Asker Kuzen

Brian’ın uzaktan bir asker akrabası, Afganistan’da göreve gidiyor. Birbuçuk sene. Daha önce birkaç yıl İtalya’daydı. Beni Irak’a ha yolladılar, ha yollayacaklar diyordu. Vuslat Afganistan’mış. Kalacağı yerin fotoğrafları kendisine yollanmış. İçinde zor dönülür bir oda- oda ama duvarları kalın karton, tepeden bütün odalar birbirine açık. Bir dolabımsı birşey. Yatağımsı birşey. Ortak banyo ve tuvalet. Kandahar. Sıcak olur. İnsanlar bu delikleri sevimlileştirmek için yılbaşı ışıkları filan götürüyorlarmış yanlarında. O ne yapar, bilmem.

Sana zorlu bir görev var, demiş komutanı. Ama bizim gruptan en uygun sensin. En bilgili, en hazırlıklı. Emredin komutanım, demiş telefonda ama bir kazık yiyeceğimi biliyordum diyor. Hani sevgilisini terkeden, sen daha iyilerine layıksın der ya, onun gibi. Komutan da sen İtalya’dan daha iyisine layıksın yapmış. Piyango bizim kuzene çıkmış işte.

Mesleği askeri avukatlık. İşi savaşmak değil ama Afganistan’da savaş ortasında olacak. Yapacağı iş enteresan: NATO’nun doktor takımının hangi ülkesi kimin yarasını tedavi edecek, sivil halk kime yollanacak, yaralı askere hangi millet bakacak, uluslararası kanunlar, NATO kanunları, oradaki gerçekler. Oturmuş, ders çalışır gibi kanun çalışıyordu.

Birbuçuk sene kocasından ve kızından uzak. Az değil.

Erkektir sandınız, itiraf edin. Türkçe’nin cilvesi. Kuzenimiz kadın.

8 Comments

  1. bende erkek anlamıştım hani asker dediğin erkek olur mantığı var ya.e kocası ne diyor bu duruma:)görev mörevde benimki göndermezdi beni kesin!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


2 × 2 =