Banalite

Şu insan denen yaratık ne yüzeysel, gösteriş meraklısı, kibirle dolu, puta tapar, banal ve çiğ bir yaratık! Sanki aylarca mide ağrıları çeken, defalarca pes edip geri dönen, etrafına yakınan, cefa çektiren, burunlarından getiren ben değilmişim gibi, dün CD’ler eve gelince üzerlerine aç kalmış Serengeti hayvanları gibi atladım. Bilgisayarıma, müzik setime yerleştirdim, bir yanda masallar, bir yanda aryalar, ellerimde kapaklar… Herşey yolunda, herşey çalışıyor, piyanistin fotoğrafı biraz koyu basılmış ama ne yapabilirim? Çalışırlık kendini bana ispat ettikten sonra tapınma faslım başladı. Ellerim, gözlerim benim değiller, sanki CD’lerin içlerini yazan ben değilim, sanki hiç görmedim, sanki elime bir torba şeker verdiler de yanında cep saatiyle bir de hipnoza tuttular. Oku, oku, yahu biliyorsun ne yazdığını. Birkaç ay önce bunlar kafanda, boğazında değiller miydi? Ama yetmiyor işte zavallı insana. İlla eliyle tutacak, tapınacak, yüzünü sürecek, parmaklarının arasında çevirecek. Ne basitim yarabbim!

Arya CD’si ve masal CD-rom’ı yarın çıkıyor. Ben gidip biraz Spinoza okuyacağım. Beni bir cümleyi üç kere okuyup anlamaya çalışacağım bir kitap paklar anca. Anca öyle otururum kıçımın üstüne.

17 Comments

 1. Elifciğim,
  Tabii ki bakacaksın, okuyacaksın, dinleyeceksin, okşayacaksın…
  Onlar senin eserlerin, yavruların. Anatol’u nasıl seviyorsan, onları da sevmen doğal.
  Budur işte!
  Hiç şimdi Spinoza ile kendini bastırma.
  Tebrikler.

 2. Tesekkurler ederim hepinize ama yok, yok arkadaslar. Bildiginiz gibi degil, insanin kendisini kendisine getirmesi, hatta lazim geliyorsa bir tane okkali oturtmasi lazim. Ben sevmem simariklik, gelemem oyle seylere.

  Alp&Ege’nin Annesi, korkarim piyanistin fotografindaki karanligi bir de piyanist farkedecek. Zaten hep oyle olur, birisine sorumlulugun varsa hele, mutlaka ters gider.

  Spinoza iyi geldi.

 3. Hosgeldin Elif`cigim 🙂
  Cikmis olmali CDler. Cok tebrikler! Nerede bulup alabilirim, internetten siparis oluyor mu ? ben bile CDleri elime almayi heyecanla bekliyorken, senin hallerin elbette cok dogal, hirpalama, haksizlik etme kendine! Emegine, sesine saglik, kimbilir ne guzel olmuslardir.

 4. gözün aydın tebrikler anlatamıyorum duygularımı senin gibi açıkaçık ama seni elinde eserinle canlandırdım gözümde ve gözün aydın dedim sana çünkü o cd kapağını okurken senin yanındaymış gibi hissettim.

 5. Hosgeldin Elif 🙂

  İnsan bir şeyi ürettikten sonra onun işleyişine, kullanılıyor oluşuna, bir işlevi oluşuna bile hayranlık duyabiliyorken içinden, sesinden tamamen kendinden üretilen birşeye hayranlık duymaması mümkün mü ? Eminim cd’ler çok güzel
  olmuştur, emeklerin(iz)e, sesine sağlık 🙂 Ben de özellikle masal cd’sini merak ediyorum !

 6. elif, ben bir blog yazısı yazabildiğimde bile gidip gidip okşuyorum:) kaldı ki senin yaptığınla kıyaslanamaz bir yaratım benimkisi. tabii ki gururlanacaksın. tebrikler:)

 7. Tebrik ederim. Başarıların tadını çıkartmazsak devamını ve daha daha iyisini nasıl yapacağız? Cefasını çekmek kadar sefasını sürmek de var. Şimdi sefa zamanı:)

 8. Sevgili Elif
  Çok heyecanlandım. Ve bir de tabi tarif ettiğin insanın kafamda yarattığı figürle zerre kadar alakan olmaması. Ya da keşke her aç, arsız … senin gibi olsa. Tebrikler.

  marruu

 9. Sadece web sayfandan temin edebilirim dgeil mi, yoksa buralarda gidip arastirmali mi kitapcilarda? Belki yaziyordur bu detay bir yerlerde ama ben kacirmisim sanirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


18 − twelve =