Hamam-

-böceği kafasız bir şekilde bir hafta kadar hayatta kalabilir. Sinir sistemi düğümler halinde vücudunun çeşitli yerlerinde toplandığından dolayı. İnsanlardan kat kat daha fazla dayanıklılar: nükleer radyasyona. Ama bütün dünya sona erse dünyada bir tek hamamböceklerinin hayatta kalacağı doğru değil. Neden sırtüstü yatar vaziyette ölüyorlar? Her zaman öyle değil. Yürüyebilmeleri için friksiyon lazım. Zemin çok kaygansa ve bir şekilde alt üst oldularsa dönmeleri zor. Kenarlarda tutunacak birşeyler lazım. Bir de böcek ilaçlarından olabilir. Zehir sinirlere saldırıyor. Bundan dolayı alt üst oluyorlar ve öylece ölüyorlar. Kabuklu deniz hayvanları yemeye allerjisi olan insanlar genellikle hamamböceğine de allerjikler.

En önemli hamamböceği tabii ki Kafka’nın Metamorfoz’daki kahramanı Gregor Samsa. Aslında böcek diyor, hamamböceği demiyor ama beyin böyle görmeyi tercih ediyor demek.
Şu anda hamamböceklerinden başka şeyden bahsetmek istemiyorum. Bugün birisi için çok endişelendim. Etrafımdakilerle iletişimimde bir bozukluk var. Bir süre iletişemesem daha iyi olacak. Hamamböceklerinin hayatlarından bahsetmek iyi geliyor. Ama beni boşvereyim şimdi. Hamamböceklerinin iskeletleri dışlarında. O yüzden parlaklar, o yüzden insanlara iğrenç görünüyorlar. Ben korkmam. İğrenebilirim. Nerede gördüğüme bağlı. Ortalıkta koşuşturmasından hissettiğim rahatsızlık gözlerini görememekten herhalde. İnsan yaratığı olarak gözleri okumaya alışmışım. Eski Arap kitaplarında kaynatılıp toz haline getirilince bir sürü rahatsızlığa deva olduğu yazılı. Tayland’da yağda kızartılmış ve üstüne acı biber serpilmiş şekilde satılıyordu. Güney Amerika’da tozu mole şeklinde kullanılıyor. Mole sos demek. Meksikalılar’ın inanılmaz lezzetlerde, karmaşık moleleri var. Ben iki üç tanesini düşkünlük derecesinde severim. İçlerinde hamamböceği yok.

3 Comments

  1. Aksama misafirim var. Kosturmalarimin arasinda bir kase salatami alip dinlenmeye oturdum ve seni okumak istedim yazmistir umuduyla.
    Sonra salatami hic dokunamadan goturup geri biraktim mutfaga ! Hamambocegini Fear Factor`de yiyenler disinda oyle aci biberle falan
    masada keyifli yuzlerle yiyenleri dusunemedim bile. Hayal gucum yetmedi…

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. how long doxycycline stays in human body
  2. 50 mg codeine phosphate equivalent

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


5 × five =