Astronotu Nasıl Temizlediler?

2003’te Çin, ilk astronotunu Dünya yörüngesinde 14 kere döndürtmeyi başarmıştı. Milyonlarca- daha doğrusu milyarlarca insanın tivi başına geçip de o gururlu manzarayı seyredişini hayal ediniz. Steplerden gökdelenlere, çadırda yaşayan göçebe kısmından, fabrikada dünyanın bilmemneresine üretim yapıp mal satacak diye üç kuruşa, kilitli kapılar, yüksek duvarlar arkasında çalışan işçilere. (Aman Çin malı bu diye burun kıvırıp, yine de satın aldığınız o çok ama çok ucuz malların arkasında birbirinden koparılmış aileler, eşek gibi çalıştırılan işçiler olduğunu unutmayınız. O mal ucuz maldır ama birileri çok fena ödüyor yükünü.)

Sonra inmiş gökarabası yere. Kapıyı açmışlar. Biraz solgun, azıcık donuk ama mutlu astronot selam vermiş halkına; İyiyim ben! demiş. Mi?

Şimdi ortaya çıkıyor ki,mi miymiş miler. Bir çok yüksek görevli, Mayıs ayında bir grup gazetecilik öğrencisine bir konuşma yapmış. Konuşmanın yazılı hali dışarıya sızdırılmış. Meğer gökarabanın dizaynında biryerlerinde bir hata varmış. Atmosfere giriş yaptığında G-force denen güç astronotcağızın dudağını patlatıp, suratını kana bulamış. Kapıyı bir açmışlar ki, korku filminden fırlamış bir görüntü! Derhal silmişler suratını astronotun. Oturtmuşlar yerine. Kapatmışlar kapıyı. Kayıt 2! Açmışlar kapıyı. Minik bir kesik gibi birşey ama astronotun yüzü temiz, bakışları yumuşak. Hafif renk atık ama canım benim, beni de bir düdüklü tencereye oturtup fırıldak gibi döndürseler rengim kaçar.

Hani Uygurlar ile Han Çinliler arasında bir huzursuzluk olmuştu. İşte o da konu imiş bu konuşmada: Halk iyice ayaklanmasın diye Uygurlar’ın bir otobüs insanı canlı canlı nasıl ateşe verdikleri, kadınlara sokaklarda tecavüz edip, çocuklarının başlarını kestikleri saklanmış haberlerde. Gazeteciler morglarda fotoğraflar çekmişler ama gazetelerde basılsın da etnik kin iyice azsın diye değil, hükümete yollansın da hükümet sayısını bilsin diye.

Fakat bir değişim varmış yine de Çin’de. Mesela artık tamamen gizlenmiyormuş olaylar da, azıcık fotoşop ediyorlarmış. Çin komünist değil artık, belki bilmeyen kalmıştır. Devlet yönetimi komünist ama ekonomi kapitalist ülkelerden daha kapitalist. Tam vahşi cinsinden. Böyle değişik bir bulamaca karar kıldılar da milyarlarca insanın emeğini her taraftan sağıyorlar şimdi.

Konuşmanın ana hedefi hükümeti eleştirmek değilmiş. Yanlış anlaşılmasın. Daha büyük amaçlar, ülkenin dengesinin ve sukunetinin sağlanması için yapılması gereken medyatik manipülasyonlar ile ilgiliymiş konuşma.

O feci depremden sonra hükümet oralara resmi çöpçatanlar yolalmıştı. Kocası, karısı ölenleri derhal evermek için. Çünkü bekar nüfus stabil değildir. Evlenecek filan ki, derdi ev geçindirmek olsun. çocuğu ölenlere de tek çocuk kuralını kaldırdılar. Ki çocuk yapabilsinler diye. Nüfüs çoğalsın değil dert tabii. Dert halkı günlük işlerle mutlu ve hedefe kilitli tutmak. Çin felsefeleri de hep denge arar. Sükunet. Denge. Stabilite.

Eşek dedim de, şekillerini en sevdiğim hayvanların listesini yapmak geldi aklıma. Merkep. Baykuş. Tavuk. Deniz atı. Domuz. Hüthüt. Leylek. Gergedan. Kurbağa. Başka vardır düşünsem. En son son en son liste değil. Ama bunlarsız yapamam. Mutlu ediyorlar beni.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


eight + 13 =