Anatol ne demek? Hem de Gobekli Tepe

Bir dostun sorusu üzerine: Anatolia, Eski Yunan dilinde doğudaki yer demek. Anatol, o kelimeden türeme, doğulu demek oluyor. Fransızca ve Rusça’da olan bir isim. Fransa’da eski moda. Paris’e gittiğimizde, Anatol’un isminin Anatol olduğunu duyan Fransızlar’ın çok hoşuna gitmişti. Namık filan gibi bir isim olmalı. Ben eskiden Türkçe’de yaygın olan isimleri de çok severim. Şimdiki isimler bana biraz Sopa, Çatal, Merdiven tınısı veriyorlar.

İsim ararken, iki kültürde de kolayca söylensin, farklı harfleri olmasın ve tabii bizim için değeri olsun istemiştik. Anadolu’nun tarihi benim tüylerimi diken diken ediyor. O yüzden cuk oturdu diyesim var. Amerikalılar ismi çok kolay öğrenip, hiç unutmuyotlar. Jack bilmemne gibi olmadığı için, karıştırmıyorlar. Türkler de hikayesini öğrenmeyi sevip, gururlanıyorlar.

Anatole France’ı da çok severim. (İronik: eskiden kinayeli denirdi, ince ince alay eden ve kuşkucudur. Tam tipim yani.)Ama onun hatırına koymadık ismi. Ama Anatole France’ı sevdiğimiz iyi oldu. Yani mesela Adolf da güzel isim.

Anatol’un (veya söylenişe göre Anatol’ün) öbür ismi Injera. Türk alfabesiyle: İnjera. Etiyopya’nın geleneksel ekmeği. İkinci isim koymak lazım geliyordu, bari en sevdiğimiz şeylerden olsun dedik. Etiyopya’da isim olarak kullanılmıyor. Etiyopya restoranına gittiğimizde bayılıyorlar tabii. Hem de onlara da mantıklı geliyor: Her ailenin injera tarifi farklı ve sır gibidir. Ekmek kadar aziz şey var mı dünyada? Hele injera, herkesin pişirebileceği şey değil.

Anadolu dedim de, yani bir süre oldu diyeli ama ne zaman dedindi diye merak eden, ikinci paragrafa baksın, Anadolu dedim de, Urfa’daki Göbekli Tepe kalıntılarını bilen var mı? Benim öyle bir arkadaşım var ki, arkadaşlık etmeyi çok sevdiğim, iyi ki arkadaşımmış diye düşünüp durduğum bir hatun kişi, bana feveran içinde yazmış: “Sen Göbekli Tepe’yi biliyor musun? Ben niye bilmiyorum? Çok ama çok sinirliyim! Ben Göbekli Tepe’yi nasıl bilmem???”

Herkese böyle bir arkadaş lazım. Göbekli tepeleri bilmemeye sinir olan biri.

Göbekli Tepe, dünyanın şimdiye kadar bulunmuş en eski tapınak kalıntısı.  Çok önemli bir buluntu. Yerleşik yaşamayan insanların da tapınak kurduklarının kanıtı. Daha daha bir sürü bilgiyi internetten bulabilirsiniz. (Türkçe pek bir bilgi yok ama.) Acaip birşey. Hala kazıyorlar. Binlerce yıl kullanıldıktan sonra mesela terkedilmemiş ya da unutulmamış da, daha acaibi, üzerine toprak örtülerek kapatılmış!

Ben de bildiğimden değil de, bilmeyen bir arkadaşım olduğundan biliyorum şimdi.

gobekli

01_goebekli_tepe_popup1

10 Comments

 1. Güzel bir isim olmuş sonuçta… Yurtdışında yaşayan Türklerde olsun diğer yabancılarda olsun çocuklarına koydukları isimlerde her iki ülkeye de uyması ve evrensel olması önem taşıyor.

  Ancak böyle de düşününce çok fazla alternatif kalmıyor. Elin, Selma, Adem (Adam), Harun (Aaron)ve Deniz (Denis) bu yüzden çok var İsveç’te.

  Anatol bu açıdan çok başarılı bir seçim olmuş. Hem anlam olarak, hem orjinallik hem de vardır böyle bazı isimlerin kulağa hoş gelme durumu…

 2. Göbek mi?

  “Ben de göbekli tepeleri bilmemeye sinir olan” biriyim 😉
  …anlamışsındır diyerek açıklama yapmamayım en iyisi, sapıklığım bana bile zarar!

  + şu yazıyı okuyup da erotik bulan tek kişi ben miyim allam!! :))

 3. sayın mzulu turta…….
  17 yıl 2.5 aydır yaşıyorum, daha çok gencim ama senin şu yorumun içimde geleceğe dair hiç umut bırakmadı…….ben şimdi nasıl bir neden bulucamda toplumu geliştirmek için çabalıycam ????

 4. @ Gökhan
  mizah duygunu geliştirmekle işe başlayabilirsin. Eğitiminde gün saydığına göre bıkmışsın? Ayrıca tabiat benimle beraber varolmuyor. ben sinirlenince tanrı sinirlenmiyor. vazgeçmek için bahane arıyorsan tam adamını buldun 🙂
  samimi duygularını anlıyorum… ayrıca yeni farkettim yazıyı gecikmeli cevap için özür dilerim

 5. ANATOL isminin manasını ararken buldum sizi ve bu benim zamanın Nasrettin hocası Anatol u sizle paylaşmak istedim,ölmek üzere olduğunu hisseden kızkardeşinin bir türlü Hac yapmak istemesi üzerine Cengiz hanın izinde bütün ASYA yı eşşek sırtıında geçiren Anatol u izlemelisiniz eşşek üzerinde acıktığında yağlı yufka verirler diye türkü tutturan bu adam Moğolistanın bir dağ başında Tosca dan söylenen bir operayı şak diye bilmesine deli olacağınızdan eminim videonun 1 saati https://www.youtube.com/watch?v=VdzRCRDbhIQ
  Ama ben yinede bulamadım Anatol un manasını herkesler güneşin doğduğu yer manasında eski yunanca olduğunu söylüyor ama bana kalırsa bu anasının oğlu manasındadır aramaya devam edeceğim

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


twenty − 6 =