Gece Kraliçesi/ Çocuk Masalları

gececover111111111111111111

Çocuklar için altı masal, üç arya, üç okuma, rengarenk resimler! Hepsi bir CD’nin içinde!!!

CD-Rom ısmarlamak için tıklayın!

Sevgili Çocuk,

Ben bu kitabı her yaştan, her boydan çeşit çeşit çocuk okusun diye yazdım. Ama en çok senin için yazdım. Altı tane opera eserinin konularını aldım, onları yeniden yazıp masallara çevirdim! Bu masalları okurken, hem, eh, adı üstünde; masal okuyacaksın, hem de operaları öğrenmiş olacaksın! Kitapta üç tane operadan üç tane arya (yani şarkı) ve üç tane masalı da benim sesimden dinleyebileceksin. Kitabın resimlerini Meltem Sözer adında, çok yetenekli ve genç bir sanatçı çizdi. Piyano eşlikleri Elizabeth Sawitzke adında bir piyanist çaldı.

Bu kitap yüksek sesle okunmak için yazıldı. Okuyanın içinden nasıl geliyorsa öyle, ama illa yüksek sesle okunmalı. Bazen çığlık atmak, kahkahalara boğulmak, fısır fısır fısıldamak, gök gümbürtüsü gibi gümbürdemek de gayet uygundur. Sesini yeri gelince yumuşak veya sert, sevecen veya kızgın kullan. Ama mutlaka kullan. Öyle kullan ki, dışarıdan duyanlar, odanda en az onbeş kişi var zannetsin. İçeriye girsin de sadece seni görünce şaşırsın! Eğer kitabı sana başkası okuyorsa sakın tembellik etmesine izin verme. Öyle sönük sönük okuyup geçmek yok. Her cümle tiyatro oyuncusu gibi oynanacak. Ona göre.

Hayatın sanatla dolu olsun.

Elif

İçindeki masallar:

Gluck’un operası: Orfeo ve Euridiçe

Mozart’ın operası: Sihirli Flüt

Rossini’nin operası: Sevil Berberi

Puccini’nin operası: Turandot

Janacek’in operası: Küçük Kurnaz Tilki

Tüzün’ün operası: Midas’ın Kulakları

Aryalar:

Sihirli Flüt’ten Pamina’nın aryası

Sevil Berberi’nden Rosina’nın aryası

Turandot’tan Liu’nun aryası

Okumalar:

Orfeo ve Euridiçe, Küçük Kurnaz Tilki, Midas’ın Kulakları

Ayrıca:

Bestecilerin hayatları ve opera nedir.

CD-Rom’ı satın almak için tıklayın!


Demişler ki:

Bilgi Şafak DUGAN demiş ki:

4 yaşındaki kızım Ekin operayı-aryaları seviyordu sevmesine ama şimdi Elif Savaş Feisen sayesinde başka türlü seviyor! Artık arya dinlerken gözlerinin içi gülüyor..teletubies ve Tostoraman serisinden sonra kızımı en heyecanlandıran şey oldu bu masal-arya CD’si.. Elif en yüksek seslerden en tiz seslere inip çıkarken “aayy ne harika yapıyo anneeeeee” diye mest olup kendince çığlıklarıyla eşlik ediyor.. Elif’în masal anlatımındaki o sevimli, o bambaşka doğal-samimi tonlamalar kızımın bir seferde masalların hemen tümünü ezberlemesini,bir arkadaşına eşlik eder gibi neşeyle-cıvıltıyla eşlik etmesini sağladı.. üstelik masallarla aryalar arasında kurduğu ilişki de cabası..
yaratıcı-mutlu çocuklara yatırım yapanlara kesinlikle öneriyorum….

Nilüfer Şen Necef demiş ki:

Selin’e diyorum ki…

“Gece Kraliçesi Kuş Adama Demiş kiiii”
Hemen “Ne demiş?” diye soruyor… Heyecanlanıyor… Beraber CD’yi dinliyoruz…
Dinlerken bir de kitap alıyor kucağına… Elif Savaş Felsen’in büyülü sesi eşliğinde sanki minik kızım daha da büyümüş geliyor gözüme…
Selin masalları dinliyor… Ben onu izliyorum…
Hayaller kuruyorum… O da birgün böyle şarkılar söyler mi acaba diye…
O da hayaller kuruyor gibi sanki…
Bu CD ikimizi de başka yerlere alıp götürüyor…
Yüreğime gelecekten sıcacik umutlar veriyor…

Açalya Heeren demiş ki:

Aryalı masalları Dante’yle sabah akşam dinliyoruz. Hem aryalarda hem masallarda Elif Savaş’ın sesi çok dinlendirici, dupduru. Dante ilk masaldaki ballıbaba çiçeğinin balını tadarken Elif’in çıkardığı sese bayılıyor, kahkahalarla gülüyor her defasında. Aryaları da dut yemiş bülbül gibi, emziği ağzında, gözleri kocaman kocaman dinliyor. Harika bir çalışma, çok emek verildiği belli. Devamını bekliyorum.

Canan Dolunay demiş ki:

Bir tek CD hatta sadece üç arya, çocuklara (ve bana) operayı bu kadar mı sevdirir!

Çok çok beğendik, günlerdir sürekli dinliyoruz. Masallar ve aryaların aynı cd de olması çok iyi düşünülmüş. Arabada yollarda sürekli dinler olduk, çocuklar ya aryalara play back yapıyor, ya seslerinin kuvvetiyle taklit etmeye çalışıyorlar ya da sessizliğe gömülüp dışarıları seyrederek dinliyorlar. Masalların anlatımındaki cümbüş hepimizi çok eğlendiriyor, taklitler öyle başarılı ki çocuklar cidden mi ağlıyor diye bile soruyorlar. Horlamalar, inlemeler, iç çekişler bir bir taklit ediliyor. Tekrar tekrar dinliyoruz. Oğlum geçen gün banyoda sesinin tüm gücüyle opera söylüyordu. Ne güzel!

Operayı hayatımıza böylesine başarılı bir yoldan soktuğu için Elif Savaş`a çok teşekkürler.
Devamını dört gözle bekliyor olacağız.

Fulya Marotta demiş ki:

Elif Savaş Felsen bu çalışmasında sizi çocuğunuzla birlikte karşısına alıyor, sanat ve operadaki eksiklerinizi yüzünüze vurmadan mükemmel bir anlatımla  önce bestecilerin dillerinden hayatları ve eserleriyle ilgili bilgilendiriyor,  sonra aryalar ve masallarla ruhunuzu besliyor. Okumalarda gözlerinizi kapayıp bu güzel performans sayesinde bir çocuk tiyatrosuna, harikalar diyarına gidiyorsunuz.

Abidin Dino’nun mutluluk resminin çağrıştırdığı duyguları  Opera Masalları’nda yaşadığımızı söyleyebilirim.

Karnındaki bebeklere klasik müzik dinleten annelerimiz bu çalışmadan çok memnun kalacaklar. Masalların verdiği mesajlar çok güzel. Çocuğunuza verebileceğiniz ve keyif duyacağınız eşsiz bir hediye bu.

Meltem Welch demiş ki:

Elif Savaş muhteşem bir CD hazırlamış…

7 ve 3 yaşlarında iki kızım var…Akşam eve gidince televizyonu açmak yerine müzik setimizi açıyoruz…. Sesini sonuna kadar açıp önce bale yapıyoruz kızlarımla…. Evet evet, ben de onlarla beraber yapıyorum, elele tutuşuyoruz, dönüyoruz, zıplıyoruz… Kızlar seslerini değiştirerek opera söylemeye çalışıyor bale hareketleri yaparken…

Sonra masallara geliyor sıra… O sırada ben yemekleri ısıtıyorum… Kızlara yemek yedirirken….masalları dinliyoruz… eğer yemek yemede problem çıkarsa…. Bakın kapatırım masalları diyorum… her defasında işe yarıyor..Kızlar bu CDyi çok ama çok sevdi…

Elif Savaş, dupduru sesi ve inanılmaz güzel anlatımı ile çocuklarımız için nefis bir eser hazırlamış. Bence çocuğu olan ya da olacak olan her anne almalı, çalmalı, dinlemeli….

Elif Savaş’a ve tüm emeği geçenlere kocaman teşekkürler…

Çocuklara en güzel hediye kitaptır!

“Çocuklarınızın zeki olmalarını istiyorsanız, onlara masallar okuyun. Daha da zeki olmalarını istiyorsanız, daha çok masal okuyun!”

“Kendimi ve düşünce metodumu incelediğimde anlıyorum ki, hayal etme yeteneğim bana soyut ve pozitif düşünme yeteneklerimden daha faydalı olmuştur.”

– Albert Einstein, Bilimadamı

“Cennetin hep bir kütüphane olduğunu hayal etmişimdir.”

Jorge Luis Borges, Yazar

“Okumak kadar ucuz eğlence, uzun süren zevk yoktur. Kütüphanesindeki bir yazarla mutlu olmayı öğrenirse, yeni moda diye tutturmayacak, pahalı oyunların veya çeşit çeşit arkadaşların kaybından üzüntüye kapılmayacaktır.”

Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşadığı yılları da yazıya döken İngiliz aristokrat Lady Montagu’nün torununun eğitiminde verdiği nasihatlerden

“Köpeğin dışında insanın en iyi dostu kitaptır. Köpeğin içi okumak için cok karanlık!”

Groucho Marx, Komedyen

3 Comments

  1. Elif’cigim,

    Tesadufen gunlugune dalip gitmesem ne kitaplarini ne cocuklar icin olusturdugun CD’nden haberim olacakmis, ne yazik! Neyse ki gec de olsa kesfedebildim! Atakan da sizin cocuk klubune uye olsun artik.En sevdigi sey muzik, dans ve tiyatro, herseyin taklidini yapiyor oglan ne cabuk buyuyor da bir hallere burunuyor bunlar, daha deniz kenarinda yemek yedigimizde sadece karnimdaydi! Anatol kimbilir ne kadar buyumus ve tatli olmustur. Bu yaz gorusuruz insallah. Ozledim seni Atakan’la simdi ismarladik ve merakla CDnizi bekliyoruz:-)
    Asli

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


two + five =