Cişteki Mucize

Çok seneler önce, Sahaflar’da biryerlerde Çişteki Mucize diye bir kitap görmüştüm. Daha doğrusu, şöyle olmuştu: Brian “çiş” kelimesini tanıyıp da kitabı bana gösterdi. Sonra kitabı bir arkadaşımıza hediye olarak götürmüştük. Tek kelime Türkçe bilmeyen arkadaşımız, yıllar sonra bizim tanıştırdığımız bir Türk kızıyla evlendi. Kitabı okumuşlar mıdır, bilmiyorum!

Depremde, enkaz altında filan kalırsaniz, aklınızda olsun: bir iki gün çişinizi içmekte çok bir zarar yokmuş. Bunu, bugün başka bir yerde okudum. Çişteki Mucize, daha çok hurafeli, dualı, bol Arapça ve Farsi kelimeli bir kitapcağızdı.

Herneyse, Türkiye Cumhuriyeti’nin depreme dayanıklı binalar filan gibi bir harekette bulunacağı yok, bari çişimizi nasıl değerlendiririz, onu bilelim. Benim oralara gelmeme az bir süre kaldı sayılır, bilgilenmemde fayda var! Olur da ev başıma yıkılır, ben de elimde bir kase ile altında kalırsam diye…

İdrar, yüzde 95’i su ve steril birşey. Ama işte, içine buz katıp kafaya dikememenin sebebi, geride kalan o yüzde beşlik ıvır zıvır imiş. Çiş, vücuttan nitrojen, potasyum, kalsiyum ve başka birşeyler atmaya çalışırken, siz bunu lıkır lıkır içerseniz, aranıyorsunuz demektir. Bir iki gün, içindeki suyun vücuda geri dönmesi iyi ama bundan sonra attığınızı geri sokuşturmaya çalışıyorsunuz ve böbrekler iflas bayrağını çekiyor.

Kısacası, kendimize çömelecek (veyahut ayakta işeyecek) bir açıklık bulacağız, elimizdeki kaseye işeyip içeceğiz ama her nasılsa, o karanlıkta kaç gündür bu iksirle yaşadığımızı dikkate alacağız. Eğer o sırada Türkiye’deki bütün yollar parçalanmamış, hastahaneler, devlet binaları çökmemiş vesaire vesaire ise, bizi elimizde bir kadeh çiş ile keyif yaparken bulacaklar.

Kimsenin binaların kurallara uygun yapılması filan falanla uğraşmaya niyeti olmadığına göre, bari bu şekil değerli bilgiyi okullarda öğretsinler. Brian küçükken, Soğuk Savaş ve nükleer bomba tehlikesi varken, çocuklara sınıflarda bombardıman sırasında nasıl sıraların altına saklanıp yüzlerini örteceklerini öğretirlermiş. Herhalde hepsi nükleer bombadan nalları diktiğinde, çocukları arayanlar masaların altına baksınlar ve yüzlerini de görmek zorunda kalmasınlar diye! O hesap.

Neymiş Çocuklar?

Elinizde bir bardak veya kase olmadan dolaşmayın. Çişinizi iki günden fazla içmeyin. İki gün sonra, hala bulunmadıysanız, doya doya için anasını satayım ki çabuk ölebilesiniz. Bir de, kurtarılmayı beklerken potasyumlu yiyeceklerden sakının: Örn: Muz

9 Comments

 1. Bu konuda yazmanin nereden aklina gelmis olabilecegiyle ilgili bir tahminim var, ama emin olamiyorum.

  “Kotu adam nerede annecigim?”

  Bir de: Iyyk! 🙂

 2. Anatol biraz buyusun, bu sefer oradaki okullarda neler ogretiliyor goreceksin!
  Benimkiler gecenlerde okulu silahli biri basarsa ne yapacaklarina dair uygulamali egitim almislar!!!

 3. Bende ne zaman Istanbu’a gidis tarihim yaklassa deprem kaygili dusuncelerle bogusuyorum. Sonra yorulup, guzel guzel ucaga atlayip gidiyorum.

 4. Eski mısırlılar zamanında çiş hafif kesiklerin tedavisinde kullanılırmış. Sanırım yaranın kolay kapanmasını sağlıyormuş. Bu yaralı parmağa işemek sözü eski mısırlılardan beri varmıdır bilmemem ama bu sözün bir kaynağı olmalı 🙂

 5. şeker hastası iseniz çişinizde şeker de olur .. enkaz altında şekerli çiş kokteyli istermiyim .. emin değilim

  çişle ilgili bi sorunuz olursa çekinmeyin lütfen , boşuna doktor olmadık 🙂

 6. Evet, Mz, tamamen dogru tahmin! :o)

  Lapis, silahli saldirgan rolunu kim oynamis? Okul Muduru mu? :oP

  Ekmekci, Fulya, Pinar,biz endiselenmeyi milli spor haline getirsek, butun madalyalari kapariz. Ama sonuc cikmiyor… :o(

  Nolie, merhaba! Demek cis, ama sagliklisindan, her ilkyardim cantasina lazim birsey! :o)

 7. okurken acayip eğlendim çok güzel yazmışsın teşekkürler.bende bir ara çinli bir doktorun söylediklerini hatırlıyorum o da her sabah ilk çişinizi için mutlaka, çünkü vücud için en faydalı mineraller atılıyor ilk çişle, içip geri döndürün sağlıklı olun gibisinden bir şeylerdi ,iğrenmiştim..Bak ben faydalı sanıyordum çişi ama hiç denememiştim:))iyi yapmışım..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


12 + six =