Irkçıyım ırkçı!

Bazen mesajlar geliyor dostlardan. Kuzum, diyorlar, sen neden bu kadar takıntılısın Türkiye’deki ırkçılık meselesine? Ben takıntılı değilim, ırkçılık bana takıntılı. Her köşeden gösteriyor çirkin yüzünü. Bir çeşit kabus, peşimi bırakmayan hayalet.

Uzaktan ırkçılığın sesi çirkin gelir. Mesela Amerikalılar’ın ırkçılığına çok takmış vaziyettedir Türkler. Ne zaman bir hataları serilse gözlerinin önüne, hemen topu taca atarlar: Ama Amerikalılar… Tabii zencilere çirkin ırk demek, aaa, Amerika da mı yaşıyorsun? Zenci mahallelerinden uzaksındır iiişallah demek faul sayılmıyor. Zenci başkanın bile seçilmesinin altında bir bit yeniği var. Çinliler de pek çirkin canııım. Hele Hintliler! Böyk! Öyle pis pis. Ama bizde yok bu milletlerden, o yüzden söyleyebiliriz böyle şeyler yane. Hintliler’in Dokunulmazlar denen bir kast sistemi şeysi mi varmış? Ay ırkçı şeyler ne olacak! Geri oldukları için herhalde. Ne de olsa Hintli bunlar, ilkel işte.

Benim genimde mi yok “diğeri” meselesi, anlamadım gitti. Çocukken mum söndü ne demek diye sormuştum anneme. Güya Aleviler toplantılarında mumları söndürürlermiş de, kimin kiminle ne yaptığı belli olmazmışmış demişti. Ben aaa, ne ayıp, böyle söylentiler ne çirkin diye düşünmemiştim de, eee, eğer herkes memnunsa, kimseye de zararı yoksa yapsınlaar, kime ne diye düşünmüştüm. Yemin ederim bugün gibi hatırlıyorum. O gün bugün, “diğerleri”nin o diğerleri değil, öbür diğerleri olduğunu anladım benim için. Asla anlayamadığım, insanlığından şüphe ettiğim, bir bağ kuramadığım, düşüncelerini öğrenince uzaylılarla tanışmışm gibi şaşaladığım “diğerleri”. Sonra sonra gördüm kü, meğer onlar çoğunlukmuş. Üstelik kendini açık fikirli sayan insanlar da ırkçıymış, kendinden, kendi hısım akrabasından, dil ve dininden başkasını bilmeyen köylüler kadar. Hem de basbayağı paralı ve eğitimli olabilirlermiş bunlar. Öğretmen, doktor, avukat… Mesela Avrupa’ya gider, saçını mora boyamış, burnu küpelilere gösterilen anlayışı alkışlar, ama kendi ırkçılığından bi haber gezerlermiş. İşte o bi haberlik beni en çok bezdiren. Yüzüne ayna tutulunca da hemen ama benim amcamın karısı da Mürt, hem de çok Mürt arkadaşım vardı benim diyen. Burada da var o cinsler. Lafı şöyle bağlarlar hep: Benim de (Yahudi- zenci- Meksikalı- Müslüman- boşlukları doldurunuz)  arkadaşlarım var ama… İşte o AMA var ya o AMA, insanı bacağından kötülüklere sürükleyen AMA. Seçim kolayken doğruyu seçmek değil marifet. Seçim zorken yine de doğruyu seçmek zor olan.

7 Comments

  1. Elif ayrica suna da bir aciklik getireyim benim babam (napayim adam tamamen suclu dogmus =)) hem kurt hem alevi. Alevilikte mum sondurup birbiri ile yatma olayi da yok. yanlis anlama lutfen senin inandigindan falan degil sadece yaziyi okuyanlarin aydinlanmasi bakimindan yaziyorum. Benim ailem de tam zit yani anne sunni turk babam alevi kurt bu kadar olur! sevgiler

  2. Şu mum söndü olayını öğrendiğimde ben de tamamen aynı düşünmüştüm: “E, sorun nedir?” 🙂

    Annem bana böyle bir şeyin elbette ki olmadığını ve sadece karalama maksadıyla uydurulduğunu da anlatmıştı. Ama yıllar sonra zenci erkek arkadaşı ile gördüğü bir kız için “Nasıl tutuyor onun elini, ıyy pis gibi” demişti aynı anne ve kafamdan aşağı kaynar sular boşanmıştı.

    İnsanoğlu garip işte, ne diyeyim…

  3. Aaah Elif, en yakinimdakileri hic tanimamisim ben, onu gordum. Cevremdeki irkciligin boyutunu gordukce ihanete ugramis gibi hissediyorum kendimi… 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


nine + 4 =