Hazr

Yardım etmeyi öğrenmek zaman alıyor. Brian geçenlerde dedi ki, benim istediğim gibi değil, ihtiyaç olunan şekilde yardım etmeyi yeni yeni öğreniyorum. Kaldırımda dilenen adama para verirken acaba içkiye mi harcar, hap mı alır yoksa doğrudürüst karnını mı doyurur diye düşünmeye başlayınca bir bakıyorsun ışık yeşil olmuş, gaza basmışsın ve yardım etmemişsin. George Orwell’in Down and Out in Paris and London diye bir kitabı var. Otobiyografikimsi. Evsiz insanlar, bir gece yatacak, yıkanacak, karın doyuracak yerler arıyorlar. Dini kuruluşların açtıkları yoksullar evleri var. Bir lokma yemek, bir kalıp sabun, bir bitli yatak ücreti bir ayin. Dişini sıkıp ayini dinleyen, uyuyan ve her ne olursa olsun ayini reddedenler var.

10 Kasım’da bir boyacı Çingene çocukcağız hazrola geçmiş, atasına saygı duruşunda. Sonra söylediği var tabii ama borazan çalınca ayağa kalkmak kanına mı işlemiş, dayak yerim diye mi ayağa fırlamış, bilemiyorum. Yüzünde bir huşu ifadesi göremedim. Belki hakikaten içi titremiştir. Benim de titrer. Eskiden mutlaka hazrola geçerdim. Şimdi saat farkı var, dün gece diye düşünüyorum. Çok yıllar önce dün gece, çok yetenekli, meraklı, cesaretli bir adam göçtü.

Yardım yağdı. Okuyacak. Birilerinin ilgilenmesi için, o birilerinin kalıplarına sığdığını göstermesi gerekti. Yardıma değer olduğunu kanıtlamak lazım önce, sonra da yeterince ufalarak teşekkür etmek. Ben de yardım edince birilerine, mesela yolda sıramı verince, bir el kaldırsın, müteşekkir olduğunun ispatını versin istiyorum. Kaldırımda para uzattığım da hırpani olmalı. Elinde bir da karton, üzerinde aç, gazi, uyuşturucu kullanmıyor yazıyorsa benden balık kapan gösteri foku gibi. Bir keresinde görmüştüm: dileniyorum, çünkü bira param kalmadı, diyordu. Ona da para verdim.

Biz çocukken sene başında deyimler ve atasözleri sözlüğü almamız gerekirdi. Ben bu sözlükleri yalar yutardım. O kadar çok severim. Hayatın sille, tokat, tekmesini yemiş birileri, uzun uzun roman yazmaya gerek duymadan, kutsal kitaplar indirmeden öğrendiğini bir nesilden diğerine aktarıverir. Atasözleri bilimine paremiyoloji deniyor. Bir kültürde ne kadar çok dert varsa, atasözü o kadar bol oluyor derler. Bilemem. Bir doğruluk payı var galiba. Ruslar’ın, Çinliler’in çok güzel atasözleri var. Anadolu atasözlerinin tadına doyulmaz. Ruslar’ın dertleri yakın geliyor bana galiba, hem hoşuma gidiyor, hem de aklımda kalıyorlar. Lisede bir atasözü verir, hakkında kompozisyon yaz derlerdi. Ne çok severdim! Birden kendi hayatımla, tecrübelerimle yüzyüze gelirdim sanki. Sayfa biter, iki, üç sayfa daha yazardım.

İngilizce’deki atasözlerinde Tevrat ve İncil’in derin izleri var. Tanrılarla ilgili değil, ama ahlaki konular, sanki bu kitaplar birer atasözleri sözlüğü. İçinden tanrılar, olağanüstü şeyler vesaire çıkınca bayağı bilge birşeyler. İnanması zor ama bazıları Türkçe’ye geçmiş, Türk kimliği sanılan şeyler. Şuraya birkaç tanesini yazmalıyım, değil mi? Birden etrafım kalabalıklaştı, yazıyı toparlamak için uğraşıyorum. Demek ödevim var. Ne güzel!

Derken, şu iki linkten birinden bizim çocuklar için klasik müzik konserleri vermek için oluşturduğumuz Chroma’nın tanıtım filmini seyredebilirsiniz: (Adresleri kopya edip, bu sayfayı kapatıp yeni sayfa açarsanız, kayıttaki müziği dinleyebilirsiniz. Başka şekilde nasıl link verilir ve esas sitenin müziği duyulmaz, bilmiyorum.)

http://www.facebook.com/home.php?ref=home#!/video/video.php?v=466006153703

http://www.youtube.com/watch?v=H-9TyFbmTuw

Altına da yeni öğrendiğim birkaç lafı ekleyivereyim:

Şahinin yerine geçti yarasa, baklava yerine yedik pırasa.

Keçi yellenmiş, kıçına gücenmiş.

Ağaca dayanma çürür,insana güvenme ölür.

Her deliğe elini sokma, ya yılan çıkar ya çıyan.

Ben keçiden kıl umarım, keçi benden çul umar.

Her hıyarım var diyene bir avuç tuzla koşulmaz.

Ölmüş eşek kurttan, kocamış karı çükten korkmaz.

2 Comments

  1. Bu konuda hic konusmamistik, ama demek ki benzer dusunuyormusuz. Ben de dilencilere para vermeyip bir de “gitsin calissin asalak” muamelesi yapanlara hasta oluyorum. Oyle ya da boyle biri yardim istiyor, yardim etmek zorunda degil kimse, ama ukalalik da yapmayin be kardesim!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


3 × 4 =