Doğum yeri: Miklagard

vikingssss.jpg

İsveçli Vikingler, kendilerine yeni topraklar bulmak için doğuya gitmişler, gitmişler, gitmişler de, sonunda bir yerlere varmışlar. Vardıkları yerlerin adını, kendi halklarına verdikleri Rus kelimesinden türetip Rusya koymuşlar. Rusya’dan kalkmışlar, gitmişler, gitmişler de, Miklagard’a varmışlar. Miklagard, başkalarının Konstantinopol dedikleri muhteşem şehir imiş. Varangian derler, bir asker birliği oluşturup kah Konstantinopol’a saldırmışlar, kah tüccarlık etmişler. Sonunda Bizans İmparatoru Basil akıllanmış, bu cengaverleri pek de güvenmediği kendi kolluk kuvvetlerinin yerine geçirmiş.

Öyle gözde bir işmiş ki bu iş, İsveç, Danimarka, Norveç, eli kılıç tutan herkes, rızkını Miklagard’da arar olmuş. Öyle bir boşaltmış ki erkek nüfusunu, sonunda İskandinavlar, önleyici kanunlar çıkartmak zorunda kalmışlar.

Bütün bunlar ben Miklagard’da doğmadan çok önce, 800’lü yıllarda olmuş.

8 Comments

 1. Hiç bilmezdim bu Miklagard durumunu.
  Bu adamlardaki uzağa, daha uzağa gitme azmine hayran olmamak mümkün değil.
  Çoğunluğu yay burcu mu acaba Vikinglerin?
  :-))

 2. Miklagard’in anlamini buldum. Aciklamayi yapmadan önce senin anlattigin gibi giris yapilmis (Istanbul icin kullanilan kuzeylilerin dilinde) diger ayrintilara girilmeden…mikla son hali mycket, buyuk anlaminda, gard ise (handelsplats)ticaret yeri anlamindaymis.

 3. Isveccedeki Håkan ismini vikinglerin turklerden getirdigini duymustum ama vikinglerin turklerle ne zaman ne sekilde alakalari oldugunu bilmiyordum. Alpveegeninannesi’nin verdigi bilgi de cok ilginc!

 4. Norveç’ teki bi arkadaşımın söylediği kadarıyla miklagard’ ı “büyük şehir” anlamında kullanırlarmış. Ayrıca kendi dillerinde Hakan’ ın karşılığı Håkon’ muş. Haakon olarak da kullanılıyor, daha modern bir yazılışı.

 5. Ayrıca Miklagard Norveçte’ teki bir golf club’ un da adıymış:] Turklerle vikinglerin ne zaman ve nerede karşılaştığını ben de fena halde merak etmeye başladım.

 6. http://forum.gitme.net/showthread.php?t=11201 burada da belirtildiği gibi türk & viking ilişkisi Hazar Denizi kuzeyindeki ticaret yolların türkler ve vikinglere ait olmasına dayır. Ayrıca rünik yazının aslında göktürk alfabesinden türetildiği ve Türkler ile Vikinglerin aslında aynı klandan “Tur” geldiği gibi yazılar da okudum. Garip ve de enteresandır. Korkarım ki gerçekten de herkes Türk:]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


four + 3 =