Cağla-mania 1

Çağla Aşı: Kuzu etini az yağda kavuruyorum- aslında sadece haşlıyorlar ama böyle tadı daha güzel. Çağlalaı kesip, çekirdeğini çıkartıyorum (sadece kesmek de yeter), 15 dakika suda haşlıyorum. sonra o suyu nohut ve ete ekleyerek pişiriyorum. Çağlaları eklemeden, yoksa yokolurlar. Et vs pisince çağlayı geri, herşey pişince yoğurt, yumurta ve az unu çırpıyorum, çorbanın suyuyla karıştırarak ılındırıyorum, çorbaya katıp yeniden ısıtıyorum. Tabaktayken üstüne tereyağda çevrilmiş safran. Safran yoksa nane de olur, ve hatta sadece tereyağ da olur ve hatta hatta hiçbirşey olmasa da olur. Böyle birşey. Çağla yoksa ve taze sarımsak bulursanız, taze sarımsakla yapın, aman aman aman… Nefis birşey.

4 Comments

  1. Anatol kelimesini aratırken buldum sitenizi. Hem siteniz hem de tarif çok ilginç. Denemek isterim ama kuzu eti kısmı biraz değişik geldi.. Bakalım bakalım..

  2. Elif hanım merhabalar sitenizi parkeoloji.com sitesinde Antik çağda mutfak kültürü yazısını okurken gördüm. Ben Üniversite 2. sınıf Aşçılık öğrencisiyim ve yemek kültürleri – tarihleri hakkında araştırma yapıyorum sizinde sitedeki yorumunuz dikkatimi çekti ”Bizim ev yemek tarihi kitabi dolu!” Elinizdeki kitapların isimlerini paylaşırsanız kaynak arayışımı hızlandırabilirim diye düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


nineteen − 15 =