Bir “Türk Aydını”nın Resmidir/ Fazıl Say ve ben

Facebook’tan aynen alıyorum:

Fazil Say:

Konu1-Arabesk müzik arabesk yaşam tarzının betimlemesidir. Aydınlığın , çağdaşlığın ve öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfetdir.Emek karşıtıdır-duyarsızlıktır ve yaratamamaktır!Etik dışı “yalan dolanla” doludur. Ortadoğu işi- 3. Sınıf ,acındırmaca-tembellik-yeteneksizlik- rant- çamur-muallaklıklar üzerinden yaşar. Arabesk müziği yapan yapsın! Bu sayfaya tek gık diyeni yukarıdaki sebeplerden hemen atacağım!!!

Birileri burayı Sabah gazetesi GÜNAYDIN EKİ filan zannettiyse baya yanılmış!!! Şu Şevval Sam tartışmasındakı şımarık bebeler bi daha gelsin de gösteriyim burası neresi.. Birilerinin beyninin zonklaması için anlaşılan beyninin ZONKLATILMASI filan gerekiyor;
Ben mi? BEN TÜRK HALKININ ARABESK YAVŞAKLIĞINDAN UTANIYORUM UTANIYORUM UTANIYORUM

Elif Savas Felsen:

Aynı fikirde değilim. Arabesk müzik piyasasına mı karşısınız, arabesk müziğe mi? Müzik piyasası denilen şey, herşeyin piyasası gibi kirli. Konu o ise başka. Arabesk müziğe toptan bir müzik çeşidi olarak karşı olmayı anlamam mümkün değil. Arabesk müziğin çıkışının, sevilmesinin sosyal sebepleri var. Blues, hip hop, arabesk, funk, metal, getto muzik asağılandı mı, aşağilanan müziğin ta kendisi oluyor. İyi müzik nereden, ne gelenek ve ne cins insandan gelirse gelsin, iyidir diyorum. Arabesk uğruna atılacaksam atılayim ve de batsın bu dünya!!!! :o)))))

Fazil Say:

Elif Savaş Felsen beni niye eklediniz? Çıkın sayfamdan. Gitmeden önce de açıklayın. Merak etmişimdir niye eklendim?. Arabesk uğruna atılacaksam atılıyım diyen biri ile ben dost olmazdım. Siz de bu sebepten atılacağınızı bilseniz dost olmazdınız. Sebep yukarda! Ayrı yüzyıllardayız ve sizin gibiler de bana külfet…

Elif Savas Felsen:

Müziğiniz için eklenmiştiniz. Fikirleriniz yüzünden silecek değilim. Siz silerseniz canınız sağolsun. Hayatında belki 10 tane arabesk şarkı duymus, belki 2 tanesini takdir etmiş biri olarak söylüyorum yine de: iyi müzik iyi müziktir. Nereden gelirse gelsin. Sağlıcakla.

Fazil Say:

Yukarıdaki Elif Savaş Felsen bir müzisyende “fikirler” ve “müzik” ayrı bedenlerden çıkıyor filan zannediyor galiba.. Çıkın Elif hanım yorucu benim için.. Ve sayfanıza bakın bi; Beni ne zaman eklediniz bilmiyorum ama ben bir tek ama bir tek rahatsız edici şey yapmışmıyım sizin sayfanıza…

Elif Savas Felsen:

Bir konu hakkında aynı fikirde olmamak rahatsızlık mı veriyor? Farklı düşünceler sizi yoruyor mu? Benimle aynı fikirde olmayan çok kişi hem facebook’ta, hem blogda yorum bırakıyorlar. Ben onları anlamaya çalısşıorum. Benden farklı düşünen dostlarla da bir tartışma ortamına girmenin sakıncası olduğunu düşünmemiştim doğrusu. Benim yazdığımı beğenmedin, çık git demeyi hiç düşünememiştim!

Ben sizi ekleyeli çok oldu. Yahudiler’e karşı takınılan ırkçı tavırla ilgili eleştirilerinize katıldığımda, sözlerimden alıntı bile yaptınız. Şimdi aynı fikirde değiliz ve düşmanınız oldum. Sayfanızı sadece her yazdığınızı onaylayacak kişiler için tutuyorsanız, o zaman yanlış yerdeyim. Ben Bach çalmasını beğendiğim bir piyanistin facebook arkadaşı olduğumu sanıyordum. Başka türlü düşünen bu kapıdan giremez ibarenizi okumamışım.

Fazil Say:

Bach dinleyen “Arabeskten de hoşlanıyorum” der mi? Arabesk yaşam tarzına göre der! bana göre demez! Musevilere bir haksızlık yapıldı Türkiyede. O gün o saat ilk yazılardan birini ben yazdım, ırkçılığa karşı. Burada da gericiliğe karşıyım, muallak, rant yemeye, yeteneksizliğe, hiç bir değerin kalmamış olmasına karşıyım. Aynı şey değil evet. Ama bu da önemli bi şey… Esen kalın…

Elif Savas Felsen:

Arabeskden değil, müzikten. Jaz, hiphop, rock, regee, uzun hava! Anadilim Klasik Müzik ama yabanci dillerden de korkmuyorum. Creole’nin inceliklerini de takdir ediyorum. Aşağı sınıftır diye yüz çevirmiyorum. Çünkü dillleri seviyorum. Müziği seviyorum! :o) Sağlıcakla.

…………………….

Bundan sonrasını yazamıyorum, çünkü Sayın Fazıl Say beni facebook arkadaşlığından çıkartmış. Mutlaka yorumlar, hakaretler uzayıp gitmiştir. Zaten aramızdaki bu yazışmanın arası da pekçok Say’a yalaka ve beni aşağılayan yorum doluydu ama buraya yazmayı gereksiz buldum.

Kültürel faşizme, ırkçı faşizme, sınıf faşizmine, seksüel faşizme, faşizmin soldan sağdan, nereden olursa olsun her çeşidine hayır!

…………………….

*Creole, Amerika kıtalarına getirilmiş zenci kölelerin kendi dilleri, İngilizce ve yeni uydurdukları kelimelerle oluşturdukları bir dildir.

28 Comments

 1. Kendi hesabı mı? Ciddi ciddi onun cümleleri mi bunlar.
  Çok ayıp.
  Hayal kırıklığı.
  Bendeniz hepsini dinliyorum. Orhan Gencebay gibi biri var. Türk müziği onu yok saymamalı. Haksızlık bu.
  Bunların hepsinden geçtim. Arada bazı Okan’a çıkan bir çocuk vardı mesela Jale diyen. Gerçekten komik bence ama çıkıp da Bunu dinleyen şöyledir bu şöyledir de demem..
  Ayıp, çok ayıp.

 2. Kendisinin oldukca zuppe oldugunu duymustum seninle yaptigi bu yazismada oldukca asikar. Gercekten dedigin gibi arabeski yok sayamaz daha alt sinifin muzigi seklinde dogdu diye. O zaman blues, hip hop hic bir sey onun gozunde muzik degil. Bach yorumlarini ben de seviyorum Fazil Say’in ama Bach dinleyen arabesk dinleyemez seklinde nasil bir sonuca varmis cok hayret edici 🙂

 3. Bence polemik gereksiz bir hal almış. Bir çok kişi bundan üzerine vazife çıkaracak. Elbette Fazıl Say doğrum cümleler kurmamış. Sizde aslında Arabesk’i savunmamışsınız, ama uslup biraz faşistçe. Büyük bir sanatçı da bazen küçük sözler edebiliyor demek ki…

  Ben Fazıl Say’ı eleştirecek olsam, her konseri sonrası sergilediği hovarda tavrı ve alkol duvarını aşmasını eletirirdim.

 4. Hic sasirmadim! Ben onun notunu yazdigi politik! mektupdan sonra vermistim zaten, neydi o oyle! Bir konuda basariyi yakalayan her konuda ahkam kesmeye baslamiyor mu ben deli oluyorum! Millete malolmus muzisyen de, bilim adami da, sanatci da, sporcu da iyi yaptigi isi surdursun, etliye sutluye herseye karismasin yahu, ama egolari izin vermiyor ki!Boylesine ne diyorlar id ego mu? yazik! ama baltayi tasa vurmus bu sefer;-)

 5. Sn.Cano, yanlış düşünüyorsun. Saydığınız meslek grupları mecliste daha çok olmalı, ticari kafayla, Dünyaya materyalist bakalar siyaset yapmalı diye düşünce ülkeyi karış karış sattırır. Sanatçılar özellikle siyasete estetik bir bakış getitir. AKP konusunda Fazıl Say gibi bir çok gerçek sanatçının bakışlarında ortak noktalara vardır ki bu sağduyunun sesidir.

  Burada tartışılan şu olmalıdır (kanımca, hatta her meslek grubu için de söylenebilmeli) Bir sanatçı ne kadar başarırsa, ilahlaştırılırsa da kendi kalmayı başarabilmeli. Fazıl Say kendini bu konuda gözden geçirmeli, kırıcı ve ben yaptım oldu kalıbından çıkmalıdır. Bizler eleştirirke bir şey, hep akılda tutmalıyız. Say, Tanrının ona verdiği yeteneklerle, Dünyada üretme çabasıyla, örnek bir sanatçıdır.

  Tarih yazmış büyük bir sanatçının sözüyle bitireyim satırlarımı:

  “İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde, ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği, içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.

  … LudwiG Van BEETHOVEN”

 6. Fazil’in sayfasi herkese acik, butun tartisma konulari goruluyor. Bu konuyu silmis olmali, goremedim 🙂

 7. Saf dangalakmış, en hafif tabir ile üzüntü verici. Sanatçı egosu ve kibiri olabilen bir davranış bozukluğu, amma velakin “..sizin gibiler” ifadesi burada ifade edemeyeceğim kadar alçakça bir tutum.
  ….
  “Bir Türk Aydını” ifadesini de bir fırsatçılık olarak gördüğümü ifade etmek isterim.

 8. Cok saskinim… Sanatcinin bu kadar elestiriye tahmmul edemeyeni…
  Sen harika cevaplar vermissin ama onun cevaplarina bakilirsa senin yazdiklarini okumamis bile:)

 9. Ayrica, yazdiklari imla ve dilbilgisi hatalariyla dolu. Ben de buna tahammul edemiyorum:)
  Eklemeden cikardim kendisini:))

 10. Fazıl say.. sadece alanında “dikkate değer..
  Gerisi hıkaye..
  o nasıl dişler ööle..cürük çarık.
  bu yurtdışında “bizleri” temsil ettiğinde utanıyorum yaw.. o beğenmediği “arabeskcilerin dişleri bile daha iyi)
  Haa bi de dıyor ya bu.. Duruşum budur.. prensıplerım budur.. fikirlerim budur.. medneiyimdir.. çağdaşımdır..
  Iyıde o prensipler “duruşlar” Hande Yener’in bilmem neresi karşısında nasıl yerlerde tarumar..
  çürük dişli.. ve de abazan..
  artı.. kendisini pazarladığı kadar yok…
  ver bı 200-300 dolar bı rus karıya.. koy bunun koynuna..olmamı la bu o zaman bildiğimiz “kamil”:)))

 11. Elif Hanım,

  Bence içten içe acı çekiyor olmalsınız. Zira durum istenmedik mecralara çekilmekte. Fazıl Say’ın sanatıyla ilgili burada kimse eleştiri yapacak düzeyde değil. Sizinle yaşadığı diyoalogda gerçekten bir uslupsal kabalık vara ama yine de bu karalamaya bir şekilde mani olmalı, adil bir açık oturum yöneticisi gibi klişilik haklarına saygı göstermeye teşfik etmelisiniz yorum yapanları..

  Böylece size başka bir profilde yapılan haksızlık bu blogta tekrar edilmemiş olacaktır..

  İyi paylaşımlar…

 12. Sevgili Engin, sanat seyircisi icin yapilir. Sanati elestirecek yine seyircisidir cunku sanati onlara sunuyoruz. Seyirciyi kucumseyip, sen anlamazsin, fikrini beyan etme, sadece hayran ol, alkisla denilmez. Birisinin muzigini elestirecek kapasitede degiller hic denilmez! Yoksa bir odada birbirimize konserler verelim. Ustelik ben ve kendisi gibi fikirlerini de ortaya koyan sanatcilar elestiriye kendilerini iyice acmis olurlar. Dayanamayan ya muzik yaptigi sahneden, ya da konustugu platformdan iner. Inmek istemezse de elestirinin her cesidine sabirla katlanip, bir diyaloga girmeye calismalidir. Oyle olsun demiyorum, oyle olmasi makbuldur diyorum.

  Burada isteyen herkes istedigini yazar. Ben karismam. Benimle ilgili direkt birsey olunca ve ben de uygun gorursem cevap yaziyorum. Bloga yeni olabilirsiniz, gormemis olabilirsiniz; cok ender cevap yaziyorum. Kimsenin gorusunu sansurleyecek, sen ne bicim yaziyorsun diyecek degilim. Ben ortaya bir durum koydum, herkes fikrini paylasiyor. Baska profili bilemem. En son yazdigimdan sonra atildigim icin, zaten neler yazildigini goremiyorum. Dogrusu cok da irgalamiyor. Aci cektigim icin degil, acikli bir histeri krizine sahit oldugum icin paylastim bu yazismayi. Yoksa bana hergunozel olarak yollanan (Fazil Say konusuyla ilgili degil) tehditleri, hakaretleri buraya dosesem, sirf onlar icin bir blog acmam gerekir.

  Saglicakla kalin ve hosgeldiniz!

 13. Bakın sizin yaptığınız sanatı da eleştirebilmek için belli bir kültür ve estetik birikimi gerekir. Yani belcanto nedir bilmeyen, neden bağrıyor bu kadın diyebilir.

  Sanat seyirci için mi sanat sanat için mi de tartışılır. Türkiye’de kendini elit görenlere göre mi, klasik müziği tamamen reddenlere göre mi, yoksa sanatı yaşam biçimi olarak benisemiş insanalara göre mi?

  Hayatında konser salonunda bir kere konser izlememiş, Figaro’nun Düğünü’nü Ermeni düğünü sanan, sibel Can izlemeye 200 try ödeyen ama operaya 7 tl ödemeyen, Orhan Gencebay’ın 3 tirilyonu borsada batırırken susan ama batsın bu Dünya diyince, coşup gaza gelenlerle mi?

  Fazıl Say, büyük sanatçıdır ama size karşı yanlış davranmıştır. Siz onu düne kadar hayranıyken buradaki davranışınızın bir karalama kampanyasına dönüşmesine izin vermeniz sizi ondan farklı kılmaz.

  Kesinlikle size kimseyi susturun demiyorum aydınlatın diyorum…

  Başarılar dilerim..

 14. Sevgili Engin, elestiri yazanlar pek muzigine dokunmamislar zaten. Benim yaptigimdan hic anlamayan insanlarin bana tek kelime anlamadim, hayatimda hic operaci dinlemedim ama tuylerim diken diken oldu dedigi cok olmustur. Konserlerimden once aman ben sunu bu kerizlere aciklayayim demedim hic. Ortalama seyirci benim bildigimin ceyregini bilmez. Bilet almis bile olsa. Once teste mi tabi tutalim? Burada Say’in seslendirdigi eserde hangi arpeggioyu nasil caldigini tartismiyoruz. Ama bazi fikirler yurutecekse ve de karsisina biri cikip bi dakka diyecekse, buna katlanmak zorunda. Isterse hangi klasik besteci hangi folklorik muzikten etkilenmis, poposunu silemeyen, dinci, tutucu Rus koylusunun muzikleri hangi senfonilere girmis, Mozart kac kere sokak calgicilarini toplayip dinlemis, tek tek liste yapalim. Arabeski burada asagilayip, ayni cinsten olan blues’u luks barda dinlemek olmaz. Arabeskin sosyal sebeplerini dusunmeden, bir sinif insana hakaret etmeyi irkci buluyorum.

  Seyirci sanati yonlendirmeyecek. Sanatci kendi buyrugunda gidecek. Ama seyirci gik deyince de sanatci afallamayacak. Entellektuel yasam da boyle. Oyle mikrofonu eline gecirip, her dedigine ayilip bayilana konusma yapmak guzel. Ama arada parmak kaldirani disari atmak da pek hos degil.

  Orada da dedigim gibi, ben kendisinin facebook’undan cikmadim. Atildim. Bach’ini hala severim. Ama gerisinde pek is yok. Aramizda gecen bu son olaydan once de boyle dusunuyordum. Daha once de kendisine ters gelen seyler yazmistim. Meclis’in onur odulunu almadi diye feveran ettiginde, bir sanatci politik bir yapidan odul beklememelidir, odulun kendisi gereksiz demistim. Kim bilir? Belki bana karsi cok dolmustu. Ama kim oldugumu bilmediginden ve daha once ne yazdigimi hatirlamadigindan hemen hemen eminim. Aydin rolune uygun bir dusunce disiplini yok. Role soyununca da boyle oluyor. Piyano calisini begenip de hicbir fikrini paylasamayacagim bir dolu sanatci var dunyada. Kendisi de oteden beri oyleydi.

  Yorumlarin hicbirinde piyano calisini asagilayan bir tek kelime goremedim. Velev ki oyle olsa, begenmeyen begenmez dersiniz, gecersiniz. Piyano calisi kusursuz mudur? Ilah midir? Bizden kirk yilda bir sanatci cikiyor diye mi sessiz kalalim, yoksa Kemalist’tir, bizden sayilir diye mi? Birincisinde eziklik, ikincisinde riya var.

  Ben sanati zengin olayim, unlu olayim diye yapmiyorum. Sanati kimse dinlemese de yapabilen, yine ve herseye ragmen yapabilen insanlara gipta ile bakiyorum. Ki ben de alkis bagimlisiyim. Yoksa o kadar caba niye? Siben Can’a ozendim mi bittim zaten. Kendisi asagilik oldugundan degil, ama sanati yerine parasina ozendigimden. Hangi ulkede klasik muzik yaygin? Ama size soyleyeyim, klasik muzik Turkiye’yi kurtarmaz. Herkes klasik dinlese de Turkiye’nin sorunlari bitmez. Naziler klasik hayraniydi. Karakterlerindeki deformasyon yok olmadi. Hele klasik dinlene, en iyisi klasiktir dediniz mi, bestecilerinin kemiklerini sizlatirsiniz. Birakiniz insanlar istedikleri seyi dinlesinler. Bizim gorevimiz kiskanmak degil, kendi isimizi, kendimiz icin, milleti egitelim diye degil, en iyisini yapmak.

  Saglicakla!

  E

 15. ben cok guldum bu ise.. ayni temcid pilavi gibi, pisirilip pisirilip onumuze koyuyorlar hadi yut diye..az biraz uluslar arasi basari elde edince buyuk adam olup otekileri yani bunun disinda kalanlari kucumseme durumu.. ahh ne kadar tanidik bir manzara..sadece guluyorum cunku aradaki fark tam bir ronesans kadar ve sende kalkmis bunlara ronesansin en temel prensiplerini acikliyorsun.. kolay gelsin Elif..:)))

 16. İlginç bir tartışma.
  Ben bu tartışmadan (alıntı yaparak) “yağ çıkaracağım” pek yakında kendi blogumda:).

 17. Fazıl Say’ı hiç bir zaman sevmedim, sevemedim de. Seninle olan diaoloğunu okuyunca da zaten herşey ortaya dökülmüş. Sevmediğim kadar varmış. Haklı çıktım yine!

 18. Fazıl Say’ın bir müzisyen ve bir entelektüel değil yalnızca yetenekli bir piyanist olduğu da böylelikle tescillendi. Yazık.

 19. Guzel olmayan birinin yuzune karsi “sen ne kadar cirkinsin” demek cok kaba bir davranis. Fazil Say, zevklerinin tamamen tercihlerinin bir urunu oldugunu dusunuyor galiba. Birgun, bu dusuncesinin yanlis oldugunun farkina vardiginda, en damarindan bir arabesk sarkiya ihtiyaci olacak.

 20. Hakaret etmek için söylemiyorum. Bir gerçeği dile getirmektir amacım. Fazıl Say, söyledikleri ciddiye alınacak seviyede entellektüel birikime sahip değildir. Yakından tanıyanların zeka problemi olduğunu belirttiklerini de bilmelisiniz. Bunları kesinlikle aşağılama veya hakaret amaçlı yazmıyorum. Bir insanın müzisyen olarak başarılı kabul edilmesi onun normal zekaya sahip olacağı anlamına gelmez. Gerekli de değildir. Bence mazur görün. Çok üstüne gitmeye veya ifadelerini ciddiye alıp tartışmaya gerek yoktur.

 21. üzücü olan bu bogulmanin sonu olmamasidir. cehalet sonsuz bir derinliktir cünki. ancak bir kisinin bile bir an özüne dönüp düsünmesine yardimim dokunursa ne ala. burda kendini tatmin eden herkes icin ayni temennilerim. detayli cevabim blogdadir.

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. damardan « Mutlak Töz
 2. Fazıl Sayizm — garajımdaki ejderha

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


fifteen − 14 =