Eğer ki merak eden varsa

Aslında bu konuyu kapatmak lazım. Irak’ta millet birbirini boğazlıyor, Türkiye’nin derin devletin deliğinden tuvalet deliği gibi kayıp gitme tehlikesi varken, ve daha bin türlü kötülük, acı, haksızlık varken, ben kaynanamla aramda, iki şempanzenin  karşılıklı oturup göğsünü yumruklaması gibi traji komik ve değersiz hallerimizden bahsetmemeliyim. Ama eğer merak eden varsa kısa bir özet: yemeklerimi yemeye başladı. Meğer işin sırrı kıymalı taze fasulye ve pilavdaymış. Günlerdir yediği acaip şeylerden içi kurumuş olmalı ki, bugün (sabah) yemeklerime dokunmazsa nasıl üzülmemem gerektiğine dair pek gereksiz konuşmasından sonra, (öğlen) taze fasulyeye kaşık saldı. Çok beğenmiş. Zaten ben çok nefis yemek yaparmışım. Dört yıl önce bir bilmmemne pişirmişim, ailede hala konuşuluyormuş.

Ben kendimi vahşi kedi eğitmiş biri gibi görüyorum şu anda. Eve yeni kedi getirirsiniz. Hayvancağız sokaklarda itilip kakılmaktan paranoid olmuştur. Size hısssslar, tırmıklar, saldırır. Yemek yemeği keser ve yatağın altına saklanır. Günlerce çıkmaz. Yapılacak şey: odaya sessizce gireceksiniz. Gözlerine bakmayacaksınız. Yemeğini odanın ortasına koyacaksınız. Ve bir yere oturup bekleyeceksiniz. İlk gün çıkmayacak. Yemeği alıp götüreceksiniz. İkinci gün, belki üçüncü gün çaresiz, çıkacak. Korka korka yemeği yiyecek. Siz sessizce seyredeceksiniz. Ertesi gün yavaş yavaş dostluk kurmaya başlayacaksınız. Yalnız su vermeyi unutmayın. Hayvanı kendimize alıştıracağız diye de öldürmeyelim, değil mi?

Çok düşünceli bir dosta buradan teşekkür ederim. O.H.’ya karşı bir ilaç biliyormuş. Kaynanama yollayacak. Buradan okumuş ve yardımımıza taa İngiltere’den yetişti. Yeniden teşekkür ederim!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


4 × 5 =