1

Ben yılbaşının 1500’lerde Nisan 1’den Ocak 1’e alındığını hatırlayamayanlar yüzünden 1 Nisan şakalarının ortaya çıktığını sanıyordum. Ama şakaya ait daha eski belgeler varmış. Böylece sabah sabah ilk 1 Nisan şakamı afiyetler yemiş bulundum. O zamana kadar gerçek sandığınız şeyin aslında gerçek olmadığı fikrine adapte olmaya çalışmak kadar huzursuzluk verici birşey olamaz!

Ta beşinci yüzyıldan beri, Orta Çağ Avrupası’nda, Aralık ayında kutlanan bir festival varmış. Şehrin gençleri, şehrin önde gelenlerinin kılıklarına girip şaklabanlık yaparmış. Roma zamanında Satürn için kutlanan Satürnalia vardı. M.Ö. 2yüzbilmemnekaçta, Kartaca yenilgisinden sonra halkın morali düzelsin diye düzenlenen birşey. Aralık 17’sindeymiş ama o kadar popüler olmuş ki Aralık 232e kadar uzamış. Caligula’yla Agustus kısaltmaya çalışmışlar ama boşa. Millet ayaklanıvermiş.

Kölelerle sahipler yer değiştiriyorlarmış, yemek, içmek, komik kılıklar. Tevrat’ta bile var. Adem günlerin kısaldığını görünce korkup 8 gün oruç tutmuş. Sonra uzadığını farkedince 8 gün bayram yapmış. En uzun geceyi filan nereden bilecek? Zaten çok şey bilse elmayı yemezdi. Adem’le Havva’nın yediği meyvenin ağacına Bilgi Ağacı denir. Tanrı, onlara sakın Bilgi Ağacı’ndan yemeyin demiş. Ne tuhaf! Bilmeyin diyor.

Neyse, bi dakka, karıştı.

Sonra herşeyde olduğu gibi, bu festivali de Hristiyanlaştırmışlar. Tam olmayınca da tamamen yasaklamışlar.

Zaten o zamana İsa’nın doğumgününü yerleştirince herhalde milletin kafası dağıldı, Satürnabilmemneyle uğraşmaya gerek kalmadı.

Peki, o festival nasıl geldi dolaştı da Nisan ayını buldu?

Sonunda, yine de 1 Nisan’ın, 1 Ocak’a alınmış yılbaşından haberi olmayan veya 1 Nisan’ı inatla yılbaşı diye kutlayanlar için doğmuş bir gün olABİLECEĞİ söyleniyor. O be! Döndüm, dolaştım, başa geldim. Aradaki bilgileri unutursam ayağım kaygan bölgeden sert bölgeye basmış olacak. İnsanoğlu kadar belirsizlikten nefret eden yaratık var mı? Grileri sileyim ve eski bilgime geri döneyim. Olabilir bölümünde değişiklik yapmak gerekecek ama orası kolay.

Kısacası: 1 nisan, eskiden yılbaşının 1 Ocak tarihine alındığını bilmeyen saftoriklerle dalga geçildiği bir günmüş. (Rahatladım.)

Derler ki ilk 1 Nisan şakası çok kalpsiz bir şaka. Tanrı tarafından Nuh’a oynanıyor. Nuh acaba kuru yer var mıdır diye güvercin uçuruyor. Hayvan geri dönüyor. Tarih 1 Nisan!

Aşağıdaki foto Kopenhag’da çekilmiş:

Nisan İbranice bir kelimedir. Yılın ilk ayı. Dünyanın yaratıldığı ay. Daha bir sürü önemli şeyin doluştuğu ay.

5 Comments

 1. harika yaa 🙂 verdiğiniz bu tip bilgilere bayılıyorum. bunu ilk defa duydum mesela. devam devam…

 2. Nisan ayında doğdum. Ama 1 Nisan da değil. “Nisan” ayı ile ilgili ilginç bilgiler öğrendim sayende…

  Bir de; “Adem ile Havva” elmayı hiç yemeselerdi o zaman ne olacaktı acaba?..

 3. bu gece.. bahis.. zıçtık.. baktık canlı tenis var. e ona oynayalım dedik..
  federer ile naval oynuyor.. sanırım 1-2 hafta once bı yerde karşılaştılar ve federer tabıkı boruyu koydu.. ama favorim nadal idi..
  hülasa..
  bunlar tenisci diyordum. algılamam bununla sınırlıydı..
  derken
  dun akşam.. canlı yayın..
  servisi federer kullanıcak.. tocu cocuk.. buna top attı servisi kullansın dıye. şak raketle vurdu salladı. cocuk bıdaha top verdi.. yıne vurdu yıne salladı (bazı sporcuların batıl ınancı yada uğuru yada topu beğenmemesi durumu.. normal yani). ama bu bööle 4-5 kere oldu. g her seferınde federer.. cocugun v verdiği topu raketı ıle sallıyor.. cocuk şaşırdı. ne bok yiiceni bilemedi.. sonrası.. bzim federer.. bir tebessüm bir gülümseme.. meğer şakayapıyormuş çocuga. ve spıkerin dediğini duyduk.. bu federer tam 6900 cocuga yardım yapmış.. afrıkada surda burda…
  kanım ısındı lan adama.. şans tanrıları ondan yana olsun. (çekişmelıydı ilk set. sonra ne olduysa seyredemedım)..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


4 × 3 =