Biz Senlen Anlaşamiycez Galba

Ben huysuz bir insanım. Sığışamıyorum. Mesela buradaki Türk federasyon cinsleriyle mutlu bir beraberlik yaşayamıyorum. Mutlaka ve mutlaka bir ideoloji sahibi olmak gerekiyor, her ne kadar herkese açığız diyorlarsa da, aynı politik ve hayati görüşleri taşımıyorsan ortamdan huzursuzluk duymaman mümkünatsız. Katıldığım fonksiyonlarda hissettiğim his öyle bir his ki, sanki okulda sırf başın derde girmesin diye müfredata uygun verilen tarih ve inkılap tarihi ve askerlik ve din bilgisi dersleri ezberini yapıp notunu almak gibi bir his. Bazı konularda çok aşırı inançlı olacaksın (Kemalizm vesaire), bazılarında ılımlı- kültürel inançlı ama inançsız olman da hoş karşılanmıyor (örneğin din). Aynen okul diyorum ya. Ki sanırım benim okul yıllarım çok geride kalmış, notum kırık olsa da pek umurumda değil. Halbuki aynı topraktan gelmiş olmamız yetmeli gibi geliyor bana. Ama değil. Kimsenin birşey dediği, dışladığı da yok hani. Ama ben sahiplenemiyor ve sahiplenilemiyorum.

Bir uygunsuzluk halim de şudur ki mesela beğenmemişsem, babamın oğlunun pederi olsa yine beğenmezlik halim geçmiyor. Türk mürk bir gıdım işe yaramıyor beğenmemde. Hatta ters tepki de yaratabiliyor- sırf Türk diye mi beğeneceğim? O zaman Türk olduğuna göre herkesten daha da iyi olmalı! Mesela iğrenç bir Türk restoranı var burada. Yemeklerinin hemen hepsinden yedim ben. Hepsi birbirinden berbat. Hatta bir tanesi köpek maması tadındaydı. Bayat, kusmuk gibi iğrenç iğrenç şeyleri insanın önüne sürüyorlar. Ama içi Türk dolu! Futbol maçı seyretmeye, 10 Kasım anmaya bilmemneye oraya gidiyor “Türk toplumu”. Neden? Adam restoranını bir güruha açıyor diye mi? Herhalde yemeklerini beğendikleri için değildir, ya da hiç dayak yememişler.

Her toplantıları orada olunca içimden gitmek gelmiyor tabii. Yemek yemesem de olur ama adamın yeri benim de sayım eklenerek kalabalık görünsün dahi istemiyorum. Çünkü oraya Türk yemeği yemeğe gidecek birinden utanırım. Yelp! diye bir site var, aynen de yazdım ne berbat olduğunu restoranın. (Türk olmayanlardan feci laflar işitmiş zaten benden önce. Kimi yemeği yiyememiş, kimi küflü pidelerden dem vurmuş. ama Türk olan herkesten tam puan almış.) Tabii üzerine bana yazılan yazılar: Tük’ün Türk’ten başka düşmanı yok! Niye birbirimizi sırtından vurmaya bayılıyoruz?

Aynı soruyu ben sorayım: Niye sırf yalakalık etmek için yemek kültürümüzü ayaklar altına alan bir restoranı desteklemeye devam ediyoruz? O adam bence en kısa zamanda batmalı.

Çok benzer bir başka olay, birkaç müzisyen dinlerken geldi başıma. Bir tanesi pop mudur, rock mıdır ne ise, bağrınıp duruyor ama nasıl? Hani sıtma görmemiş ses. Berbat ötesi. Ahanda notalar burada, adam burada. Ve ondan sonra daha berbat başka popçu bir kız. Ama nasıl? İnsan yerin dibine girer. Sanki müzisyenler bir şarkı çalıyor, o başka şarkı söylüyor. Ben dayanamıyorum, gideceğim dedim, hemen itiraz! Aaaa, ama canım, Türk bunlar, bizden. Desteklemeyecek misin? Hayır, içimden tam tersine kösteklemek geliyor. Hatta doldurmuşlar o klübü, servis yapan garsonların ayağına kapanıp inanın biz kulağı kırık millet değiliz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum. Milletin oturup alkışlamasına bakmayın, biz hatır için öküz boku yeriz, ama cidden güzel müziğimiz var, ben size dinletirim biryerlerde diyesim geliyor.

Bu birbirini ne pahasına olursa olsun tutma olayı burada zenciler arasında var. Felaket ötesi filmler çıkıyor ortaya- zenci oyuncu yönetmen her neyse, zenciler dolduruyorlar sinemaları. Her ne kadar başkan zenci de olsa, böyle bir eziklik hali var. Çoğunluk düşmanına karşı biz azınlık. Oysa bende belki eziklik tersi bir acaip gurur mu var, yoksa yanlış yönlendirilmiş üstünlük duygusu mu ne, Türkiye’den ise birşey illa daha iyi olacak. Beklentim herkesinki gibi düşük değil, tam tersine yüksek. Zaten ben Türkiye’de de pek sığışamazdım galiba. Belki de unuttuğun konu odur. Sanılmasın ki öyle düdük gibiyim, var benim gibi birkaç sığışamayan. Onlar da zaten yakın arkadaşlarımdır. Hep beraber sığışamaya sığışamaya yuvarlanıp gidiyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


seventeen − 5 =