3 mum

blog.jpgAy

 

Eski Yunanlar, Ay Tanrıçası Artemis için yuvarlak kek yapıp tapınaklara götürürlermiş. Üstüne de mum diker, yakarlarmış. Işıl ışıl mumların çemberinde kek, aynı dolunay gibi görünürmüş.

Mum üfleyerek dilek tutmak, tanrıların kulağına dua fısıldamak…  Bir nefeste bütün mumlar sönerse dileğin olacağına inanmak… Belki üç yaşında bir çocuğun oyuncak dileği vardır; yerine getirmek mümkündür. Belki çikolata diler de, mumlarını bir nefeste üfleyiverir de, arkasını döndüğünde annesi ona kocaman bir çikolata verir! Seksen tane mumu söndürmek otuz yaşında bile zor. Seksen yaşındaki, ölümsüzlüğü mü diler? Yoksa zaten mumlara nefesi yetmez de, dileği gerçekleşmez diye öleceğini de aklına iyice koyar mı? Bir nefeste mum söndürmek ve dileklerin gerçek olması arasında hakikaten bir bağ var sanki. Biyolojik bir bağ.

Yarın oğlumun doğumgünü. 3 mumu kolayca söndürebileceğini tahmin ediyorum. 80 yaşında, etrafı sevdikleriyle doluyken mumlarını üflediğinde, içinde geleceğe dair binbir planlar olsun. Öyle dolu dolu olsun ki hayatı, ölümsüzlük filan düşünecek zamanı olmasın.

19 Comments

 1. okur okur sessizce giderdim sayfadan. ama baktım ki anatol’un yaşgünü, ona bir mutluluk dileği bırakayım dedim. üstelik bu güzel anatol, benim güzel oğlumla aynı gün doğmuş. şimdi oğlum için dilediğim şeyi, anatol’a da yolluyorum: çoooook şanslı olsun tüm yaşamı boyunca.

 2. Elif, bence de bir nefeste mum söndürmekle ve dileklerin gerçek olması arasında bir bağlantı var! Hem sağlık hem de
  dileğin gerçekleşmesi için ortaya konan iradeyi simgelemesi açısından 🙂

  Anatol’un doğum gününü kutlarım ! Yeni yaşında sağlığı hep iyi olsun, bir dolu yeni şey öğrensin, neşeli, eğlenceli
  olsun yeni yaşı…

 3. Sekseninci yaş günü mumlarını üflemek için şimdiden yardımcı olacağımı söyleyebilirim.
  Mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.
  Büyükbabası

 4. Elif`cigim, Anatol icin gelecege dair tum dileklerinin gerceklesmesini, senin de saglikla o guzel mutlu anlari paylasmani dilerim. Ikinizi de kucaklar, kocaman operim. Iyi ki dogdun Anatol! Aslan Anatol 😉

 5. Ekmekci Kiz, tesekkur ederiz!!!

  Archi Sugar, evet, ustunde killar cikmadan opmeli o bacaklari! :oP

  Tutu, merhaba! Umarim ogluma layik bir anne olurum.

  Misokedim, tesekkurler!!!!

  Elektra, hosgeldin!!

  Alp&Ege’nin Annesi, senin ogullarinin da gozlerinden operim.

  secilAltan, dogru soyluyorsun! :o)

  Buyukbabasi, seni cok cok kucakliyoruz!

  Cano, tesekkurler, tesekkurler! Nerelerdesin???

  Dory, valla iyi ki dogurmusum!

  Gaykedi, yok, kopekler kadar cabuk buyuseler simdi torunlarimi kucaklardim!!!

 6. Canım benim.. Buralarda olmadığım için geç kalmışım ama şimdi kutlayayım bari Anatol’cüğümü..
  Hep mutlu ve sevgi dolu olsun..
  Çok güzel yazmışsın yazıya bayıldım ayrıca 😉

 7. Mesaj tarihleri 14 eylül den 8 haziran a atlıyor. İnşallah hala aktiftir siteniz. Hz. Süleyman’ın habercisi Hüthüt’ü, etrafını aydınlatan ama kendi dibini aydınlatamayan ve aydınlattıkça eriyip tükenen mum’u, gecenin sultanı ay’ı görünce bir “merhaba” diyeyim dedim. Alphabir.

 8. Greetings, cool content page. Delighted I ran across it through Google search, to bad that it was on-page 6 of search results. It appears as though your operating WordPress in your online site, you need to check into this plugin for WordPress at http://myseopressor.com it’s enormously helped me with my website rankings in Google. I’d personally hate to see your useful article not be noticed by others. Best of luck with your site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


thirteen + ten =