Bir ev dolusu boksör nasıl doyurulur?

Sonbahar kışa kayarken Amerika bayram halet’i ruhiyesine bürünüyor. Cadılar Bayramı, Şükran Günü, Noel, Yılbaşı. Dün Şükran Günü’ydü.

Amerika’ya ilk gelen gemiden inen beyaz göçmenler, Avrupa’dan getirdikleri sebze meyve tohumları, bu topraklarda çürüyüp gidince, bir de Yeni Dünya’daki sebze meyvelerle ne yapacaklarını bilemeyince telef olmuşlar. Kalan bir avuç göçmeni, Kızılderililer, (nereden bilecekler?) doyurmuş, giydirmiş, biraz da eğitmişler. Beyaz göçmen de teşekkür olarak büyük bir ziyafet çekmiş kızılderili komşusuna. Sonra herkes birbirini öldürmüş, bu masal da bur’da bitmiş.

Şimdi (İlk) Enayi Kızılderililer ve (İlk) Dinci Beyazlar hatırasına Şükran Günü kutluyoruz. Olan, güz festivalidir. Hasat festivali gibi birşey. O zamanlar pişirilmiş yemeklere benzerimsi yemeklerle tıka basa midemizi doldurup, kendi tanrılarımıza, verdikleri nimetlerden ötürü teşekkür ediyoruz. Daha fazlasını ısmarlayıp,daha fazla teşekkür taahhütünde bulunuyoruz.
Bunlar beni pek de ilgilendirmiyor. Birkaç arkadaşı toplayıp, geleneksel Amerikan yemekleri eşliğinde hoş sohbet maksat. Dün, arkadaşlarımızı topladık, yemeklerimizi yedik, sohbetimizi ettik. Kim bu yıl neye müteşekkir kaldı, bilemem, ama ben yılın getirdiği güzel dostluklara teşekkür ederim.

Bugün, tabii bu hafta partilerde yenilip içilmelidir, bu sefer biz bir yemek partisine davetliyiz. Brian’ın boks antrönörünün yemek daveti. (Kısaca: Brian birkaç zamandır, düzenli olarak boks dersleri alıyor. Benimle ancak böyle başa çıkılıyor demek!) Bu parti, bekar partisi, yani yemekleri davetliler getirecek. Üstelik, çalıştıkları bokshanede (ne deniyorsa) antrenman yapan birkaç böksörün bugün yapacakları (tabii profesyonel) maçını da tivi’de seyredecekmişiz. Biftek Bourguignonne yapacak değiliz herhalde. Ben kıymayı havuç, soğan ve kereviz sapıyla kavurdum, domates salçasıyla renklendirdim. Ufak cinsten bir makarna kaynattım. Kıyma kavurmayı, çok bol rende kaşarı ve az biraz suyu karıştırdım. Bunun üstüne kalın bir sıra kaşar döktüm, biraz fırınladım. Antrönörün evinde üstü kızarana kadar bir kez daha fırınlayacağım. Voila! Dünden fındık fıstık. (Hayır Zeynep! Getirdiğin şekerli pecan ve baharatlı bademleri değil! Onları kimse benden koparamaz!!!)

6 Comments

 1. sukran gununde nye hindi yiyorlar ama ? soyle onlara bizim ulkeyi rahat biraksinlar ;))) kiymali makarna guzel olmustur mutlaka canim cekti simdi mmmmm

 2. Yemek sofralarındaki sohbetleri çok severim. Akdenizli olmakla ilgili herhalde 🙂 Hatta sohbet edilecekse özenle hazırlanmış bir sofrayı tercih ediyorum. Keşke seninle de bir gün böyle bir buluşma gerçekleştirebilsek.

 3. MZ, hain kadin!

  Bambi, makarnaaaa……

  Meltem, haydi gelin de yapalim oyle bir sohbetler. Noel tatiliniz yok mu sizin? Gelin iste!

  Fulya, zaten o fazla yumruk yemiyor antrenmanda. Daha o hale gelmedi. :o) Ama cocuklugundan beri filan vucut gelistirdigi icin, her ne kadar gercekte ezilip gecilebilirse de, goruntuyu kurtariyor hic olmazsa! :o)

  Defnecigim, tesekkur ederim!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


3 × 4 =