Hayata Hep İyi Tarafından Bak

Brian- konusunu anlatacağım filmin başrolündeki Brian, benim Brian değil- tam Noel gecesi, İsa’nın doğduğu ahırın yanındaki ahırda doğar. Romalılar’ın eziyetlerinden bıkıp usanan Yahudiler, kendilerine ümit verecek mesihi ararken karar verirler: Brian o mesihtir işte! Brian, hık mık, yok kardeşim ben değilim filan der ama ne çare? Peygamber olunmuyor, olunduruluyor.

Romalılar Brain Mesih’i başkaldırmak suçundan idam ederler- çarmıhta gererek. Çarmıha gerili, kızzgın güneşin altında ölmeyi beklerken, yanında başka bir kurban, tercümesi “hayata hep iyi tarafından bak” anlamına gelecek bir şarkı tutturur. Filmin en komik ve en dokunaklı sahnesi bence.  Sözlerinden yer yer: Aslına bakarsan hayat boktan birşey. Hayat bir kahkaha, ölüm şaka. Göreceksin ki bütün hepsi aslında bir gösteri. Seyircileri güldürmeye bak ama unutma: herkes sana gülüyor! Hayata hep iyi tarafından bak.

Videosu için tıkla.

Bu film, Monthy Python adlı İngiliz komedi grubunun, insanı altına kaçırttıracak kadar komik filmi: Life Of Brian (Brian’ın Hayatı) 1979 yapımı. Ha, konusundan komedi olduğu anlaşılmadıysa, o hem benim beceriksizliğimdendir, hem de komedinin komik olmayan ve hatta tabu olan şeylere dadanma huyundan.

Çok zaman oldu, Anatol’la seyretmiştik üstüste birkaç defa. Gülmekten koltuktan düştüğü sahneler de vardı, tam anlamadığı ve üzerinde uzun uzun sohbet ettiğimiz sahneler de.

Dün akşamdan beri evde savaş ve matem havası, oğlanla birbirimize girdik, ikimiz de üzüldük, kırıldık, çok ama çok kızdık. Evden ölü çıksa daha neşeli bir hava olurdu, o kadar yıpratıcı günler. Sabah okula yürürken, ikimiz de suskun, üzgün, elimi omzuna koydum, o da kolunu belime attı. Hiç konuşmadan yürüdük bir süre. Başı önünde, biliyorum ki birşeyler düşünüyor. Tahminim gözleri hafiften ıslak.

Sonra başını çevirip gözlerime baktı. Ağlamamak için dudaklarına zoraki bir gülümseme takarak dedi ki:

Brian’ın Hayatı filmini hatırladın mı? Şimdi aklımda “hayata hep iyi tarafından bak” şarkısı var.

Okula kadar sessiz yürüdük. Bahçede sarıldık, sınıfına yolladım.

 

 

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


3 × 2 =