Attırıver bi göbecik!

Göbek atma, oryantal, bugünlerde ne demek modaysa işte ondan, Mısır’da Raks Şarki dedikleri, dansözlerin en ünlüleri, en iyileri kırk yaşından aşağı olmazmış, çünkü içindeki duyguların dışa vurumu için daha genç yaş… genç sayılırmış işte.

Bu dansın nereden çıktığını tam bilemiyorlar. Büyük ihtimal, Yukarı Mısır, belki de Büyük İskender’le Yunanistan’dan yayılmış, Çingeneler, Hindistan’dan dünyaya ilk yayıldıklarında torbalarına koymuş da yanlarında getirmiş, Özbekler’den de olabilir, ama en büyük ihtimalle Mısır’da, doğumu kolaylaştırmak için yapılan, tapınaklarda rahibelerin ettiği bereket ve efsunlu doğum dansıymış. Bugün bile, çok ırak toprakların bozulmamış Mısır halklarında, doğum yapan kadının etrafına toplanırmış kadınlar da göbek atarlarmış.

Kültür farkı denen şey bu olmalı ki, benim doğurmam sırasında etrafımda kadınlar göbek atsaydı, yakalayabildiğimin alırdım paçasını aşağı.

Aslen Mısır’da, yöresel kıyafet ne ise, onun en derli toplu, gösterişlisi, temiziyle edilirmiş dans da, sonradan turistlere çekici görünmek, batılıların oriyantalist doğu arayışlarını doyurmak için 1930’larda çıkıp yayılmış. Araplar bu kılığa üniforma anlamına gelen bedlah diyorlarmış.

Köçekliğin nereden geldiği belirsiz. Aslında hemen hemen benim bildiğim bütün kültürlerde, kadın rolü oynayan erkekler vardır. Aslında eskiden köçeklerin kadın kılığına girip girmediği de meçhul. Mısır’da çok çok ünlü ve saygı gören köçekler var. Bizde pek yok böyle birşey. Düğünlerde filan oluyor ama, isimleri bilinen bir hale gelemiyorlar. Nedeni nedir, bilmem.

Bu işten anlayan ve farklı milletlerden insanların söylediğine göre, Türk dansözler, Mısırlı dansözlerden daha etkileyici dans ediyor imişler. Mısır’da, hükümetlerin hareketlere koyduğu bazı sınırlamalar var, sebep bu olabilirmiş. Ayrıca, Türk raksında çingene etkisi daha güçlüymüş.

Bir de deniliyor ki, büyük ihtimallerden bir ihtimal, göbek atmak, çok çok eskiden dini seremonilerde cin/ şeytan çıkartmak için kullanılırmış. Ben göbek atmayı çok severim, transımsı birşeylere de girdiğim, şeytanlarımın, cinlerimin kaçtığı olmuştur. Dansın sonunda, kendimi yeni şeytan ve cinlerle doluşmuş bulurum.

Bu konu da nereden çıktı? UCLA’e Mısırlı bir dansöz gelecekmiş de, birden merakım uyandı, internetten bakayım dedim şu işin aslına.

little_egypt.jpg

6 Comments

  1. Elif`cigim, bizim sehirde bir kultur festivali oluyor Carassauga diye, son yillarda Turk pavillionu olarak da katiliniyor, neyse, bir seferinde ben Egypt pavillionu gormeye gitmistim, aman ne kalabalik ne kalabalik! Megerse sovlari meshurmus, ben de seyrettikten sonra acikcasi bizimkiler oryantal mi yapiyormus, peh! diye dusunmustum 🙂 Bakalim sen gider de seyredersen ne dusuneceksin…

  2. Gaykedi, videoyu seyrettim, cok guzel yahu! Tesekkur ederim!!!! Iste burada da, aslinda kadin kiligina girmemisler. Oyle de var ama bu baska. Burada kiyafrtin anlami, sanirim hareketleri abartmak. Cunku pantalonla hicbirsey belli olmaz.

    Altindaki yorumlar da okunmaya deger!!!!!!

    Muzik de cok cok iyi. Aynen Orta Asya muziklerinin ozelliklerini tasiyor. Ama icinde Anadolu tuzu var. Vallahi tesekkur ederim.

  3. merhaba, ben de köçeklerle ilgili çalışma yapıyorum izmir’de. mısır’da köçeklerle ilgili kaynak var mı biliyor musun?

  4. Seher, merhaba! Google’a Egypt male belly dancers yazinca bircok bilgi cikiyor ama hepsi Ingilizce tabii. Baska yerden, Turkce bilgi bulunulabilinir mi, bilemiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


twelve − 12 =