Bakire bakire çocuk doğurmanın yolları

annunciation1.jpg

Bakire bir kızın doğum yapması mümkün mü? Açıklamaya ihtiyaç bulunduğundan, kiliselerde bu konuyla ilgili bir kitapçık filan dağıttıklarından değil de, hakikaten bilimsel olarak mümkün mü?

Bugün bu konuda bilimsel bir yazı okudum. Azıcık açıklamaya çalışayım: çok çok çok az bir ihtimalle mümkünmüş. Biz ilahi yollardan bahsetmiyoruz tabii, bir de sirkteki Çinliler gibi bükülebilen kızlık zarları var. O da değil. Soru bir kız hiç cinsel ilişkide bulunmadan hamile kalabilir mi?

Yumurtanın spermin girmesiyle girdiği kimyasal değişimlerin kendi başına olması lazımmış. Tabii bir de sperm DNA’sı olmadan, kendi kendine bölünecek. Ayrıca yumurtanın “normal” bir bebek oluşturabilmesi için iki genetik kod taşıması lazım geliyor.

Hücrelerde ani kalsiyum artışı olursa, yumurta birden bire bölünmeye başlayabilirmiş. Bu, spermin girişiyle oluyor. Ama dışarıdan bir sebeple kalsiyum oranı fırlarsa, yumurtayı kandırıp böldürtmek mümkün. Fertilite kliniklerinde, yumurtayı döllemeye hazırlamak için, içlerine kalsiyum enjekte ediliyormuş. Döllenme (ya da bu durumda döllenememe) olur olmaz, yumurta, genetik materyalinin yarısını yokediyormuş ki, sperminki ile birleşsin ve tamamlanmış genetik materyal olsun. Ama! Ama sperm yoksa, kendisini misafire yer açmak için yarıya indirgemiş evsahibi yumurtamızın yaşama ihtimali yok imiş. Bu noktada biyolijiye lazım olan mucizedir. Eğer yumurta kendi kendine bölünmeyi başarırsa, elimize ya bir mesih doğacak, ya da tümor.

Böyle “doğabilecek” bir bebek için beş gün ömür biçiyorlar. Çünkü genetik materyal, babanınkinden yoksun olacak. Filan, filan. (Bu bölümün tercümesi çok sıkıcıydı. O kadarını da öğrenmeyiverin.) Japonlar, babasız fare yapmayı başarmışlar. Zaten bazı Japonların dünyaya inmiş mucizeler olduğuna inanıyorum ben. Yakında babasız sıçan da yaparlar. Sonra ver elini Japon İsa!

Sonuçta, sırf eğlence olsun diye hesap yaparsak, bakire kıza çocuk düşmesi için bir milyarda bir ihtimal var. O da tabii yukarıda sıraladığımız problemlerin çözülmüş olması koşuluyla.

Yazı bir tek şeyi açıklamamıştı, onu bilmek için de bilimadamı olmaya gerek yok: bakire olarak hamile kalabilirsiniz ama çocuğunun doğumunda bizzat bulunmuş biri olarak söyleyeyim, doğumdan sonra hala bakire kalmış olmaya imkan yok! Sirkten kaçma kızlık zarınız olsa bile. Sezaryan ile doğmadıysa tabii.

Benim bildiğim, Hindular’da ve Zaraostrianlar’da bakire doğumlar var. Mithras, Hristiyanlık’ın birçok inanışını aldığı dinin tanrısı taştan doğuvermiş. Zeus, kızcağızı Athena’nın doğumunu, anası Metis’e bırakamamış, tüm bencilliğiyle bir de doğurmak istemiş de, Athena babasının alnından doğuvermiş. (Bunun bilimsel bir açıklamasının yapılabileceğini sanmıyorum ama bir de Japonlar’a sormak lazım.) Mithras Aralık ayının 25’inde doğmuş. (Bir başkasının doğumgününü hatırlatıyor mu? Ne tesadüf!!!)

Buradan şu sonuç çıkıyor: eğer mümkünse, tanrılar sadece bir ebeveynden doğmayı tercih ediyorlar. Kusursuz olanı taştan filan doğmak ama bu her tanrıya nasip olan birşey değil.

Yarın gece arkadaşlarımla birlikte, Los Angeles’ın fakirhanelerini barındıran sokaklarında Noel şarkıları söyleyip, tanımadığım Güney Amerikalı ev sahiplerini zorla kapılarına çıkarttırıp, utandırıp, kızartıp eğlendireceğim ve eğleneceğim. Sonra bir arkadaşın evine gidip bolca içki içip, yemek yiyeceğiz. Biz bunlarla uğraşırken, bir laborant bir yumurtayı kalsiyumla baştan çıkaracak. Bir sperme gelin edecek. Eğer herşey doğru giderse, dokuz ay, on gün sonra bir kişi daha doğacak dünyaya.

fertilisedegg.jpg

9 Comments

  1. Bu gerceklesirse, ben de spermsiz bebek yaparim 🙂 benim kadar peynir yiyen insan yoktur, ehi ehi.
    Tumor JESUS,lol!

    Sana ve guzel ailene iyi seneler Elif’cigim.

  2. Pekiii, benim gibi yalnız, bir türlü birini bulamayan erkekler için kadınsız çocuk doğurma metodları var mı?! 🙂

  3. Harika bir noel yazısı olmuş. Bayılıyorum ben bu mitolojik hikayelere. Bütün bu hikayelerin detaylarına inanıp saplanarak birbirini doğrayanlara da ayrı bir bayılıyorum.

  4. kok hucreden sperm yapildigina ve de yumurtada yapilacagina gore 22. yyda bir suru tanri mi olacak etrafta yani 😛

  5. Ugur, inan ki iki taraf da birbirine ihtiyac kalmadan cocuk yapmanin yolunu bulsaydi, Evlenme Dairesi diye bir kurum kalmazdi. Ama umut var. :o)

  6. Birşeyler yazmanı bekliyorum derken, yorumuma yorum değil, yeni “entry” demek istemiştim 🙂 Ama yine de sağol….

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


1 × 5 =