Alabalık a la Shakespeare

fish.gif Bir adam, bir kralın cesediyle beslenmiş bir solucanı oltasına geçirip de balık tutuyor olabilir ve o solucanla beslenmiş balığı yiyor olabilir.” Hamlet’ten.

………………………………………………………………

Bir başka Rönesans tarifi:

Bir bütün alabalık temizlenir, balık acemisi orta kemiğini çıkarttırabilir, tecrübelisinin balık kılçığından harcanmayacağından eminim. Sonra tarifin yol ayrımında şöyle bir durulur: bunu kızartarak veyahut fırında yapmak mümkündür ya, kızartarak içinize zeytinyağ kokusu mu çekeceksiniz, fırınlayarak kendi sırtınızı mı sıvazlayacaksınız? Ben zeytinyağ kokusuna bayılırım da, kızartmadan da korkacak, pusacak bir tip de değilim ama fırını vallahi pek hoş oldu.

Alabalığı iç-dış tuzlayıp karabiberlemeli. Sonra unda şöyle bir çevirmeli. Çeyrek su bardağı kadar kabaca doğranmış maydanoz, az biraz kekik ve burada savory dedikleri, Türkçe’de geyikotu ismi altında, oralarda hiiiiç mi hiç görmediğim bir çeşit ottan azıcık, az biraz da biberiyeyi balığın içine döşemeli. Aynı miktarda bir ot karışımı hazırlayıp, bir kenara koymalı.

Yol ayrımı:

Balık, birkaç çorba kaşığı zeytinyağında tek tarafı 2 dakika olmak üz’re, iki taraflı kızartılır. Bu yağa birkaç diş, çentilmiş sarımsak da atılmalı.

Veyahut:

Balık, derince tepsiye konula. Üzerine sarımsak serpiştirile ve birkaç kaşık zeytinyağ gezdirile. (Maksat yağdan kısmak değildi zaten. Dokuyu nasıl tercih edildiğinde ve bir de uygun tava olup olmama seçeneklerindeydi.)

Birinci yoldan gidildiyse; tavaya üstünden doluca bir yudum içilmiş bir bardak kadar beyaz şarap döküle. Şarap çokça duman oluncaya kadar, balık da bir kere çevrilmek usulüyle pişirile. Kalan yeşillikler, tabağa pek hoş oturtulmuş balığın ve sosunun üstüne şöyle bir attırılıvere.

İkinci yoldan gidildiyse; fırın orta ısıtılmış ola. Balık, üstünden doluca bir yudum içilmiş bir bardak beyaz şarap ve kalan yeşilliklerle fırına verile. 10 dakika kadar sonra pişmiştir. (Arada bir kere alt üst edilmesi tavsiye edilir.)

Yanında limon ile ve salata ile, isteyen patates salatası veya püre ile ve illa iyi ekmek ile.

Has be has Rönesans tarifi. Modernize edilmiş hiçbir tarafı yok.

9 Comments

 1. Hımmm!
  Her iki usulde çok lezzetli olur, eminim.

  Tavada çevirip şarap dökme usulünde, zeytinyağı yerine tereyağı da olabilirmiş, gibi duruyor.
  Olabilir mi, rönesans uzmanımız?
  🙂

 2. Ekmekcikiz, aslinda bircok Ronesans tarifi, eger bir ozellikten dolayi degilse, kati yag kullaniyor. Hatta zeytinyagi sadece Yahudiler kullanirmis ve Hristiyanlar bunun kokusunu sevmeyerek, Yahudi mutfagindan cikan yemekleri asagilarlarmis.

  Tarifinde, eski Ingilizce’yle sadece yag yaziyor. Bunun tereyag veya hatta domuzyagi ya da kanatlihayvan yagi olmasi ihtimali var. Tereyagla gayet guzel olur. Zeytinyagin kullanilmis olmasi, tarifin Ingiliz Yahudileri’ne dayanmasindan.

 3. hi! , I adore a person’s composing a great deal! percentage most people keep up to date a communications more details on this post on America online? I actually need to have a specialist with this room to be able to uncover my challenge. Maybe that is definitely anyone! Having a look in front to peer you.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


10 − 9 =