Iffet Kemeri

Blogların kapatılmasının üzerimize döktüğü pislik tozundan biraz olsun silkinebilmek için…

Bir istek yazı vardı… Bekaret kemeri! aslında bekaret kemeri lafı nereden çıkmış, bilmiyorum. Çünkü kemerin esas amacı, kocalar başka yerleri yakıp yıkmaya ve de başkalarının karılarına tecavüz etmeye yola çıktıklarında, karıları başkalarınca tecavüze uğramasın. Bakire filan değil, millet karısını kolluyor ki, başkasının dölünü büyütmek zorunda kalmasın. Erkeğin bu işlere kafayı takmasının sebebi, evrimleşirken elindeki emeği sadece kendi dölüne harcama içgüdüsüdür. Hamile kadını besleyecek, giydirecek, doğum olana kadar etrafta gezinecek, bir de bakmış velet başkasından! Oh, ne ala!!!

Kemerin İngilizce’deki adı bekaret kelimesi taşımıyor zaten. O bizim kendi takıntımız olmalı. Chastity, namus, iffet demek. İffeti oral yollarla da kaybetmek var ama herhalde sırf zevk için parmağı taşın altına koymayı göze almak… ya da dişlerin arasına… Her neyse. Anlayan anladı.

Benim müzelerde gördüğüm kadarıyla, bu kemerler öyle moda olacak cinsten şeyler değiller. Herşeyden önce demirdenler. İnsan otururken, yürürken orasına burasına sürtüp nasır, yara yapmaz mı? Ada’nın yarasından irin akan atlarına dönmez mi? Hem doğal ihtiyaçlar için düşünülmüş delikler de hep pek küçük görünmüştür gözüme. Dizaynı kesin bir erkek yapmış. Kadın olsa böyle mantıksız bölümleri olur mu kemerin?

Aslında erkekler için de İffet Kemeri (diyelim) var. Tecavüz edilmeye değil, etmeye karşı, mastürbasyona karşı, olası ahlaksızlıklardan korunmak için.

Hikayeye göre, kadınlar için olan kemerler, Haçlı Seferleri’ne çıkıp karılarını geride bırakan şövalyeler için dizayn edilmiş ama Rönesans Dönemi’nden önce yapılmış bir kemer bulunmamış henüz. 1700’lerden 1930’lara kadar Batı kültürü, mastürbasyonu zararlı saymış da, o sebeple yeni yetmelere de takarlarmış. Benim bildiğim kadarıyla yeni yetmenin hormonları ona kemer taktı diye orgazm oldurtturur ama neyse… Bu anti-mastürbasyon kemerleri 1930’larda mastürbasyon ruh hastalığı olmaktan çıkarılıncaya kadar, patentli filan, ciddi ciddi satılıyormuş. Eczaneden bir kemer aldığınızı düşününüz! “Kardeş, ben bunu eve götürüp oğlanda bir deneyeyim. Küçük gelirse bir numara büyüğü var mı?”

Hımmmm… Belki de bizde bekaret kemeri denmesinin sebebi, erkeklerin iffetli olmak zorunda kalabileceklerini veya isteyeceklerini hayal bile edemememiz! Dil düşünceleri kontrol eder ama düşünceler dili yaratır.

Kemerleri seks fantazisi dükkanlarında hala satıyorlar. Benim o çeşit dükkanlarda gördüklerim, müzelerdekilerden oldukça farklıydı. Sanki seks yapılamasın diye değil de, seks yapılsın ama akrobatik hareketler eşliğinde ve bazı şeylerin kaybı göze alınarak! 2004 yılında Yunanistan’a yalnız başına tatile giden Amerikalı bir kadın, havaalanında alarmları harekete geçirmiş. Meğer kocası, karısı Yunanistan’da yakışıklı bir Yorgo ile gönül eğlendirmesin diye taktırmış kemeri kadına! Hala öylesi de var tabii.

6 Comments

  1. tarih kolay kolay yanlış yapmas ama bizler yaptığımız yorumlarla bile olsa haşla yanlış yapıyoruz. birde o zamöanki hayat şartlarını düşünün hem bu şimdiki gibi fantazi için kullanulsaydımı ayıp olurdu yoksa namuslarını korumak içinmi sizce hangisi…

  2. tarihçiden açıklmama:)) iffet kemerinin geçmişi antik romaya kadar uzanır; o dönemde kendilerini toprak anaya adayan bakire gaya rahibeleri iffetlerini yakışıklı tanrı apollodan korumak içintakarlardı… ortaçağda ise bilindik hikaye,adamlar savaşa giderken eşlerine takarlardı,iortaçağdailk çıkış yeri ingiltere,dönemin katolik rahiplerinden angilousun fikri… temizliğe gelince:)) suyla fazla haşır neşir olmak da günah o dönemde,özellikle kadın için,vücuduna fazla su değirmemeli kadın çünkü suyun özellikle de deniz suyunun erkek olduğu düşünülüyor,kadınlar banyo yaparken bile soyunmuyor:)) özetle cehalet dizboyu! saygılar…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


13 − seven =