IHH Ne hehe?

Böyle bakakalıyor insan. Aslında elime bir fırça almak istiyorum. Bir tarafı siyah boyayayım, bir tarafı beyaz. Gri kalmasın. Gri içimi sıkıyor. Bastığım yeri oynaklaştırıyor. Gri lazım mı ki? Çok mu lazım? Siyah olsa, ohhhh…. Sıçiim ben bu siyahın içine olsam. Beyaz olsa, sarılsam, kundaklasam?

İHH’nin açılımı İnsani Yardım Vakfı’nın İngilizcesi oluyor. 1995’te kurmuşlar. Türk bir organizasyondur kendisi. Yüzden fazla ülkede çalışıyormuş. Savaş bölgelerinde insani yardım yapmaktaymış.  Ne güzel! Ne güzel!!! Beyaz mı beyaz. Mis gibi.

Aaaa! Uluslararası incelemelere göre feci halde Al Kaide ve cihatçı taraflısıymış. O kadar ki, Al Kaide’nin bir organizasyonu şeklindeymiş. Hadi beee! Gerçekten mi? Olmadı ama. Bir damla siyah damladı beyazıma.

İslamist bir grupmuş. Olabilir. İst şeylerden pist olurum ama olabilir. Hamas severlermiş. Olabilir. Birinin teröristi, bir başkasının kahramanıdır bazen.

Al Kaide’ye para veren yerler aynen bunlara da veriyorlarmış para. 1997’de Türk polisi İstanbul’da merkezlerine baskın yapmış da, bolca patlayıcı ve silah bulunmuş.

Şimdi Irak’ta Sunniler’e de Şiiler’e karşı yardım yapıyorlarmış. Parasal ve herşeysel.

Meğer o yollanan gemilerde bolca vasiyet bulmuşlar şimdi. Bir de bebek vardı, kalkan yerine. Hamas’tan liderler varmış içinde.

Ambargo kıran aslan kahramanlar resmimin rengi bok çukuruna döndü mü şimdi? Daha kıyıda bağlıyken Yahudiler’e ölüm diye tempo tutuyorlarmış. Hadi, olabilir. Her milleti seveceksin diye kanun mu var? Hem de Yahudi düşmanlığı, Müslüman dininin farzı gibi birşeydir. Birbirlerinsiz olmaz. Doğal bir durum.

Ardından uluslararası sularda gemilere saldıran bir takım askerler. Diğer gemilerin- gemi de değil de, neyse, diğerlerinin bilgisayarlarını filan çökertip durdurmuşlar ve çekmişler kıyıya. Ama Mavi Marmara olmamış. Bu İsrailliler de kendini Rambo sayan bir takım Ortadoğulu kişiler sonuçta, gece baskın yapıp kaptanı durduralım derken, herşeyin yüze ve göze ve kana bulanduğı bir karmaşa. Bizde de çok olur böyle bulaştırmacalar. Alışkınız. Bir teröristi yakalayım derken binayı tutuşturur, sokaktan geçeni öldürürler mesela.

Şimdi eğri oturup, doğru konuşmalı, aynı olay Türkiye’ye karşı olsa, siz PKK’ya yardıma giderken bir Türk askeri veyahut Türk polisi ile yüzyüze gelseniz ve direnseniz, adam sizi yanaklarınızdan öpüp, cesaretiniz için tebrik etmez. Biz bir pankart için boynu kırılmış siviller gördük ülkemizde. Üstelik Türkiye’nin terörist saydığı bir grup için değil, mesela işçi hakları, emekli hakları için açılmış pankartlara atılan sopaları gördük. O pankartı taşıyan, velev ki eline alsın bir demir sopa, bakınız neler oluyor!

Oysa bu IHH’lar zaten şehit olmaya gitmişler oraya, sinirlerine hakim olup başka türlü öldürtmenin çaresine bakmalıydılar kendilerini. Ama heyecana kapılmışlardır, mazur göreceksiniz. Bizler de çok yakın toplumlardan geliyoruz, güvenlik gücü dedin mi bir duracaksın, o yüzden kudurgan asker de önüne gelene ateş edince anlayış göstereceksin! Biz birbirimizi biliriz, öyle değil mi?

Hoş, Amerikan askerine de öyle yumurta bile atamazsın. Adamı delik deşik ederler bir anda.

Neden Yahu- Nethenyahu sağcı, ırkçı. Dinci. Eh, diğer taraf da altında kalacak değil. Bizim de bol sağcımız, dincimiz, ırkçımız var. Bir köprüde karşılaşsalar, birbirlerini dürtüp dursalar bir şey demeyeceğim de, kendilerini değil, halkları dürtüştürüp duruyorlar. Bizim halk ne kadar da çabuk gösterdi ırkçı suratını! Görmek istemediğim bir surat. Çok yazık. Ne kadar yok desem de hemen orada, yüzeyde, ortaya çıkıveriyor.

İsrail Hükümeti de meydanın ayısı, oraya buraya saldırmaya alışmış. Hani küçükken dayak yiyen, babasından tecavüze uğrayan çocuk, büyüyünce dayakçı olur, çocuğuna tecavüz edebilirmiş, o hesap bir azgınlık hali.

Ben doğrusu yardımın saf niyetlerle yapıldığını düşünen halkımız için çok üzüldüm. Beyaz olmalıydı o resim. Toprağında rahat bırakılmayan bir Filistin milletine uzatılmış bir el olmalıydı. Oysa piyona döndürdüler o yardımsever halkı. Duygularıyla oynadılar. Dünya sahnesine ittiler, kendi çıkarları için. Sıkmadı koruma için yanlarında askeri gemi göndermek. Şimdi kim İsrail’le savaşmak ister ki? Onuın yerine yollayalım şu insancağızları, onlar savaşsın bizim yerimize. Biz de babalanalım sonra. sonra da hiçbirşey olmamış gibi yatarız kulağımızın üstüne. Ama şanımız yürür.

Bu arada Türk milletinin kalbi ırkçılıkla kararmış, insanlığımızdan bir gram daha çıkmışız, ne olur? Önemli olan milletler değil ki! Devletler!

13 Comments

 1. siz bilgileri nerden aldınız elif hanım. wikipedia kaynaklı tırt bir .dk uzantılı siteden. ben sabahtan beri araştırıyorum ihh hakkında öyle bir bilgi bulamadım. birtek bu sitede vardı. ki şimdi google aramalarında bayağı sitede hep aynı şeyler çıkmaya başladı. kaynak ama polis falan değil. bir tek o websitesi.

 2. Sevgili Elif,

  Hamas bilgisi gizli sakli degil. Zaten kendileri aciklamislardi. Ama Google’a Hamas ve IHH yazin. Daha detayli bilgi cikiyor. Ben bazi bilgileri Ingilizce wikipedia’dan, bazilarini da su son zamanda BBC, New York Times ve birkac Israil gazetesinden ve bir Yunan gazetesinden ve Herald Tribune’den ogrendim. Turkiye’deki polis baskinini ben kendim de hatirliyorum. Sadece tarihini okudugum biryerden- galiba wikipedia’dan gorup yazdim. Sonra Herald Tribune’de yeniden okudum. Ayrica Amerika’da Los Angeles havaalaninin bombalanmasi olayinda teroristlere yardimci olduklari konu edilmisti. Teroristlerle iliskileri hakkinda anladigim kadariyla Danimarka ve Fransa”nin gizli servislerinin raporlari var. 50 adet Islami gruptan olusan Union of Good adinda bir organizasyonun uyesi imisler. Bu organizasyonun Hamas’la direkt iliskisi var. 2002 yilina kadar Turk hukumetleri IHH’dan uzak duruyordu ama bu tarihten sonra buyuk bir yakinlasma oldu deniliyor.

  Gemilerde Isvec Komunist Partisi’nden, International Solidarity Movement denen bir silahli gruptan, El Cezire’den, BBC’den vesaire kimseler de vardi ama buyuk kalabaligi IHH olusturuyormus gibi bir durum gorunuyor. El Cezire’nin yayinlarina gore, gemiler daha Turkiye’den ayrilmadan once siddete siddetle karsilik verilecegi aciklanmis. Israil hukuka karsi birsey yaptigina karsi suclanamayacak, cunku oyle gorunuyor ki, hukuksal olarak uluslararasi sularda eger bir ulke blokaji delecek bir geminin oldugunu ogrenir ve saldirirsa, hakli sayiliyor. Gemide beyaz bayrak da cekilmis olsa, saldiran devletin saldirisi hukuk limitleri icinde.

  Tabii ahlaki olarak bu tartisilir. Ben sadece ogrendiklerimi yaziyorum.

  Saglicakla kalin!

  E

 3. Pardon pek anlayamadım. Yahudilere ölüm diye bağırırken acaba neyle öldüreceklerdi onları. Elleriyle mi? Şiddete şiddet derken de aynı şey geçerli..otomatik silahlara elleriyle mi karşı koyacaklardı yada sopalarla? Hadi IHH oyle boyle..Gazze’yi abluka altında tutmaya Israil’in hakkı var mı? kendilerini ne zannediyorlar..ortadoğu’nun jandarması mı? Eğer el kaide bağlantıları olsaydı başta abd müdahale etmezmiydi bu kuruluşa..iyi bi masal kurgulamışsınız ama inandırıcı değil..zaten ölmeye gitmişlerdi di mi? el insaf ve bi miktar vicdan..hani insan hayatı söz konusu da..hatırlatıyım dedim. Siz neyi savunuyorsunuz,niye müdafaa halindesiniz..eşiniz dolayısıyla mı ? kimse elma ile armutu karıştırmıyor hani cümle arasında pek küçümsediğiniz Türkiye’de.. İsrail hükümeti ile israillileri ve yahudi halkını aynı kefede değerlendirme acizliğinde değil kimse..

 4. elif hanım, verdiğiniz bilgiler doğrusu beni de şaşırttı. İHH merkez binası, istanbul fatih’de bulunmaktadır. saadet partisi tabanının desteklediği ve kurduğu bir yardım kuruluşudur. bugünün tanımlamasıyla liberal/ılımlı bir islam anlayışıyla değil aksine “emperyalizm” karşıtlığı bir islam anlayışıyla hareket etmektedirler. ab ve abd basını tıpkı israil basını gibi el-kaide vurgusunu yapmakta sakınca göreyecektir. yeni savaşlar için yeni çamurlar hazırlanmakta… afganistan, iran, kore, gazze, ırak vs… bahsi geçen basım organları için iyi niyetli olmak temiz kalmak için yetmez.

  bizler nesnel yaklaştığımız an vicdandan uzaklaşıyoruz.

 5. Sevgili Ses(s)iz, valla herhalde Yahudiler’e genel olarak olum denmek istiyordu. Kendilerinin o sirada oldurmesi degil de, bir anlayis olarak. Onlara sormali bu soruyu.
  Flotilla (oyle deniyor ya boyle bir grup gemiye) daha yola cikmadan Hamas’in verdigi bir basin demeci var. Bu toplulugun siddetle karsilanacagini bildiklerini ve bunun Filistin konusunu dunya kamuoyunda yeniden konu etmek icin onemli olacagini soylemisler. Acik acik soylenmis iste. Kendileri tarafindan. Saldiracagi belli olan bir askeri guce parmak kaldirsaniz, o parmagi kirarlar. Bir de biliyorsunuz, boyle seylerde Turkiye’de de yapiliyor, mesela yere yatiyorlar, tamamen pasif aliyorlar gostericiler. O zaman vurmak zor tabii. Ama direnmeye karar vermisler. O da bir taktiktir, pasiflik nasil bir taktik ise. Sanirim gemidekileri suclu buldugumu sanarak boyle yazmissiniz ama degil. Sadece bir secim yapmislar, o kadar. Ise de yaradi. Daha ne?

 6. İsrail suçludur, hiç birimiz tartışmıyoruz
  Ama…
  bu adamların yapacakları biliniyor muydu?
  evet..
  Daha önce vukuatları var mı?
  var…
  Mısır ara sıra sınır kapısını açıyor mu? evet açıyor
  bu yardımı ulaştırmanın başka yolları varken, bu yol seçilmiş
  amaç üzüm yemek mi? bağcı dövmek mi? hadi İHH puru pak olsun.. yine mantıklı değil yaşananlar
  Taksim’de ki gösteri ne idi? 2 saate hangi baskıcı basabilmiş o pankartları
  ülkem nasıl doluymuş filistin bayrakları ile
  herkes nasıl da bilirmiş nisa suresini
  nasıl da hitler özentisi imiş, içimizde neler neler varmış
  o “vicdan” sahipleri nasıl da kök kazımaya meraklı imiş…
  Tehlikede olanalrın Türkliklerindne çok müslümanlıkları vurgulandı ayan beyan, düşman ise İsrail değil yahudilerdi..
  Hala aklını kullanamadan bunları savunan var ya… Gel de anma Aziz Nesini klişesine mecbur kalıyor insan.

  Nasıl beklemediler bu saldırıyı? Bu kadar naif olduklarına ben inanamam
  Hadi onlar inandı, bu devletin istihbaratı yok mu? Hiç mi uyarmadılar? Hiç mi İsrail’in daha kendi sınırı başlamadan asker gönderdiğini duymadılar, hangi kaptan bilmiyormuş bunu?

  binde bir bile ihtimal varsa, o gemiye nasıl çocuk alındı? nasıl limandan çıkmasına izin verildi?
  gayet planlı programlılardı bence, hatta işler istedikleri kadar kötü gitmediği için üzülmüş bile olabilirler.

  Hadi burada yazılanlar külli masal olsun, o Taksim gösterisini kim açıklar akılla?

 7. İsrail müdahalesi belki bekleniyordu ama bu kadar vahşi ve barbarca olacağını sanırım kimse tahmin etmemişti.
  Planlı programlı hareket edebilirler. Bundan doğal ne olabilir ki. Niyetleri önemli. Savaşmaya gitmiyorlar. Tamamen haksız hukuksuz bi ablukanın artık kaldırılması gerektiğini bütün dünya kamuoyuna göstermek amaç zaten. Giden gemiler israil karasularina girmiyor. Çünkü hukuksuz bi şekilde abluka altına aldıkları yer yani Gazze şeridi İsrail toprağı değil.
  İsrail’in daha önce vukuatlarının bulunması ilelebet o insanların israil insafına mı bırakılmasını gerektiriyor ? Niçin ? Mısır sınır kapısı kapalı ve ordan da yardım yapılmasını Israil engelliyor. Tabii ki Mısır’ın da işbirliğiyle.. Arapların birbirlerine ihaneti ve acımasızlığı zaten ayrı bir konu. Geçen aylarda Mısır üzerinden bir yardım denemesinde Mısır kesinlikle izin vermedi ve büyük olaylardan sonra kısmen yardım ulaştırılabildi. Mısır Refah sınır kapısı kesinlikle kapalı. Bu olaylar sonrası herhalde utandılar ve kısmen açtılar.
  Her ülkenin radikal dincileri var. Türkiye’de de var. Israil’de de. Her şeye rağmen aklı başında İsrailliler ile İsrail hükümetini birbirinden ayırıyor insanlar zaten.

 8. Bugün “Bağdat Caddesinde” bir taksi gördüm
  üzerinde siyah kurdele
  arkasında yazı: “kökünüzü kazıyacağız yahudiler”

  Fotoğraf çekemedim trafikte
  Ayırmıyorlar demek istediğim, ateşe körükle gidenlerin de işine gelmiyor bu zaten

  Sabah ayrıca zap yaparken numberone da radyoda haberlerde denk geldim
  ok oldum, dönenlerden biri konuşuyor:
  israilli askerler ellerimiz bağladı
  en az yüzümüz bayıldık sıcaktan
  sonra biiz beyaz uniformalı okul kızlarının karşısına çıakrdılar
  askerlerde vardı
  hepsi cinsel organlarını çıkarıp bize salladılar

  şimdi gazeteleri tarayıp bulmaya çalışıyorum, kimdi bu konuşan
  bunlar daha nelere yol açacaklar…

 9. suyu arayan adam

  Olaylar hakkında yorum yaparken dikkat etmek gerekiyor.Kelimeler. İnce belli kadın gibi. İstenilen tarafa çekmek mümkün.
  Kısaca:
  1-İHH yaptığı organizasyonda insanların ölümüne sebeb olmaktan, en az İsrail kadar sorumludur.
  2-İsrail, silahsız insanları uluslararası sularda öldürmüştür. Bunun adı cinayettir. O ölenlerin de aileleri,eşleri, çocukları vardı. Kendinizi onların yerine koysanız. İnsan üzüntüden kahrolur.
  3-Filistinlilere uygulanan şiddet ve baskı sadece filistinli oldukları içindir. Sadece Filistinli oldukları için öldürülmektedirler. Bir kişiyi bile sadece etnik kökeni nedeniyle öldürürseniz, bunun adı soykırımdır. Bunu görmeyip 95 yıl evvelki şaibeli olaylara soykırım yaftası asmaya çalışanların samimiyetleri şüphe altındadır.
  4-Şükürler olsun bizim topraklarda ırkçılık gibi alçakça bir fikri açıkça ifade edebilecek bir ahlak düşüklüğü yoktur.
  5-Elif’in konumu çok nazik bir durum. Kendisine çoğu zaman katılmasamda, üst düzey amerikan kültür ortamında yer alıp olabilecek objektiflikte yazılar kaleme almakta. Bizleri burada her yelpazeden insanlar olarak buluşturmakta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


3 × 1 =