Aynı Hikayeden Başka Dersler

The_Lion_the_Bear_and_the_Fox

 

Belki zenci, belki Frikyalı, bugünkü bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında esir olarak doğmuş Ezop, belki o hikayeleri yazmış ama büyük ihtimalle derlemeiş, sonradan özgürlüğünü kazanmış, şehri için elçilik yaparken gittiği Delphi’de halka hakaretten tutuklanıp belki kayalıklardan atılmış ama belki de atılmamış…

Geçen gün etrafımdan bunaldığım zamanlar elime geçirdiğim antik Yunan Edebiyatı’ndan seçmeler diye, maalesef hiçbir yere sığmayan heyhula kitabımda bir Ezop hikayesi buldum. Hikaye tanıdık. Ama çıkarılan derste bir tuhaflık var… Bir aslanla bir ayı, buldukları geyik yavrusunu paylaşamayınca birbirlerine öyle fena girişmişler ki, ikisi de kan revan içinde, boğazlarından oluk oluk kan akıyor, yere serilmiş, baygın vaziyette… yoldan geçen bir tilki durumdan istifade edip aralarındaki geyiği kapıp kaçıvermiş.

Bu hikayeden çıkan ders nedir? Ezop öleli 2500 yıldan fazla oluyor. bu kadar kolayca açıklanabilecek ahlaki bir masalda yanılmış olabilir miyiz? Çıkan dersler şunlar olabilir: 1- Tilki açısından: Aklını yerinde kullanırsan, kas kuvveti yerinde ama aptal insanların hatalarından faydalanabilirsin. 2- Aslan ve ayı açısından: paylaşmayı bilmezsen zararlı çıkabilirsin. Ancak hikayede verilmek istenen ders meğer şuymuş: İnsanların çok çalışıp elde ettiklerini fırsattan faydalanıp kapanlara kzımaları doğaldır.

Haydaaaaa! Şimdi bu hikayeyi biz anaokulu çocuklarına nasıl okuruz? Eh, zaten Ezop anaokulu çocuklarına okunsun diye yazmamıştı bu hikayeleri. Hayvanlar, insanların karakterlerini temsil ediyorlardı; yoksa sevimlilik olsun diye ayılar, aslanlar yazılmamıştı. Ayıların, aslanların, insanların zorlu yaşam mücadelesi vermesinin üzerine “ama politik olarak hoş olmuyor, böyle demeyelim” diye yumuşatıcı kremler sürülmüyordu. İstenen hayatın gerçekleriyle başa çıkabilmek için insanlara baş vuracakları çareler, dersler vermekti. Ütopik bir geleceğe hazırlamak değil. Ahlaksızlık, kötülük önerilmiyordu ama amaç iyiliğe yöneltmek değil, zorluklara göğüs germekti. “Ama niye? canııım…. Yazık ya o geyiğe” denecek bir lüksten bahsedilmiyor; sonuçta bu yaratıklar karınlarını doyurmak zorundalar. Aslanla ayının yemek için birbirine girmiş olmaları da sorun değil. Çünkü siz buyrun, yok siz buyrun diyecek halleri yok. Ahlaki bir sorun konulmamış ortaya zaten. Daha doğrusu Ezop konuyu ahlaki açıdan görmüyor. Kim öldürdü geyiği, önce kim buldu; önemsiz detaylar. Tilkiye bile kötü bir karakter vermemiş doğrusu. Tilki tilkiliğini yapmak zorunda; tilki olarak yaratıldığına göre. Bir aslan veya bir ayı gibi geyik tutması zaten mümkün değil. Sanki sınıf sınıf insanlardan bahsediliyor; bu sınıftakilerin böyle, o sınıftakileri şöyle davranması doğaldır. Güçlü sınıfın cesurca birbirini boğazlaması, kavgaya karışmamışı aşağılık görüp sinirlenmesi…. Güçsüz sınıfın güçlü sınıfın kavga gürültüsünden faydalanması… Sınıflar dışında; birşeyi başarmak için kan ve gözyaşı dökmenin normalliği, kapıp kaçmaya üstünlüğü. Bir çıkar için birbirini parçalayanlar bugün bize uygun gelen bir hikaye değil. ama çıkar için birbirimizi parçalamadığımızdan değil. Parçalıyoruz birbirimizi, ama sanki hiç öyle şeyler yapmıyormuşuz gibi anlatıyoruz çocuklarımıza. Hikayeler aynı, davranışlar aynı. İkiyüzlülük  farklı.

Hikayeyi orijinal dersiyle daha modern versiyonlarında bulmak hemen hemen imkansız. Aynı hikayeden modern dersler çıkararak daha erdemli, ahlaklı, iyi olduğumuzu kimse iddia edemez.

 

6 Comments

 1. Sitenizi çok beğendim yorumlarınız paylaşımlarınız harika benim bir çalışmam var Fenerbahçeli tüm futbolcuların resminin bulunduğu arkada fön müziği olan tıklanınca ekran duvar kağıdına dönüşen bir Fenerbahçe HD Müzik Ve Galeri oluşturdum
  desteklerinizi bekliyorum ve şimdiden çok teşekkür ederim

 2. Stanford Üniversitesi’nden Richard M. Myers Başkanlığındaki ekip,51 ulustan 938 kişinin DNA’larını incelemiş ve Kızılderililerle Sibirya’daki Türklerin DNA’larının aynı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu benzerliğin diğerlerinin aksine bilimsel olması da beni bir kez daha acaba diye düşündürmüştür.

  Kızılderililerin kökeni konusunda 40 yıldır araştırma yapan Ether STHEWERT, Kızılderililerin Türk soyundan geldiğine dair ortaya birçok belge koymuştur.

  Günümüzde 554 Kızılderili kabilesi bulunmaktadır. Bunların hepsi veya bir kısmı Türk demek tabiî ki doğru olmaz. Ama bu kadar benzerliğe bakınca insan hiç alakamızda yok diyemez herhalde? Özellikle bilim adamı olan Kızılderililer arasında Türk olmaktan çok mutluyum diyenleri de var. Birçoğu benim tanıştığım olanlar olmak üzere Türk diye bir milletin varlığından habersiz olanlarda var. Ama buraya yazdıklarımı onlara anlattığımda birçoğu durup biraz düşündü. Belki de onlarda içlerinden acaba demişlerdir.

  İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği Amerika Başkanı Ali ÇINAR’IN girişimleriyle 2008 yılında Amerika’da düzenlenen panele katılan; George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Türker ÖZDOĞAN, Amerika İç İşleri Bakanlığı Kızılderililer Doğu Yakası Daire Başkanı Frank KEEL, Michigan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Timur KOCAOĞLU, Birleşmiş Güney ve Doğu Kabileleri Başkanı Brian PATERSON, Arizona Devlet Üniversitesi Amerika Kızılderilileri Araştırma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Carol LUJAN ve birçok araştırmacı bilim adamının katıldığı panel sonunda da birçok kişinin fikri değişmiştir. Ve herkes kendine aynı soruyu sormaya başlamıştı. Kızılderililer ile Türkler arasında neden bu kadar benzerlik var. Yoksa aynı soydan mıyız? Tabiî ki kesinlikle tamamı Türk’tür diyemem ama bu kadar benzerlik ve son zamanlardaki bilimsel gelişmeleri takip ettikçe Kızılderililerin birçok kabilesinin Türk soylu olma ihtimalinin büyük olduğuna inanıyorum…….

  Emrullah TÖREN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


twelve + one =