Kadın- kadın, erkek-erkek, erkek- kadın…

Homoseksüel evlilikleri üzerinde yapılan araştırmalar, genel olarak evliliklerdeki problemlerin çiftlerin farklı cinsiyetlerden olmasıyla ilgisi olmadığını gösteriyor. Yani bazen Brian’ın bana sinirli sinirli bakıp da, “Keşke homoseksüel olsaydım; kadınlarla uğraşmak zorunda kalmazdım!” demelerinin faydası yok.

Yine de okuyunuz ve kendiniz karar veriniz:

Kafalardaki boş inanç: homoseksüel ilişkiler uzun nefesli olmuyor. Doğru değil tabii. Sosyal ve yasal okeyi almış homoseksüel ilişkiler, en az heteroseksüel ilişkiler kadar uzun ömürlü… Ve işkenceli! Benim arkadaşlarımdan üç homoseksüel çift, bir çift en az 25 yıldır birlikte. Diğerleri 15 ile 10 arası. Hetero dostların arasında 10. yıl marşı okumuşlar pek az. Bir homoseksüel arkadaşım tırım tırım koca arıyor kendisine. Eh, yaşı otuza dayandı. Zamanıdır.

Konuyu dağıtmadan.

Hetero ilişkilerde kadınlar ev işini yükleniyorlar, erkekler ekonomik konuları üstleniyorlar, erkekler seks istiyorlar, kadınlar reddediyorlar, kadınlar ilişki hakkında konuşmak istiyorlar… Tabii genelleme bunlar. Benim ilişki hakkında konuşmak istediğim filan duyulmuş şey değil. Didiklemelerden hiç hoşlanmam.

Homo ilişkilerde kadın- erkek rolleri olmadığından, yukarıda sıralananlar, kişiler arasında daha bir eşit dağılıyor.

İlişkilerde, farklı cinsler arasında yaşanan eşitsizlik, homoseksüel çiftlerin genel olarak ilişkileri hakkında daha iyi şeyler söylemeleri ve daha iyi şeyler hissetmelerine sebep oluyormuş. Sanırım, sana bir çarparım, bir de yer çarpar diyememenin getirdiği bir tuhaf mutluluk. Sen bana çarp, ben de seninle yerleri parlatayım!

Hetero kadın, ilişkisindeki ağır sorumlulukları (ev işi ve duygusal yük) taşımaktan yorgun ve şikayetçi. Oysa homoseksüel çiftin ve hatta heteroseksüel erkeğin böyle bir derdi yok!

Homoseksüel çiftler kavga ederken daha adil, anlaşmazlığa son vermeyi hedefleyerek ve hakaretleri daha az tutarak dalaşıyorlarmış. Homoseksüel eşler arasında duygusal suistimal, kontrol altına alma, saldırganlık taktikleri daha ender kullanılıyormuş. Tartışma sırasında adrenalin salgılamaları ve kalp atışındaki hızlanma daha azmış.

Hetero çiftler ise tartışma bittikten sonra daha uzun süre agresif hisler içinde bocalıyorlar.

Eşcinsel çiftler, kavgayı sonuçlandırmak için espri, yakınlaşma taktikleri kullanıyorlarmış. Heterolarda kavgayı sonuçlandırmaya niyet yok ki! Hele bir de espri yapsın, kucaklasın, gözünü oyarım!!!

Hetero ilişkilerde, çiftlerin kendilerini birbirlerinin yerine koyup anlamaları daha zormuş. Ancak eğer başarırlarsa, homo ilişkilerden daha derin bir birleşme (kelime oyunlarına girmeyiniz!) oluşturmaları mümkünmüş. Başarılacak iş olmadığına göre, homo çiftlerden bir gol daha!!!

Ancak homo ve hetero çiftler arasında,  bir tanesinin taleplerde bulunması, diğerinin tartışmadan çekilmesi şeklinde sergilenen, güya kadın erkek farkı denilen şey aynı şekilde gerçekleşiyormuş.

Yani ilişkinin sağlığında cinsel roller değil, ilişki içindeki roller daha mühim.

Sonuç: Haklısın Brian. Bak ben de keşke homoseksüel olsaymışım, daha bir mutlu olacakmışım! Hiç olmazsa ağda yaptırmak için millete para vermek zorunda kalmazdım. Birbirimizin işini görüverirdik!

6 Comments

 1. Benim çok bir yakın arkadaşım gay. Sevgilisiyle beş yıldır birlikte yaşıyorlar. Ben onların ilişkisini benim evliliğimden daha hetoro buluyorum. Arkadaşım ev işlerinin tümünü üstlenir. Duygusal suistimali aşırı kavgalar ederler ve birliktelikleri aynı bir önce ki nesil evliliklere benzer. Adam gündüz işe gider kadın evişleri yapar akşam oturup televizyon izlerler ya da dışarı çıkılacaksa birlikte çıkarlar. Yazını okuyunca kendi evliliğimi gay buldum:)

 2. allah allah süper yazı, tam benim konum, ama fazla yorum yapamayacağım, nakhar tırmıklıyor sonra :p

  bu yazıyı okuyunca eminim gene tırnakları kaşınacak, özellikle sondan 3. paragrafta kendini cok bir dişi hissedip, beni fena yolacak :p

  son söz “erkek adam erkekle yatar” çünkü bir erkeği en iyi gene bir erkek anlar diyorum :p

 3. o kadar sinirlendim ki gene özellikle

  (nakhar tırmıklıyor sonra :p

  bu yazıyı okuyunca eminim gene tırnakları kaşınacak, özellikle sondan 3. paragrafta kendini cok bir dişi hissedip, beni fena yolacak)

  kısmına bir gün boyunca söylendim durdum… aylardır sesim çıkartmasam da yapışan cazgır etiketinden kurtulamıyorum hadi hayırlısı 🙂

 4. Bilemiyorum, rollerin cinslerden daha onemli oldugu konusunda hemfikirim. Genelleme ne kadar dogru olur mmmmm, bilmem. Isin icine seni yetistiren sosyal taraf ve daha bircok etken daha giriyor diye dusunuyorum.. Daha mutlu olabileceklerini dusunmek guzel :))) Ornek olurlar belki 🙂

  Burada (Kendine Avrupa diyen taraf) kiyamet hala sessiz sessiz kopuyor. Ispanya’yi biliyorsun. Her bir homoseksuel evlilik konusunda Ispanya soyle, Ispanya boyle deyip dururlar sabah aksam. Hala burada da tam oturamadi, cogu yerden daha ileride olsalar da.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


1 × three =