Bakayım falına

fortune-teller-1.jpg

Hipnozlu anılarımı yazacağım. Araya birşeyler girmeli ama. Yoksa tadı çıkmaz.

Geçen gün Unutmadan Yazmam Lazım‘ın blogunda kahve falını gördüm de okuyuvereyim dedim. Biraz ürküttüm galiba UYL’i. Çok iyi fal bakarım ben. Çok iyi. Allahsız, dinsiz, imansız, inançsız birine verilmiş şeytan vergisi bir yetenek olsa gerek!

Bir keresinde birinin annesinin öleceğini görmüştüm falında. Annesi olduğunu söylemedim ama bir yakınının öleceğini söyledim doğrusu. Ama huzurlu bir ölümdü, üstelik saygı duyulan ve sevilen bir insandı. Kahve öyle diyordu en azından. İki gün sonra kadının ölüm haberi geldi.

Doğrusu iyi hikaye uydurduğum için iyi fal bakarım. Anneannem de çok iyi fal bakardı. Gözleri görmez hale geldiğinde bile, fincanı yüzünün yanına iyice yaklaştırır, içine bakmadan anlatırdı. Fal yeteneği değil de, uydurma yeteneği bana ondan geçmiş olmalı. İnsanlar falın sadece tutan kısımlarını hatırlarlar, falcı ne kadar tutturursa o kadarı hatırlanır. Tutturmak için de başı sonu doğru dürüst hikayeler yazmak gerekir. Yüzde biri tutsa yeter. Hikayeyi yazarken içinde samimiyet olursa, örgü ilmik ilmik inançla atılırsa daha güzel olur. Aynen edebiyat gibi. Samimiyetsiz hikaye hem kalitesizdir, hem de falcıyı ciddiye alana hakaret.

Ben fala inanmadığımı hep söylerim, yine de Türkiye’ye gittiğimde fal baktırmak için sıraya girerler. Kimseyi kırmam ve hepsine bakarım. Çünkü fal baktırmanın belirsiz geleceğin insanlar üzerinde yarattığı stresi azalttığını düşünürüm . Takıntı haline getirenler, parasını pulunu buna harcayanlar için birşey demek mümkün değil. Takıntılar takılacak yer arar, fala takmasa başka şeye takar.

Kahve falının basit ritüellerini severim ben. Fal kapatılmadan önce söylenecek cümleler bellidir; hareketler bellidir. Fincanın ateşine, bebek ateşine bakılır gibi bakılır: ne çok sıcak, ne çok soğuk olacak. Canlı, sağlıklı insan derisi sıcaklığında. Kimisi bir köşeye çekilmek ister, kimisi herkesin ortasında baktırır. Erkekler gönülsüz görünmelidir. Fal baktıran fincanı kendisi, hemencecik yıkamalıdır. Kahve falı kadın falcı işidir. Cadılık gibi, büyücülük gibi.

delphic-oracle.gif

Delfi, Eski Yunan’ın en ünlü gelecek okunan tapınağıymış. Pythia denilen rahibe, bir toprak yarığı önünde, üç ayaklı sandalyede oturur, transa girer, Apollon’un kulağına fısıldadığı geleceği söylermiş. Pythia, piton kelimesinden geliyor. Apollon Piton’u öldürmüş, Piton o yarığa düşmüş, çürüyen vücudundan çıkan gazlar, rahibeleri transa sokar, geleceği görmelerini sağlarmış. Birkaç yıl önce miydi, Delfi Tapınağı’nın kurulduğu yer olduğunu tahmin ettikleri bölgede araştırma yaptıklarını ve topraktan hala bir çeşit zehirli gaz çıktığını bulduklarını okumuştum. Herhalde rahibelerin kafalarını bulandıran şey bu gazlardı.

Bir de Homeros’ta ve aslında aşağı yukarı bütün Eski Yunan tiyatro oyunlarında hepiniz okumuşsunuzdur, hayvan kurban eder, iç organlarına bakıp geleceği görmeye çalışırlarmış. Hristiyanlık’tan önce Avrupa’da da böyle fal bakıldığını okumuştum. Kurban edilen hayvanların (ve insanların!) kemiklerine bakar, geleceği okurlarmış. Bugün çingenelerin yere fasulye veya taş veya kemik atması, bu eski alışkanlığın güncelleştirilip sterilize edilmiş hali bence.

spritttttttttttttttttt.jpg

Bir ara ben ve annem, ruh çağırırdık bol bol. Fincanın poposundan tutup gittiği harfleri okurduk. Sonra annem içine üfleyip, hadi git kardeşim deyiverirdi. Seansın kapanışı böyle törensiz olurdu. 19. yüzyılda Avrupa ve Amerikayı kasıp kavuran spritüellik modasının avucuna aldığı, aslında aklı başında olması gereken çaresiz insanlar hakkındaki yazıları okuyunca üzülüyor insan.

Çay yapraklarını da okuyorlar ama ben ondan anlamıyorum. Tarot filan hiç bilmem. Üstelik pek de sevmem. Kahvenin organik hali, saflığı yok. Hem kahve içeceksin ki falına bakılsın. Demek güzel bir yemekten, ya da çay ve kurabiyelerden sonra, belki yanına lokumla gelecek. Lakırdı etmeyi, sohbeti cesaretlendiren bir ortam. Uzun da sürmez. Ben kahveyi de, falını da almayayım ama tarottan daha medeni değil mi Allah aşkına?

fortuneteller.jpg

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


seven − five =