Gayri Newtonian şeyler

Bir kuru şeyler var, bir sıvı, bir de gaz. Bir de gayri sıvı-katı-gaz şeyler var ki, onlara non Newtonian- Gayri Newtoncu maddeler deniliyor. Bunlar ısıyla hal değiştirmiyorlar mesela da, basınçla değiştiriyorlar. Bilimci değilim, buraya bakıp tez hazırlamaya kalkışmayınız. Bilgim geçen gün oğlanın sınıfında seyrettiğim laboratuvar deneyi ve Brian’ın gushball partisinden. Yaşınız epeyce gençken ve evde partiler verdiğinizde hangi odanın hangi köşesinde ne işler döndüğünü bilmezken- şimdi dönenleri biliyorum da ne farkediyor?- küveti kilolarca mısır nişastasıyla dolduruyorsunuz, üzerine su döküyorsunuz. Bu bir çeşit bataklık ama bulaşmayan cinsten. Yani elinizi bacağınızı sokuyorsunuz, eğer hızla çekmeye kalkarsanız mümkün değil çıkamazsınız. Ama yavaş yavaş çekerseniz eliniz bacağınız tamamen kuru ve temiz olarak çıkıveriyor. İşte gayri Newton madde böyle bir acaip şey.

Geçenlerde bir keman doktoru öldü. Stradivarius gibi çok kıymetli ve tarihi kemanları tamir ediyordu. Çocukken böyle birinin evine girmiştim annemle. Kemanımın bir yeri tamir edilecekti. Çok tarihi bir binaydı, Cihangir’deydi galiba ve ahşaptı. Duvarlarının rengine kadar hatırlıyorum o evi! Kemanı ladin ve akağaçtan yaparlar. Hava ısınır, soğur; tahta genleşir, sıkışır. Akordu bozulur ve daha da korkuncu, bir tarafından çatlayıverir! Huysuz ve tatlı bir enstrümandır keman.

Ben Anatol Eski Yunanca doğulu, doğudan gelen demektir sanıyordum. Anatolia, malum, doğudaki toprak demek. Oysa Anatol’un tam anlamı güneşin doğuşu demekmiş.

California’da bir üniversitede tamamen yere oturmuş çocukların suratlarına çok yakından biber gazı sıktı bir it polisin teki. Böcek fıslar gibi! İkinci, üçüncü dünya ülkelerinde polisin vahşetini seyreder, amanın, burada böyle şeyler hiç olmaz derler. Çünkü oradaki imtihanlarla sınanan polisier yok burada. Zaten de sınavdan, hiç ama hiçbir zararı olmamış protestocuları gazlayarak, tutuklayarak, yerlerde sürükleyerek sıfır çekip duruyorlar. Herkesin evinde tivi seyredip, video oynayıp, çetleştiği bir ülkede demokrasi de imtihanlarını çoğunlukla geçiyor. Halk keyifle meşgulgen ne de kolay şeymiş şu demokrasi denen meret! O yüzden daha fazla barış için daha fazla alışveriş merkezleri, daha hızlı internetler, herkese bedava video oyunları lazım diyorum ben. Yemek de bedava olsun. Sonra da beni başa getirsinler, bakınız nasıl da tatlı yönetirim ben hepinizi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


6 − 4 =