Hakkıyla söyleyebilmeyi isterdim

abdullahyuce.jpg

Ölürsem kabrime gelme, istemem!
Ölürsem kabrime gelme, gelme, istemem… istemem… istemem!

İnim inim inle, ölme, istemem!
İnim inim inle, ölme, istemem!
İstemem valla,
İstemem!

Akan gözyaşlarımı silme, istemem, istemem!
Akan gözyaşlarımı silme, istemem!

Acıyıp lütfedip sevme, istemem!
Acıyıp lütfedip sevme, istemem!

İstemem, Allah!
İstemem!

Abdullah Yüce

Ben diyorum ki, bu çok güzel şarkıdır, Abdullah Yüce’ninki gibi ses ister. Hakkıyla söylenmek ister, yoksa melankolisini kaybeder, banal mazoşizme döner. Yeri flamenko şarkılarladır. Böyle yazmak için çok dolmuş olmak gerektir.

Bu şarkının sözleri acınmak, acıtmak ister. Gel der, defol der; seviyorum der, nefret ediyorum der. Şeytan çıkartmak gibi birşeydir. Bu şarkıyı yazanın içinden acısı sökülüp atılmıştır. Bu şarkıyı söyledikten sonra artik sevmek mümkün değildir, ancak anılara ağlanır.

Ben aşk diye birşey olduğuna inanmıyorum; hissedilen ya sevgilinin tuttuğu aynadaki güzelliğe tutkudur, ya sevgilinin hissettirdiklerine aşktır. Kendi içinde kaynayan, demlenen bir kimyasal çorbadır. Bu şarkı aşığın aşıklığının kendine dönüklüğünü anlatır, belki o yüzden severim. Belki de melodisinin güzelliğini severim. Belki Aziz Dedem’in Kürtçe, Arapça okuduğu gazelleri hatırlar da severim. Belki iflah olmaz melankolimle aynı gamdandır diye severim. Sebebi her neyse.

7 Comments

 1. Siist!! utanmiyormusun sen boyle konusmaya.. Ben uyutulmaya uyusturulmaya alismis bir dunya cocuguyum..Ask var demislerler “Ferhat ile Sirin” demisler, daha neler demisler inanmisim.. Siist!!! utanmiyormusun sen beni uyandirmaya

 2. Fulya,

  Güneşin yüzde 75’i hidrojen, yüzde 25’i helyum. Yine de şafak sökerken, güneş batarken gökyüzünü içim kabararak seyrederim. Helios’un altın arabası ve küheylanlarıyla gökyüzünü boydan boya geçişini görmeye çalışırım. Uyurken kabus görmekten çok,uyanıkken hayal kurmayı seviyorum.

 3. Ben aşk varmış ve büyüleyici bir şeymiş gibi düşünmeyi seviyorum. Ama senin aşkı açıklama biçimine bayıldım. Dünyada senin gibi birilerinin böyle sağasağlam, sağduyulu ama yine de sevgi dolu varolmaları ne güzel, ne güven verici.

  Seni şarkı söylerken dinlemeyi çok isterdim.

  Sevgilerimle.

 4. “Seni şarkı söylerken dinlemeyi çok isterdim.”
  Peri,
  Umarim isteginiz gerceklesir, cok sasirirsiniz.. Cok ozel ve unutulamiyacak bir an olur!
  Bir dahaki sefere hic kibarlik etmeyecegim, bol bol dinlemek istiyorum.. Hayir Cd yetmiyor Elif ayni sey degil!!

 5. Hem Endiseli Peri, hem Fulya, beni borek gibi kizarttiniz. :o) Simaririm, ucarim, indiremezsiniz! :oP

  Gun gelir de Kanada’da ya da Istanbul’da konserim olursa on sirada yeriniz hazir.

 6. sey, efendim, benim bir sorum vardi. o konser alamanyalara da gelir mi acep? 🙂

  Bu arada su ask mevzusuyla ilgili yarim saattir bir sürü sey yazip, tekrar tekrar sildim. Hem demek istedigim cok sey var, hem de bu konuya dair her dedigimi tekrar tartip inkar edecek bir kafam.

 7. Alamanya’ya da gelirse TeyzenTevfik bas kosede! :o)

  Keske inkarlariyla okusaydim dusunduklerini. Varsin, kirk tane “comments” olsun, beyninin nasil calistigini seyretmek isterdim.

1 Trackback / Pingback

 1. mix celebrex toradal

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


eighteen − 17 =