İyi birşeyimsi olabilecekmiş birşey

Korkuteli’nin yanık dondurması varmış. Sütü yakıp yapıyorlar herhalde. Kimseden soruşturacak zamanım olmadı. Sadece tadına baktım.

Kazandibi gibimsi bir tat. Değişik birşey. Güzel mi, bilemedim. Çünkü Nur diye felaket bir pastahane “firençayzing”i şehri zehirli sarmaşık gibi ele geçirmiş, dondurma yapmayı bilmeden dondurmasıyla ünlü, renkli tereyağını pasta kreması sanan bir dükkanlar silsilesi. Belki hani şu Moda’daki Ali gibi, İtalya’nın ünlü gelato dükkanlarına parmak ısırttıracak bir yerde yesem yanık dondurmayı, seveceğim. Ama nursuz Nur’da, bol hayal gücü eşliğinde tattığım kadarıyla, elinden tutulsa geleceği olabilecek bir şey şu dibi tutmuş, yanık sütlü dondurma.

7 Comments

  1. Hic duymadin su dondurmayi. Yazdiklarini okuyunca da hic icimden gelmedi dogrusu yemek. Zaten adinda sorun var. Ne yapayim yanik dondurmayi. Cinlilerden ozendiler herhalde. Ama onlarinki ne guzel olur…mmmm

  2. Pastaneyi falan bilmem de ben yanık dondurmaya kilitlendim :P. Dondurma deyince akan sular duruyor da benim için :)).
    Sevgiler Elifciğim.

  3. Yasamdan Sizan, merhaba! Evet, denemeliydim. Ama sirf Nur’da yapiliyor gibi bir şey zannetmistim ben!

    Korkuteli, hosgeldiniz! Ama sirf keci sutu, oyle yanik kokusu verebiliyor mu? Cok enteresan. Keske sorustursaymisim ben onu.

  4. EVET KECI SUTUNDEN YAPIYORLARMIS AMA TABIKI BIRAZ YAKIYORLAR DIBINI TUTTURUYORLAR SUTUN..KORKUTELILI ARKADASIMIZ SANIRIM COK FARKINDA DEGIL..ANTALYA DA AKDENIZ DONDURMA VE ZAMOR DA YENIR YANIK DONDURMA..YA COK SEVILIR YADA HIC HAZ EDILMEZ OYLESINE KESKIN BIR TATI VARDIR ARASI MALESEF YOK…BEN SEVENLERDENIM…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


2 × 2 =