umarım bir gün bir hayvansevere veyahut Amerika’da ne ediyorlar diye merak eden, mesleğini seven ve meraklı bir Türk veterinerine faydası olur.

Kediler için ölümcül olan, asla ve asla verilmemesi gereken ilaçlar:

Veteriner verse bile siz vermeyin: Aspirin cinsi ağrı kesiciler. İçinde salicylate bulunan analgesic, antiinflammatory, antipyretic ve anticliartheal ilaçlar.

Ancak veteriner verirse, o da çok çok bilgili bir veterinerse verin, kendi kararınızla asla ve asla vermeyin: antihistaminler, decongestanlar (Pseudoephıdrıne, contact, benadryl, chlor-trimaton, vesaire)

Yedirmeyin: Çikolata.

İçirmeyin: Kafein.

Sakın vermeyin: Steroid olmayan, antiimflamatory ilaçlar. Ibuprofen,(Motrin, Advil, Nuprin, Vick’s DayQuil), phenylbutazone (Bute, Butazolidin), naproxen (Naprosyn, Aleve), indomethacin, piroxicam (Feldene).

Asla, asla vermeyin: İçinde cetaminophen veya ethyl etheri olan phenacetin analjezik, antipyretik ilaçlar. Tylenol, SineAid, SineOff, Anacin-3, Comtrex, Daytril, Nyquil, Allerest, and Vanquish.

Daha da uzatmak mümkün ama bu liste yanlışlık veya bilgisizlik sonucu en sık verilen ve en korkunç sonuçları doğuran ilaçların listesidir. Benim kedimi bir veteriner büyükbaş hayvan için kullanılan anastezi ilacıyla ameliyat etti. Diğeri ameliyat yerine aspirin içerikli ilaç sürdürttü. (Yai ilacı ben sürdüm ve kendi kedimi, kendi elllerimle öldürmüş oldum.) Üçüncü veteriner de bunların zehirli olduklarını, ilk iki veteriner gibi bilmediğinden, gerekli işlemi yapamadığı gibi, hayvanın ateşinin tehlikeli derecede azalmış olduğunu bile anlayamadı. Bu üç veteriner de Bağdat Caddesi’ne açılan sokaklarda yer tutmuş, tanınmış, hatta dükkanına hastahane diyen veterinerler. Üç ayrı dükkan. Üç hata. Sonunda hayvanı öldürdüler.

Bana gelen emaillerden, veterinerlerin hala aynı cehalette olduklarını ve bu ölümcül ilaçları kedilere reçete diye yazdıklarını görüyorum. Mutlaka bir yerlerde çok bilgili, çok yetenekli veterinerler vardır. Bana bulmak nasip olmamıştı. Başkası da bizler gibi şanssız olabilir. O yüzden en iyisi hayvan sahiplerinin de çok bilgili olmaları. Lütfen dikkat!

9 Comments

  1. benm de 2 aylık kedime doktor ibuprofen türevi bir ilaç verdi.hayvan kusuyor miyavlayp miyavlayıp.ölecek mi çok korkuyorum saatlerdr ağlıyorum..

  2. Merve,

    Kedinize ibufen cinsi ilac verildigini ve hayvanin kustugunu yazmissiniz. Lutfen hemen baska bir veterinere goturun. Zehirlenmis gibi gorunuyor. Ibufen kedilerde derhal bobrek yetmezligine yol acar. Serum ve baska seylerle yardimci olabilirler. Su yaziyi suraya koydugumdan beri belki 4 tane benzer email geldi. Kimisi de ne yazik ki aci sonuclandi. Veterinerlerdeki bu cehaleti nasil durdurabiliriz, bilemiyorum. Ama bu kadar yaygin bir bilgiyi nasil bilmezler? Anlamak mumkun degil. Okullarda ne ogretiliyor????

    Lutfen bana neler oldugunu yazin.

  3. ya benim kedim 6 aylık ve bügün kanlı ishal oldu sürekli uyuyor ve kkarnı sanki tekmeleniyor (içerden) ben 14 yaşındayım ben doğmadan önce bile evimizde kedi varmış ama benim kedilerimden hiç biri bu hastalığa yakalan madı yardım ederseniz çok memnun olurum şimdiden ayırdığınız vakit için sağolun

  4. merhaba benim aylık kedim var dün akşam asprin sandoz c vitmini olan(suda eriyen tablet) bardaktan çok az miktarda (tahmini yarım tatlı kaşığı) içti. dün akşam bir şeyi yoktu fakat bu sabah kedime titreme geldi ve sonrasında kustu. şu an iyi görünüyor hopluyor zıplıyor oyun oynuyor kahvaltıda benimle birlikte peynir de yedi sizce veterinere götürmeli miyim ?

  5. kedim 4 aylık titremesi geçti kustuktan sonra rahatladı gibi görünüyor yine de ne yapacağım konusunda yardım gerekli

1 Trackback / Pingback

  1. Yazmıyordum » ELİF Savaş Felsen - Hüthüt Kuşu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


2 × four =