Acı Tat Geni

tastetl

Tad alma geni açısından iki cins insan var: acı tat alabilenler ve alamayanlar veya az alanlar. Biber acısı değil de, mesela brokkoli, kahve, vesaire cinsi acılık.

7 numaralı kromozom. Hepsi onun suçu! Kimisi acılığı daha çok tadıyor. Kimisi pek tadamıyor. Analar! Çocuklarınızın önüne acımsı sebzeler koyup da inatlaşmadan önce düşününüz! Belki çocuk acımsılığı sizden daha çok algılıyor. Algılama bozukluğu sizde. Hem, üstüne üstlük, acı tadı algılayamayanlar arasından daha çok alkolik çıkıyormuş. Malum, alkol acıdır.  Kimisinin alışması zaman alır, kimisi ilk içişinde bile rahatsız olmaz.

Sanırım bende 7 kromozomu var. Brokkoli yerim ama acımsı tada müthiş hassasımdır. Tadına rağmen, acımsılığı bir lezzet olarak görerek yerim. Yerim de, kahve içemem. Acı gelir. Ama acı çikolataya biterim. Demek bir de değer mi bu tadı aldığıma konusu var. Çikolatada hoşuma gidiyor, kahvede gitmiyor.

Kahvenin kokusunu severim ama bazen kokarca gibi kokar. (Kokarca kokusunu bilenler bir düşünsün bakayım. Size de öyle geliyor mu?) Çok kesif değil de, hani otoyolda uzaktan gelen kokarca kokusu. Hoş(umsu) bir koku. Yakınlaşınca fazla keskin. Kahve kokusuna benzemiyor o zaman.

Belki bende bir de 7 buçuk geni var! Kokarca kokusunu yaygınlaştırma geni.

Fazladan bir geni olunca insanın, Down Sendromu oluyor. Down Sendromlu insanlar iyi niyetleri, mutlu ve sevimli olmalarıyla bilinir. Belki insanlığın kurtuluşu o gende. Ben yarı yarıya ulaşmış mıyım, neyim? Ama yarım olunca dengede bozukluk oluyor da, devamlı mutluluk hali yerine, tek gözü devamlı açık olma hali geliyor insana.

Laf lafı açıyor. Açmıyor da, unutmadan yazayım. Obamalar Beyaz Saray’a taşınacak ya, taşınma ücreti kendi ceplerinden çıkıyormuş. Gelenek böyle.

3 Comments

  1. Sanirim benim 7. kromozomum isine geldikce calisiyor. Bazi kahveler aci mesela, icemiyorum, ama bazilari yumusacik.
    Kokarca kokusunu bilemiyorum, ama ictikten sonra sigara icmis gibi hissettigim kesin. Bol su icene ya da dislerimi fircalayana kadar da kurtulamiyorum o histen.

  2. Kahve icmedigini biliyordum ama tadinin sana aci geldiginden olacagini hic dusunmedim, senin gibi bir gurme hic olmazsa kahve cesitlerinden birini sevmeliydi…
    Kahve sevilmez mi be! 😉

  3. Ben de niye uzaktan gelen kokarca kokusunu seviyorum diyordum? Cidden, bence bu kadari guzel demistim de Simo sasirmisti:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


19 + 10 =